Kaunas. Nors lauke jau tvyro šiluma ir akys džiaugiasi žaluma, į VDU botanikos sodą vis dar plūsta spalvų ir gamtos bei žmogaus kūryba susidomėję lankytojai. Pirmoji gegužės savaitė skirta tulpėms. Jau nuo balandžio pradžios ėmę skleistis žiedai - tikra atgaiva akims.
Lietuvių liaudies kultūroje tulpių ornamentai, kurių sutinkama ir ant prijuosčių, ir ant kitų audinių, anot kai kurių tyrinėtojų, simbolizuoja gyvastingumą. Ir nors nėra vienos nuomonės, kaip į Lietuvą atkeliavo šie tulpelių (kitur - lelijų) motyvai, dabar tai dažnai laikoma lietuviškumo simboliu.
Tulpių, kaip mokslo objekto, atgavus Lietuvos nepriklausomybę, pradžia - Angelės Baliūnienės daktaro disertacija. Mokslininkė net vadinama Tulpių mama. Toliau darbus tęsė Regina Juodkaitė, šiuo metu dirbanti Vilniuje, ir VDU botanikos sodo vyr. kolekcijų kuratorė Rita Maršelienė.
Šių metų pradžia buvo labai šlapia ir nepalanki tulpėms augti. Tai rodo ir pavieniai nedideli tušti žemės lopinėliai nuostabioje Botanikos sodo tulpyno saloje. Šiais metais atšilo sausio pabaigoje (kai paprastai - kovo pradžioje) ir visur dirvose stovėjo vanduo, tad daug svogūnėlių išmirko ir supuvo.
Rita Maršelinė, aprodydama tulpių kolekciją ir savo darbo vaisius, pasakojo, kad paprastai viena tulpių veislė pražysta jau kovo pabaigoje, o šiemet dėl vėluojančio ir šaltoko pavasario ji išskleidė žiedus tik balandžio 7 d.
Taigi matyti, kiek pasistūmėjo augalų budimas. Staiga užėjus šiltam orui praėjusią savaitę puolė žydėti, anot specialistės, ir kitos veislės. Kaufmano, keliažiedės, Tulipa Turkestanica tulpės jau baigia peržydėti. Verta prisiminti, kad pagal tarptautinę klasifikaciją tulpės skirstomos į 4 skyrius (ankstyvosios, vid. ankstyvumo, vėlyvosios, botaninės) ir 15 grupių.
R. Maršelienė pasidžiaugė ir ryškia raudona ugnimi plieskiančiomis Darvino hibridinėmis tulpėmis. Anot mokslininkės, Apeldoorno, Parado veislės tulpes sovietmečiu pražydindavo kone kas dešimtas lietuvis ir veždavo į Minską, į Maskvą, į Gardiną, kur užsidirbdavo nemažai pinigų, nes palyginti, kai duonos kepalėlis kainavo 15 kapeikų, tulpė - 1 rublį 15 kapeikų.
Tulpių priežiūra
Ir šiandien norintiesiems po Motinos dienos savo darželiuose džiaugtis tulpių žydėjimu, gėlininkė pataria auginti būtent Darvino hibridines tulpes. Jos atsparios ligoms, atsparios virusui, jų dideli ir ryškūs žiedai. Šių tulpių iš dalies galima ir nekasti.
„Visų kitų veislių tulpių svogūnėlius rekomenduojama iškasti kasmet ir kasmet pasodinti, - pabrėžia R. Maršelienė. - Kitaip plinta ligos, ypač pilkasis puvinys. Štai kad ir tokiais orais, kaip ką tik buvo : palyja ir dienomis vėsu. Taip ant lapų stovi vanduo, iš karto galime matyti pilkas dėmes. Jei pūva lapas, dar pusė bėdos, bet jei nukrinta žiedlapis ir jis būna prilipęs prie žiedynstiebio pažastėlės, tada nupūna ir žiedynstiebis, ir būna labai mažas svogūnėlis. Kitais metais tokios tulpės gali net nežydėti."
Dar tulpių specialistė pataria pašalinti peržydėjusius žiedus, mat daugelis tulpių mezga sėklas. Auga sėkladėžė, neauga svogūnėlis, iš jo atimamos maisto medžiagos. Skinti taip pat reikėtų taisyklingai - laikant už nužydėjusio žiedo pasukti, kol jis nuluš. Jokiu būdu negalima imti už kotelio, nes virusas gali būti latentinės būsenos ir apčiupinėdami jį platinsime. Dėl tos pačios priežasties negalima skinti ir su peiliu.
Atsakydama į ne kartą girdėtą klausimą, kodėl paprastai gėlynuose išlieka raudonžiedės tulpės, specialistė teigia, kad iš minėtų 15 grupių atspariausios yra ketvirtos grupės tulpės (Darvino hibridinės jai ir priskiriamos), todėl, tikėtina, jos ir toliau augs. Papūginės, lelijažiedės, šerkšnotosios po metų kitų palengva išnyksta.
Tarp veislių įvairovės - ir lietuviškos
Galime didžiuotis ir lietuviškomis veislėmis. Botanikos sodo lankytojai tikrai nepraeina pro baltas tulpes rausvais pakraštėliais - tai Mykolo Radzevičiaus iš Panevėžio rajono žmonos garbei išvesta tulpių veislė Genovaitė. Graži, stipri, net stipresnė už tėvinės formos Forgotten Dreams tulpes.
Kolekcijoje žydi ir laukinių tulpių rūšys ir hibridai. Anot R.Maršelienės, nemažai žmonių jas mėgsta sodinti ne tik gėlynuose, bet ir ant kapų. Lenkijos ambasada pernai VDU botanikos sodui padovanojo rožiniais žiedais tulpes Lech Wałęsa. Nemaža ir pilnavidurių tulpių kolekcija. Labdaros pagrindais botanikos sodo gėlininkus remia sėklų firma „Nojus".
Necharakteringi veislei dryžiai jau yra liga, tad būtina žinoti, kas būdinga veislei
Kalbėdama apie pilnavidures veisles, specialistė užsiminė, kad naujausių veislių tulpių pilnaviduriškumas ne visai išreikštas. Iš senesnių veislių Botanikos sodas džiaugiasi pilnavidurėmis Miranda, nuostabios Akebono ir Akila.
„Apie madas ir dabartinius žmonių pomėgius nelabai galiu ką pasakyti, tai subjektyvu, - juokiasi R. Maršelienė. - Mano mėgstamos spalvos yra alyvinė, rožinė, balta. Manau, kad kiekvienas tikrai gali išsirinkti patinkančias. Masina ryškumas, žiedo dydis ir spalvų įvairovė. Daug kam patinka mažutės, prie pat žemės laukinukės."
Kaufmano, Fosterio ir Greigo tulpės pasižymi margais lapais
Įdomu, kad ankstyvosios tulpės žavi ne tik žiedais, bet ir margais, dryžuotais ar su įvairias atspalviais lapais. Tad kol nėra prasiskleidusių žiedų, aplinką puošia lapai. Nors didysis žydėjimas jau pasiekęs epogėjų, vis dėlto kolekcijoje yra vėlyvųjų tulpių, kurios dar branginasi ir žiedus skleis netrukus. „Dabar, gerokai pašildžius saulei, jau galima pas mus susipažinti su visomis tulpių grupėmis, - pabrėžė vyr. kolekcijų kuratorė. - Norintieji mėgėjai tulpėmis gali džiaugtis visą balandį ir visą gegužę. Tik reikia žinoti kokias veisles ir kokių grupių tulpes pasirinkti".
Tulpės žydėjimas, priklausomai nuo oro ir veislės, trunka dvi tris savaites. Jeigu labai karšta ir labai saulėta, gali netverti ir penkių dienų. Tad toks gėlės gyvenimas. Tulpės labai priklausomos ir nuo šilumos, ir nuo drėgmės, ir nuo kitų sąlygų (ar šešėly auga, ar saulėkaitoj). Geriausia tulpes sodinti spalio pradžioje, net rugsėjo pabaigoje. Reikia atsižvelgti į dirvos temperatūrą - kai ji yra 7-9 0C. Šiltesniu oru svogūnėlį lengviau pažeidžia grybinės ligos.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ūgtelėjusi paroda EIMA – technologinis atsakas į pasaulinius iššūkius
2024-11-12 -
Kanapių verslo paroda-mugė „Cannabis Hub. LT-2024“
2024-11-04 -
Didžiausias skirtumas tarp Lietuvos ir Latvijos avininkystės – valstybės požiūris
2024-10-31
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)