Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Renginiai
Inovacijos siekiantiems pergalių žaliuose laukuose

Kaunas. Kas jungia ūkininkus ir sportininkus? Gebėjimas atkakliai siekti tikslo, niekada nepasiduoti, tinkamai pasirinkti strategiją, išdrįsti peržengti komforto zoną ir net savo galimybių ribas. Viso to prireikia kelyje į pergalę – nesvarbu, ar ji būtų stadione, ar žaliame javų bei rapsų lauke.

Tokiais palyginimais prasidėjo vakar „Žalgirio“ arenos konferencijų salėje vykęs BASF agroforumas „Tavo žalias pergalės laukas“, kur keliems šimtams žemdirbių ir žemės ūkio specialistų buvo pristatytos šio sezono BASF kompanijos naujienos.

BASF vadovas Baltijos šalims Andreas Haze (Andreas Haase) pabrėžė, kad visas žemės ūkis, o ypač augalų apsaugos produktų verslas išgyvena didelių pokyčių tarpsnį. Kompanijos jungiasi, gimsta naujos, o verslo ir darbo sąlygos smarkiai kinta.

Bioversija m7 2024 11 19

Šiame kontekste BASF yra tarsi chameleonas, kuris irgi smarkiai keičiasi priklausomai nuo sąlygų. A. Haze pacitavo Č. Darviną, teigusį, kad „išlieka ne stipriausios ir net ne protingiausios rūšys, o tos, kurios geriausiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų“.

BASF komanda Lietuvoje – profesionalai, pasirengę iššūkiams

„Išleidome labai daug pinigų, kad įsigytume naujų produktų ir inovatyvių sprendimų. BASF keičiasi iš augalų apsaugos įmonės į žemės ūkio sprendimų padalinį, apimantį augalų apsaugą, sėklas ir skaitmenines platformas“, – sakė A. Haze.

Pokyčiams išleista 7,6 mlrd. eurų. Kad būtų lengviau įsivaizduoti, kokia tai suma, galima palyginti: už tiek eurų įmanoma nusipirkti 70 tūkst. 7 klasės John Deere traktorių, kuriuos surikiavus į vieną eilę susidarytų 350 km juosta. Už šią milžinišką sumą BASF įsigijo daugiau kaip 200 regioninių sėklos gamybos vietų, daugiau kaip 4 500 naujų darbuotojų, 5 naujas cheminių medžiagų gamyklas, 17 mokslinių tyrimų centrų. Beje, apie 40 proc. BASF darbuotojų yra susiję su tyrimais ir naujais moksliniais projektais.

„Siekiame išplėsti paslaugų ir prekių spektrą. Esame ne tik augalų apsaugos produktų gamintojai, bet ir sėklų bei skaitmeninių sprendimų tiekėjai“, – sako BASF vadovas Baltijos šalims Andreas Haze, pridurdamas, kad visus iššūkius galima suvaldyti profesionaliu darbu

Kokia šių pokyčių nauda žemdirbiams? Pirmiausia tai naujos rapsų veislės ir hibridai (Clearfield ir įprastos rūšys), hibridinių kviečių vystymo platforma, daržovių sėklos (Nunhems), nauji sėklų beicai, inovatyvūs augalų apsaugos sprendimai ir skaitmeninio ūkininkavimo įrankiai (Xarvio) – mobili programėlė, kuri nustatys piktžoles ir ligų sukėlėjus, bei verslo valdymo programa (Lietuvoje jos turėtų būti prieinamos jau šių metų trečiąjį ketvirtį).

Nestandartiniais metais – nestandartiniai sprendimai

BASF pardavimų vadovas Lietuvai Saulius Nainys pastebėjo, kad 2018 m. žemės ūkyje nutiko daug nestandartinių dalykų. Visus nustebino itin ankstyvas derliaus nuėmimas – kai kas žieminius rapsus pradėjo kulti birželio pabaigoje, o liepos gale jau buvo baigta ir žieminių kviečių javapjūtė.

Atsivėrę plotai leido žieminius rapsus pasėti neįprastai anksti. Rugsėjo pradžioje rapsai dažname lauke atrodė taip, kaip paprastai atrodydavo spalį – pralenkė įprastą vegetaciją maždaug 1,5 mėnesio. Jų augimą teko stabdyti reguliatoriais purškiant du, o kai kur net ir tris kartus.

Spalio mėnesį rapsų pasėliai pradėjo keisti spalvą – tai rodė, kad augalai pradėjo badauti. Pavasarį tokiu atveju sprendimas būtų aiškus – gausus tręšimas azoto trąšomis, o štai ką tokiu atveju reikėtų daryti rudenį?

„Dėl puikių sėjos sąlygų buvo pasėti rekordiškai dideli žieminių augalų plotai: apie 208 tūkst. ha rapsų, iki 700 tūkst. ha kviečių“, – kalbėjo BASF pardavimų vadovas Lietuvai Saulius Nainys

Gerokai paankstinta buvo ir žieminių kviečių sėja. Kviečiai žiemą pasitiko visiškai išsikrūmiję. Pavasarį su tokiais kviečiais reikės elgtis kitaip, negu su normaliai išsivysčiusiais, taigi vėl reikės nestandartinių sprendimų.

BASF verslo plėtros vadybininkas Kazimieras Poškus kalbėjo apie javų ligų stebėseną, kurią BASF kartu su Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centru vykdo nuo 2013 m. Ligų plitimas stebimas Dotnuvoje, Joniškėlyje ir Rumokuose, sezono metu informacija apibendrinama ir pateikiama klientams kiekvieną savaitę.

2018 m. pavasarį aukštą pažeidimo lygį buvo pasiekusi stiebalūžė (šiai ligai ypač jautri Skagen kviečių veislė). Kviečiuose labai anksti išplito dryžligė – prasidėjo nuo gegužės 10–15 d. ir toliau plito stipriai, ypač pažeidė Etana kviečius, sėtus į ražienas. Stebėsena rodo, kad birželio 18 d. dryžligės pažeidimai buvo pasiekę 100 procentų.

Daugiau kaip 400 žemdirbių ir žemės ūkio specialistų dėmesio sulaukęs BASF agroforumas Kaune užbaigė renginių ciklą, kuris startavo vasario 5-ąją Panevėžyje

Plito ir viena žalingiausių mūsų šalyje ligų – septoriozė. „Septoriozės užkratas atsiranda iš rudens ir jau balandžio gale pažeidžia javus. Ligos užkratas lieka apatiniuose lapuose, bet užtenka 2 lietingų dienų, kad liga pradėtų kilti į viršų“, – paaiškino K. Poškus.

Kaip rodo Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Integruotos augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinės sistemos IKMIS duomenys, 2018 m. rudenį žieminių javų pasėliuose beveik visoje Lietuvoje rasta miltligės, Vidurio, Šiaurės Lietuvoje ir Suvalkijoje – septoriozės, tai pat rudųjų rūdžių. Tai būtina įvertinti planuojant pavasarinę fungicidinę javų apsaugą.

Nauji produktai veiksmingesni ir saugesni

BASF agronomas vadybininkas Aleksandras Voitkevičius (Aleksandr Voitkevič) pabrėžė naujo beico Kinto Plus privalumus. Trys beico sudėtyje esančios veikliosios medžiagos iš skirtingų cheminių grupių pakelia sėklų apsaugą į visai kitą lygį. Visos trys veikliosios medžiagos papildo viena kitą ir didina veiksmingumą nuo daugelio su sėkla ir per dirvą plintančių ligų. Šis fungicidinis beicas skirtas žieminių ir vasarinių kviečių, žieminių ir vasarinių miežių, rugių ir avižų sėkloms beicuoti.

BASF agronomas vadybininkas Aleksandras Voitkevičius pabrėžė naujo beico Kinto Plus privalumus

„Dėl veikliųjų medžiagų sinergijos gaunamas labai geras efektyvumas nuo visų pagrindinių ligų. Beicas pasižymi dar ir papildoma nauda – stebimas greitesnis dygimas net ir ekstremaliomis sąlygomis, šaknų masė susiformuoja didesnė ir jos būna gilesnės. Šiuo beicu apdorotos sėklos pasižymi 15 proc. geresniu byrėjimu ir 15 proc. mažesniu dulkėtumu“, – pabrėžė A. Voitkevičius.

BASF verslo klientų vadybininkė Roma Laurinkienė atkreipė žemdirbių dėmesį į fungicidą Priaxor. Tai nauja Xemium šeimos narys, skirtas visiems vasariniams ir žieminiams javams. Turi labai platų veikimo spektrą, itin stiprų gydomąjį poveikį ir ilgalaikę apsaugą. Į jo sudėtį įeinantis stipriausias strobilurinas piraklostrobinas suteikia AgCelence efektą: vegetacijos metu pasėlis ilgiau išlieka žalias, pagerėja fotosintezės procesai, sumažėja streso hormono etileno kiekis augaluose.

„Priaxor yra daugiau negu fungicidas. Jis sumažina nudegimus nuo saulės, didina žalių lapų paviršių, sumažina streso hormono metileno kiekį, sustiprina šiaudus, garantuoja geresnį azoto pasisavinimą ir vandens panaudojimą“, – naujausio BASF fungicido savybes pabrėžė R. Laurinkienė.

2019 metų naujiena žemdirbiams – Priaxor Power Pack pakuotė, sudaryta iš dviejų fungicidų: 5 l Priaxor ir 5 l Curbatur. Šis derinys turi labai gerą poveikį nuo stiebalūžės, geltonųjų ir rudųjų rūdžių, lapų septoriozės, kviečių dryžligės.

„Toks fungicidų derinys atitinka FRAC reikalavimus, kad neišsivystytų ligų patogenų atsparumas, o kiekis yra skirtas 10–12 ha plotui ir labai tinka pirmajam purškimui“, – paaiškino R. Laurinkienė.

BASF konsultantas Šiaurės ir Baltijos šalims Stefanas Elingeris (Stefan Ellinger) pabrėžė, kad fungicidų paletė Europos Sąjungoje stipriai keičiasi, atliekamas daugelio senųjų veikliųjų medžiagų perregistravimas ir ne viena jų dingsta iš rinkos.

Roma Laurinkienė ir Stefanas Elingeris aiškino apie pokyčius ES fungicidų rinkoje, kuriems kompanija BASF yra visiškai pasirengusi

„Turite būti pasirengę tam, kad tai, ką naudojote vakar, rytoj nebenaudosite. BASF yra pasirengusi šiems pokyčiams, o ateityje mes būsime dar stipresni fungicidų rinkoje“, – kalbėjo S. Elingeris žadėdamas, kad artimiausiais metais kompanija pasiūlys dar ne vieną inovatyvų sprendimą augalų apsaugai.

BASF kompanijos indėliui į aplinkosaugą galima priskirti ir efektyviam azoto panaudojimui skirtus produktus Vizura bei Limus Clear. Vizura yra azoto stabilizatorius, kuris naudojamas paskleidžiant srutas, o Limus Clear yra ureazės inhibitorius, skirtas naudoti su skystomis trąšomis. Abu produktai sumažina azoto nuostolius ir leidžia jį geriau pasisavinti augalams.

Šv. Valentino dieną – apie meilę rapsams

Antroji agroforumo dalis buvo skirta rapsams ir pavadinta „Mes mylime rapsus“. Viena iš naujienų – sisteminio veikimo fungicidas Pictor Active, tinkamas naudoti rapsuose du kartus. Jau ir iki šiol buvo ūkių, kurie rapsus fungicidais purškė du kartus, ypač ten, kur rapsai dažniau sugrįžta į tą patį lauką. Šis fungicidas itin veiksmingas nuo baltojo (sklerotinio) puvinio, juodosios dėmėtligės, iš dalies nuo fomozės, netikrosios miltligės.

„Galimi du Pictor Active naudojimo variantai: purškiant vieną kartą naudojama 0,7–0,8 l/ha ir purškiama žydėjimo viduryje. Purškiant du kartus, pirmasis purškimas daromas žydėjimo pradžioje, o antrasis – žydėjimo antroje pusėje, kai paprastai purškiama ir insekticidais. Purškiant du kartus, naudojama mažesnė – 0,5 l/ha – norma“, –  paaiškino BASF agronomas vadybininkas Paulius Paulauskis. Šis fungicidas sustiprina augalus ir padidina jų atsparumą stresui, mažina ankštarų atmetimą ir atsidarymą, o vidutinis derliaus priedas, kurio galima tikėtis, yra apie 12 procentų.

Pranešimą apie augalininkystės perspektyvas skaitė ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė

Į mūsų žemdirbių laukus kelią vis drąsiau skinasi „švaraus lauko“ arba Clearfiel (sutrumpintai CL) rapsų auginimo technologija. Labiausiai CL technologija rekomenduotina naudoti tuose laukuose, kur yra probleminių piktžolių.

Selekcininkai labai daug dirba su naujų CL veislių kūrimu, tad derlingumu šios veislės nė kiek nenusileidžia įprastoms. Kartais žemdirbiai baiminasi, esą bus sunku sunaikinti CL rapsų pabiras, tačiau jau išbandžiusių juos auginti ūkininkų patirtis šias baimes paneigia. Žinoma, pabiras reikia stengtis sunaikinti kuo anksčiau, geriausiai kol jos yra iki 2 tikrųjų lapelių.

Dar viena naujiena BASF produktų krepšelyje – hibridinės rapsų InVigor veislės. Tai vasariniai hibridai Sunder, Dodger, Brander ir Builder ir pagal „švaraus lauko“ technologiją pritaikyti auginti Whider CL, InV100 CL, InV110 CL. Taip pat žieminių rapsų hibridai Fencer, Silver, InV 1030, InV1066, InV1024 ir kt.

„Jų žiemojimo ir derliaus rezultatai geresni negu standartinių veislių“, – sakė BASF agronomas vadybininkas Tomas Karkazas. Net 12 žieminių rapsų hibridų praėjusį rudenį buvo pasėti Kėdainių rajono ūkininko Šarūno Šiušės laukuose – pavasarį bus įvertintas jų peržiemojimas ir toliau stebima vegetacija. Bandymai su InVigor rapsų hibridais iš viso vykdomi 14 mūsų šalies vietų.

Ar strategijų kūrimo krepšinyje ir ūkiuose panašumus šmaikščiai diskutavo krepšinio žinovas Tomas Pačėsas, Lietuvos moterų krepšinio lygos direktorė Audra Ginelevičienė ir renginio vedėjas Rolandas Vilkončius

„Susitiksime BASF lauko dienose, kviesime jus į mūsų bandymų stotį Bauskėje, pabendrausime parodoje „Agrovizija“ birželio 26–28 d., stebėsime bandymus Danijos Orhuso universitete, aplankysime BASF gamyklą Vokietijoje, Liudvigshafene, kuri dirba 24 valandas per parą 365 dienas per metus! Iki susitikimų ūkiuose ir renginiuose!“, – baigdamas agroforumą šių metų planais pasidalijo BASF pardavimų vadovas Lietuvai Saulius Nainys.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos