Basf A1 2024 10 11 Basf m1 2024 10 11
Renginiai
Gyvulininkystės paroda: eksponatai gražūs, bet tobulėti erdvės dar yra

Akademija (Kauno r.). Į „Inno panoramos“ programą pirmą kartą įtraukta veislinių gyvūnų paroda žengė pirmąjį žingsnį naujo formato link – ji pakeitė Algirdiškyje vykdavusią veislininkystės pasiekimų parodą.

Mėsiniai galvijai, avys, žirgai, triušiai, naminiai paukščiai eksponuoti VDU Žemės ūkio akademijos parodų paviljone. Pieninių karvių eksponuoti čia kol kas nėra galimybių.

Pagrindinis dėmesys skirtas vis labiau populiarėjančiai mėsinei galvijininkystei. Demonstruoti šešių pagrindinių Lietuvoje auginamų veislių gyvuliai: limuzinai, šarolė, angusai, aubrakai, herefordai, hailendai.

Bioversija m7 2024 09 18

Pažiūrėti buvo į ką. Veisles žiūrovams pristatė autoritetingi specialistai – galvijų eksterjero vertintojai Alvydas Pečiulaitis ir Vytas Gudaitis, kuris yra ir LŽŪKT gyvulininkystės ekspertas.

Veislinių gyvūnų parodoje, specialiame manieže buvo pristatomos galvijų veislės

Visas parodos dienas vyko ir jautienos patiekalų degustacija, savo produkcija vaišino augintojai – kooperatyvas „Sartų lankų jautiena“ virė sultinį ir kepė kibinus, Rasa Babikienė leido pasmaguriauti brandinta hailendų mėsa.

Avienos dešra pasivaišinti galėjo ir avių pažiūrėti atėję žmonės. Avys labai traukė vaikus, apie jas pasakojo avių augintojai. Pačią parodą jie labiau vertino kaip švietėjišką, nes gerokai daugiau veislių, veislininkystės pasiekimus jie demonstravo prieš dvi savaites vykusioje specializuotoje parodoje „Avis aprengs ir pamaitins“.

Avių augintojai Gintautas Činskis, Rūta Lukoševičiūtė ir Avių augintojų asociacijos direktorė Gintarė Kisielienė juokavo, kad vos spėjo iš vienos parodos į kitą

Veisliniams gyvuliams – griežti reikalavimai

Hailendus auginantis Vilkaviškio r. ūkininkas Evaldas Bendoraitis rodė, kokie jaukūs ir ramūs šie ilgaplaukiai su dideliais ragais mėsiniai galvijai. Kai atsisėdęs ant telyčios ją šukavo, kasė, ši atrodė laimingiausias gyvulys pasaulyje.

Parodos vinimi tapo buliukų aukcionas. Tiesa, rudeniniai aukcionai visada mažiau populiarūs, tad jame užsiregistravo tik vienas pirkėjas ir Ukmergės rajono. Už 3,3 tūkst. Eur jis nupirko genetiškai beragį šarolė buliuką.

Vilkaviškio r. ūkininkas Evaldas Bendoraitis juokavo, kad ramesnių galvijų už savo hailendus dar nematė

Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) prezidentas Vytautas Barkauskas šiek tiek apgailestavo, kad aukcionas buvo silpnas. Į parodą po kontrolinio auginimo atvežta 40 gyvulių, bet aukcionui atrinkta 18 galvijų iš daugiau kaip 130, nes, pasak asociacijos vadovo, nustatyti labai griežti kriterijai, kuriuos turi atitikti veislinis gyvulys. Tačiau  jis pridūrė, kad švietėjišku atžvilgiu paroda pavyko, nes joje eksponuotus gyvulius iš arti pamatė daug miesto žmonių ir vaikų.

Vis dėlto vienas labiausiai patyrusių šalies mėsinių galvijų augintojų Virginijus Stumbrys išsakė nuomonę, kad parodose turi būti pristatomi tik išskirtiniai galvijai, į kuriuos visi atkreiptų dėmesį.

„Ir tokių galvijų Lietuvoje turime, pas mus viskas gana greitai eina į priekį, – pabrėžė LMGAGA limuzinų klubo vadovas. – Paroda, kaip rodo kitų šalių patirtis, turi būti gyvuliui – reikia rodyti šarolė, limuzinų bulius, kurie sveria 1,8 t, tada visi eis žiūrėti. Žinoma, tokiems gyvuliams demonstruoti turi būti ir atitinkamos sąlygos. Bet mes kitaip dirbame – demonstruojame jauniklius.“

Buliukų aukcione parduotas šarolė veislės beragis buliukas

Vertindamas aukcioną, V. Stumbrys pabrėžė, kad rudenį apskritai neverta jo rengti: „Pavasarį jis buvo labai vykęs, tuo ir reikėtų apsiriboti, nes rudenį neperka.“

Augintojams surengtas naudingas seminaras apie jautienos mėsos kokybę. „Agaro“ atstovas Petras Vainoras ir „Baltijos lankų jautienos“ projekto vykdytojas Darius Dzekčiorius įvardijo, kokie reikalavimai taikomi jautienai, norint iškepti tikrai gerą steiką.

Mėsinių galvijų augintojai gavo vertingų žinių apie mėsos kokybę

Paviljone reikės tiesti kilimėlius gyvuliams

Parodos organizatorius VDU Žemės ūkio akademijos Verslo ir socialinės partnerystės centro direktorius doc. dr. Virginijus Venskutonis džiaugėsi, kad pagaliau paviljonas atlieka savo paskirtį.

„Jis pritaikytas gyvulininkystei, su gardų tvirtinimo sistema grindyse, tik gaila, kad taip ilgai stovėjo neišnaudotas“, – kalbėjo nuolat parodoje sukęsis ir patyrusia akimi viską vertinęs V. Venskutonis.

Nors gyvulių gardai buvo gausiai pakreikti, dėl slidžių paviljono grindų veislininkystės asociacijų vadovai pastabų turėjo. „Išskyrus grindis, šitame paviljone viskas gerai. Organizatoriai pažadėjo kitais metais tiesti guminius kilimėlius“, – sakė LMGAGA prezidentas V. Barkauskas.

„Grindys slidžios ir netinkamos gyvuliams, ypač galvijams. Avims dar nieko, nes jų kitokia stovėsena. Ventiliacijai priekaištų irgi yra“, – konstatavo veterinarijos gydytojas Rimantas Kairys, UAB „Genetiniai ištekliai“ Šeduvos avininkystės padalinio vadovas.

Parodos organizatoriai informavo, kad visi gyvuliai buvo apdrausti.

Parodos galeriją galite pamatyti čia.

Užsakymo Nr. 11075
    Gudinas -  23 06 14

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
    Visos apklausos