Kauno r. Žaliojo kurso, tausaus ūkininkavimo, pesticidų mažinimo klausimų sprendimui technikos gamintojai siūlo pasitelkti pažangias technologijas. Inovatyvios javapjūtės lauko dienoje plačią jų gamą pristatė bendrovė „Dotnuva Baltic“.
Babtų seniūnijos ūkininko Juozo Staliūno žieminių miežių lauke Cinkiškių kaime pademonstruotos dvi skirtingos derliaus nuėmimo technologijos, minimalaus žemės dirbimo ir tiesioginės sėjos sistemos, šiaudų ritinių ir stačiakampių ryšulių gamybos mašinos, unikalia orinių purkštukų sistema išsiskirianti „Agrifac“ purškimo technika, talpi amerikiečių gamybos grūdų perkrovimo puspriekabė.
Nepaisant karštos dienos ir ne viename ūkyje jau prasidedančios javapjūtės, gausiai į lauko dieną susirinkę žemdirbiai galėjo susipažinti su plačia kompanijos „Case IH“ mašinų gama, pradedant traktoriais, javų kombainais, baigiant teleskopiniais krautuvais ir presais, taip pat telematiniais sprendimais.
Pasak bendrovės „Dotnuva Baltic“ vykdančiojo direktoriaus Dangio Valaičio, nemaža dalis technikos, orientuotos žaliojo kurso ir tvarumo linkme, lauko dienoje pristatyta pirmą kartą.
„Dotnuva Baltic“ vykdantysis direktorius Dangis Valaitis (pirmas kairėje) ir Babtų ūkininkas Juozas Staliūnas kvietė renginio dalyvius pabendrauti, pasidalyti įspūdžiais ir susipažinti su naujausiomis technologijomis, padedančiomis taupyti, mažinti sąnaudas
„Šiemet mūsų bendrovė švenčia 25 metų jubiliejų. Ši šventė mums ypatinga, nes jau ketvirtį amžiaus esame kartu su jumis, mūsų klientai. Dėkojame už pasitikėjimą, o mes savo ruožtu stengiamės jums pateikti pačios aukščiausios kokybės techniką ir paslaugas. Ne išimtis ir ši lauko diena, kurioje susipažinsite su technika ir sprendimais, padedančiais mažinti chemikalų kiekį, degalus, darbo laiką ir leidžiančiais ne tik taupyti, bet ir pasiekti geriausių rezultatų“, – pradėdamas renginį sakė D. Valaitis, linkėdamas sėkmingos šių metų javapjūtės.
Renginyje dalyvavo nemažai žemdirbių, išsiilgusių gyvų renginių ir norinčių susipažinti su inovatyviausiomis žemės ūkio mašinomis
Dvi technologijos derliui nuimti – daugiau galimybių pasirinkti
Siekdama suteikti žemdirbiams daugiau galimybių pasirinkti, bendrovė pristatė dvi derliaus nuėmimo technologijas – įprastinę, t. y. nuėmimą kombainu, ir pradalgių formavimą bei rinkimą iš jų. Pasak įmonės vadybininko Pauliaus Račiūno, pastaroji technologija žemdirbiams turėtų būti patraukli ne vien tik dėl griežtėjančių gamtosauginių reikalavimų, draudžiančių naudoti chemines medžiagas derliui subrandinti, bet ir dėl galimybės taip doroti pačių įvairiausių kultūrų derlių – nuo javų ir rapsų, iki ankštinių augalų ir sėklinių žolių.
„Augalus pjauti į pradalges galima gerokai anksčiau ir lanksčiau oro sąlygų atžvilgiu. Į pradalges nupjautų ir keletą dienų palaikytų augalų sėklos pribręsta savaime, įsisavindamos maisto medžiagas iš stiebo, taip greičiau sudžiūsta ir pats augalas. Tad surinkti ir iškulti jau galima vienodos brandos grūdus“, – pasakojo vadybininkas, pridurdamas, kad šią technologiją dažnai renkasi ekologiniai ūkiai.
Derliui iš pradalgių nuimti pristatyta kompanijos „MacDon“ įranga: ant traktoriaus priekinės pakabos kabinama D125 pjaunamoji ir rinktuvas DW8. Ši įranga, kaip ir atnaujinto modelio lanksti juostinė pjaunamoji FD235, kurią galima sumontuoti ant bet kurio gamintojo kombaino, turėjo būti pristatyta šį rudenį parodoje „Agritechnica“ Hanoveryje. Beje, „MacDon“ gamintojui atstovauti bendrovė „Dotnuva Baltic“ pradėjo pernai.
Nepaisant to, kad derliui iš pradalgių surinkti reikia dviejų skirtingų įrengimų (pjaunamosios ir rinktuvo), tačiau taip derlių nuimti ne tik patikimiau, bet ir pigiau, nes rinktuvui reikalingas mažesnio galingumo kombainas, todėl ir jo degalų sąnaudos mažesnės. Padidėja ir našumas, nes sausus augalus kombainui doroti lengviau, tad galima važiuoti greičiau, be to, su 7,5 m pločio pjaunamąja suformavus dvigubą pradalgę derlių vienu važiavimu galima nuimti jau nuo 15 m ruožo.
Nauja derliaus nuėmimo technologija bendrovės pasiūloje – pjovimas į pradalges su ant traktoriaus sumontuota pjaunamąja (nuotr. viršuje) ir surinkimas iš pradalgių specialiu rinktuvu (nuotr. apačioje)
Geriau išnaudoti javų kombaino galimybes leidžia ir lanksti juostinė „MacDon“ pjaunamoji, užtikrinanti vienodą pjovimo aukštį net nelygiame paviršiuje ir tolygų masės padavimą į kombainą, didinantį jo pralaidumą ir našumą. Pasak P. Račiūno, iš kabinos operatorius gali reguliuoti pjovimo aukštį nuo 3,5 cm iki 0,5 m.
„Atnaujindama pjaunamosios modelį, gamintoja didelį dėmesį skyrė jos pritaikymui visoms sąlygoms, supaprastindama reguliavimą. Nuo ankstesnio modelio ji skiriasi 20 proc. platesne transportine juosta, o tai palengvina ir pagreitina masės patekimą į kombainą. Atnaujinta ir kopijavimo sistema – sumontuoti specialūs ratukai. Hidrauliškai keičiant jų padėtį, keičiamas ir pjaunamosios aukštis“, – atnaujinimus vardijo vadybininkas.
Į amerikiečių gamintojos „Kinze“ didelės talpos (37 kub. m) perkrovimo puspriekabę telpa grūdai iš dviejų kombainų bunkerių. Grūdai taip pat greitai ir iškraunami – 15 kub. m per minutę, tad visai puspriekabei grūdų iškrauti prireikia šiek tiek daugiau nei 2 minučių
Jo teigimu, lanksčiomis juostinėmis pjaunamosiomis žemdirbiai labai domisi, pernai jos ne vienam ūkiui padėjo sėkmingai sudoroti sugulusius pasėlius, šiemet taip pat didžioji dalis našių kombainų su didesnėmis kaip 9 m pjaunamosiomis komplektuojami būtent su šio tipo pjaunamosiomis. „Tai universali ir patikima įranga, todėl dažnai keičiama gerokai vėliau nei pats kombainas“, – tikino P. Račiūnas.
Ražienų priežiūros ir šiaudų presavimo mašinos
Produktų specialistas Romualdas Mankevičius pristatė Case IH presus ir ražienoms prižiūrėti skirtą mašiną. Šiaudams ir šienui, t. y. sausesnei masei, presuoti skirtas kintamos kameros presas RB455, kuriuo galima suformuoti nuo 0,9 iki 1,5 m skersmens ritinius.
Ypač dideliu našumu išsiskiria stačiakampių ryšulių presas LB434 XL, per valandą supresuojantis apie 60, priklausomai nuo pradalgės pločio ir lauko ilgio, 1,2 m pločio, 0,9 m aukščio ir pasirinktino nuo 1,5 iki 2,6 m ilgio ryšulių, kuriuos ypač patogu sukrauti tiek į ritinių pervežimo puspriekabę, tiek ir laikymo vietoje.
Aukštesnėms ražienoms susmulkinti siūlomas anglų firmos „Razorback“ rotorinis augalinių liekanų smulkintuvas
Norint padidinti kombaino našumą, paprastai augalai nuimami paliekant aukštesnes ražienas. R. Mankevičiaus teigimu, Vokietijoje atlikti tyrimai patvirtina, kad 10 cm padidinus pjovimo aukštį, kombaino našumas padidėja 20 proc. Tačiau aukštesnes ražienas būtina susmulkinti – tam „Dotnuva Baltic“ siūlo anglų firmos „Razorback“ rotorinį augalinių liekanų smulkintuvą, kuris ypač pasiteisina smulkinant standžias rapsų ir kukurūzų ražienas. Dirbant juo, galima važiuoti iki 15 km/val. greičiu.
Naujiena – šiaudų akėčios
Pristatydamas „Agrisem“ mašinų gamą, kurioje ne tik tiesioginės sėjamosios, bet ir diskiniai bei noraginiai skutikliai, vadybininkas Mindaugas Dikšaitis pirmiausia dėmesį atkreipė į naujieną rinkoje – 7,5 m darbinio pločio šiaudų akėčias su dviem diskų eilėmis.
Naujiena – kompanijos „Agrisem“ šiaudų akėčios su dviem diskų eilėmis
„Diskai – šių akėčių išskirtinumas, jie skirti paviršiui purenti, sujudinti, šiaudams susmulkinti, o virbai – tolygiai išsklaido šiaudus, kurių ypač daug būna kombaino sustojimo vietose“, – sakė vadybininkas, pridurdamas, kad kompanija „Agrisem“ gali pasiūlyti iki 12 m darbinio pločio dviejų tipų šiaudų akėčias. Jų darbinis greitis – 20 km/val., tad našumas – apie 12 ha/val.
Pernai mūsų šalies žemdirbiams pristatytos tiesioginės sėjamosios Sly Boss gali būti nuo 3 iki 12 m darbinio pločio. Vienas iš jų išskirtinumų – sėjimo diskai, kurie pakreipti dviem kampais tam, kad kuo mažiau būtų spaudžiama eilutė, kitas – priekiniai šiaudų nustūmikliai, nuvalantys šiaudus nuo eilutės
Žemei dirbti pademonstruotas diskinio ir noraginio „Agrisem“ skutiklių darbams. Pasak M. Dikšaičio, diskinis skutiklis išskirtinis atskiras apsaugas turinčiais 57 cm skersmens diskais. Šia mašina galima įdirbti tik žemės paviršių, pvz., po kombaino sekliai suskusti pabiroms sudaiginti, taip pat dirbti ir giliau ruošiant dirvą sėjai.
Pristatydamas noraginį 7,5 m pločio skutiklį, kuriuo galima dirbti ir sekliai, ir iki 25 cm gyliu, specialistas pirmiausia atkreipė dėmesį į sustiprintus noragėlius, dengtus karbidu. „Šis skutiklis jau nudirbęs 900 ha, tačiau darbinės dalys nesudilusios, tad juo dirbti dar bus galima tikrai ne vienus metus“, – sakė M. Dikšaitis.
Taip pat lauko dalyviai galėjo sužinoti apie azoto jutiklio Crop X Plorer naudą, traktorių Case IH telematinės sistemos galimybes, susipažinti su išmanios žemdirbystės sistema Geoface ir reguliuojamo drenažo privalumais. Be to, galėjo apžiūrėti ir išbandyti Ford ir Jeep visureigius automobilius.
Savaeigiu „Agrifac“ purkštuvu purškiant vandenį, lauko dienos dalyviams suteikta galimybė pamatyti, kaip keičiasi lašelio dydis
Parengta bendradarbiaujant su „Dotnuva Baltic“
Taip pat šia tema skaitykite
-
Išgyventi padeda išskirtinumas ir technologijos
2024-10-04 -
Kas labiau apsimoka – gyvulius vakcinuoti ar nekreipti dėmesio į ligą?
2024-10-02 -
Gyvulininkystės pažangos vitrinoje – geriausi genetikos pavyzdžiai ir patirtis
2024-09-27
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Tiesioginių išmokų avansai – spalio viduryje
2024-10-01 -
Iki laukų su technika – tik pažeidžiant Kelių eismo taisykles?
2024-09-17
(0)