Geriausias būdas išsirinkti veislę - pamatyti ją laukuose
2016-07-08

Akademija, Kėdainių r. Birželiui baigiantis LAMMC Žemdirbystės instituto laukuose firmos „Rapool" ir „Adama" sukvietė į lauko dieną visus, kuriems buvo įdomu pamatyti rapsų, hibridinių javų, pupų, kukurūzų veislių įvairovę ir išgirsti vertingų patarimų apie augalų apsaugą ir jų priežiūrą iš savo srities profesionalų.
Iš viso renginyje buvo išsamiai pristatyta net 70 skirtingų augalų veislių, jų auginimo technologijos ir augalų apsaugos produktų taikymo schemos.

Lauko dienoje „Rapool-Ring" atstovybė Baltijos šalyse pristatė vasarinių bei žieminių rapsų veisles. Žieminiai rapsai Visby, Mercedes, Garou, Rohan, Minerva, Marathon yra populiarūs ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos šalyse. Žemdirbiai taip pat galėjo pamatyti ir „Saaten Union" selekcininkų sukurtas tradicines ir hibridines javų veisles, pupas, kukurūzus.

Asortimente - ir rapsai, ir javai

Linas agro mob 21 06 04

„Rapool" yra Vokietijos rapsų selekcijos bendrovė, kurios siūlomų rinkai veislių asortimentas yra sudarytas iš trijų gilias tradicijas turinčių Vokietijos selekcinių kompanijų: „NPZ Norddeutsche Pflanzenzucht Hans-Georg Lembke KG", „DSV Deutsche Saatveredelung AG" ir „W. von Borries-Eckendorf GmbH & Co. KG". Bendrovė „Rapool" turi savo antrinių įmonių tinklą visoje Europoje.

Naujas ir žemdirbiams jau gerai žinomas veisles pristatė „Rapool Ring" gūdinių kultūrų produkto vadovas Andriy Yakovlyuk ir „Rapool-Ring" atstovybės Baltijos šalyse Egidijus Arlauskas

„Rapool-Ring" atstovybė Baltijos šalyse taip pat atstovauja ir „Saaten Union" prekinį ženklą bei į jos sudėtį įeinančias selekcines kompanijas. Gausiame „Saaten Union" asortimente yra tokios populiarios žieminių kviečių veislės kaip Famulus, Patras, Artist, Arktis ir kitos. Taip pat siūlomos ir naujos hibridinės kviečių bei rugių veislės. „Rapool" atstovybė rekomenduoja auginti tik toje šalyje kruopščiai išbandytas veisles, kas ir garantuoja augalų atsparumą neigiamiems abiotiniams veiksniams, būdingiems mūsų klimatinėms sąlygoms. Be abejo, labai svarbus yra derlingumo faktorius ir tai vienas svarbiausių tikslų selekcijoje", - pabrėžė „Rapool-Ring" atstovybės Baltijos šalyse vadovas Egidijus Arlauskas.

Prieš 20 metų, 1996-aisiais, „Rapool" pristatė rinkai pirmuosius pasaulyje atnaujintus žieminius hibridinius rapsus, tarp kurių buvo hibridinė veislė Joker. Nuo to laiko selekcijos raida sparčiai greitėjo, o nauji rapsų hibridai įgydavo naujų ekonomiškai pagrįstų savybių.

Šiandieninės „Rapool" hibridinės žieminių rapsų veislės visiškai atitinka augintojų poreikius: skirtingas sėjos laikas, supaprastintas žemės dirbimas, mažesnis azoto kiekis, netolygus derliaus nuėmimo laikas, kintančios aplinkos sąlygos ir pan. Geros, paklausios veislės atsiradimui didžiausios įtakos turi ir sėkmės faktorius, selekcininko įžvalga, patirtis. Kiekvienas naujas hibridas yra tarsi naujausių technologijų ir genų šedevras, vis dar išliekantis natūraliu produktu.

Yra ką pasiūlyti net ir išrankiausiems augintojams

Absoliučiai visos naujos veislės yra ištiriamos skirtinguose regionuose vietos sąlygomis, pas patyrusius Lietuvos, Latvijos ir Estijos rapsų augintojus, jos buvo nuolat demonstruojamos „Agrovizijos" parodoje. Praktiškai visos „Rapool" rapsų veislės pasižymi aukštu derlingumu ir puikiu žiemojimu, tačiau kiekviena iš jų turi ir savitų, išskirtinių savybių, kurios atitinka net ir paties išrankiausio augintojo poreikius.

Pavyzdžiui, jau spėjusi išpopuliarėti Lietuvoje naujos selekcijos hibridinė žieminių rapsų veislė Mercedes yra vidutinio ankstyvumo, sparčiai bevystanti rudenį, labai gerai išsilaiko esant žemai temperatūrai ir tinka auginti vyraujant permainingoms aplinkos sąlygoms. Dėl savo genetikos Mercedes itin gerai žiemoja, yra labai derlinga ir išaugina aliejingas sėklas. Pavasarį augalai auga lėčiau ir tai sumažina vėlyvos šalnos žydėjimo metu keliamą pavojų

Vertingos informacijos, kaip rapsų pasėliuose išvengti kopūstinio šaknies gumbo, suteikė „Rapool Ring" rapsų produkto vadovas dr. Alexander Doering

Ankstyvos brandos hibridinė žieminių rapsų veislė Minerva sukurta būtent tiems regionams, kuriuose vyrauja atšiaurus, permainingas klimatas. Šie rapsai subrandino gerą derlių net ir tais metais, kuomet kitų veislių rapsai neištvėrė žiemos šalčių. Minerva pasižymi aukštu derlingumu ir lengvai nuimamu derliumi, nes dėl RLM7 geno yra labai atspari sėklų išbyrėjimui iš ankštarų.

Ankstyvos brandos, kompaktiška, labai derlinga ir žiemkentiška veislė Garou yra vidutinio aukščio, nereikalaujanti didelių investicijų technologiniu atžvilgiu. Kiek lėtesnis augalų vystymasis po sėjos rudenį sumažina riziką peraugti ir tai turi teigiamos įtakos žiemojimui. Garou tinkama auginti tiek lengvesnės struktūros, tiek ir sunkesniuose dirvožemiuose. Be to, šie augalai geba greitai regeneruotis po nepalankių žiemojimo ar kitokių aplinkos sąlygų.

Kompaktiškus, derlingus augalus išaugina hibridinė veislė Marathon. Ši veislė pasižymi greitu augimu (regeneracija) pavasarį bei ankstyvu žydėjimu. Pavasarį augalai sparčiai vystosi, formuoja daug šoninių ir produktyvių ūglių. Veislė tinkamiausia auginti ankstyvos sėjos atveju ir nėra labai reikli dirvožemio tipui.

Galimybės suvaldyti šaknų gumbą ir piktžoles

„Rapool" veislių sąraše yra ir specialaus segmento veislių, pavyzdžiui, atsparių šaknų gumbui. Pažeistų šios ligos augalų lapai vysta, ypač sausu oru. Išrovus sergantį augalą, ant šaknų ar stiebo pagrindo matomas sustorėjimas - gumbas, kuris vėliau suyra. Apnikus augalus šiai ligai, pažeistų augalų šaknys pūva, o dirvoje pasklinda grybo sporos, kurios išlieka gyvybingos net kelerius metus. Šaknų gumbas gali būti problema tuose laukuose, kur rapsai ir kiti kryžmažiedžiai augalai auginami dažnai. Rapool gali pasiūlyti veislę, atsparią šaknų gumbui - tai hibridinė žieminių rapsų veislė Mentor, kuri yra vidutinio ankstyvumo, pasižymi puikiu žiemojimu, aukštu ir stabiliu derlingumu.

Kompanijos „Adama" produktų plėtros vadovas Baltijos šalims, grūdinių kultūrų apsaugos produktų konsultantas Vaidotas Donyla išsamiai pristatė taikytas pasėlių apsaugos technologijas

„Rapool" savo asortimente turi ir „Clearfield" arba „Švaraus lauko" technologijai pritaikytas žieminių ir vasarinių rapsų veisles, atsparias herbicido veikliajai medžiagai imazamox. Tai derlingos žieminių rapsų veislės Edimax CL, Veritas CL, Duplex CL, Trust CL ir Phoenix CL. Selekcininkai pabrėžia, kad „Clearfield" rapsų auginimo technologija pagrįsta hibridinių veislių bei atitinkamo herbicido naudojimu ir tai nėra genetiškai modifikuoti augalai.

Žemdirbiai dalijosi nuomonėmis ir uždavė jiems rūpimus klausimus specialistams

„Džiaugiamės, kad galime pasiūlyti žiemkentiškas, derlingas ir pelningas veisles, turinčias plačias galimybes ir perspektyvas. Džiaugiamės puikiais atsiliepimais apie jas ir mums tai yra pats didžiausias variklis judėti pirmyn", - sakė Egidijus Arlauskas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip įvertintumėte savo ūkį tvarumo požiūriu?
Orai