Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Renginiai
Derlių lemia visuma: veislės, priežiūros sprendimai, technika

Panevėžys. Šiemet žieminių kviečių ir rapsų pasėliai gražūs ir žada gerą derlių. O jį lemia ne tik palankios gamtos sąlygos, bet ir visa agrotechnika, pradedant pasirinktomis veislėmis, sėklomis, priežiūros sprendimais ir baigiant darbų atlikimo technika. Apie tai kalbėta Žibartonių žemės ūkio bendrovėje vykusioje lauko dienoje, kurią surengė AB „Linas Agro“.

Žibartonių ŽŪB, prisijungusi šalia buvusią bendrovę, dabar turi 5,2 tūkst. ha. Iš jų 2 tūkst. ha užima kviečiai, 1,2 ha – rapsai, 600 ha miežiai ir apie 300 ha ankštiniai. Laikoma 2,5 tūkst. galvijų, iš jų apie 1 tūkst. melžiamų karvių.

Į lauko dieną gausiai susirinkę žemdirbiai turėjo galimybę pamatyti bendrovėje auginamų žieminių kviečių ir žieminių rapsų veislių kolekcijas, susipažinti su priežiūros technologijomis.

Bioversija m7 2024 11 19

Be to, buvo demonstruojamas naujas, tik šį sezoną Žibartonyse pradėjęs dirbti savaeigis purkštuvas Agrifac Condor V, taip pat traktorius CASE IH Puma 240 ir nauja išmani Kverneland TLX GEO trąšų barstomoji su azoto sensoriais, kurie reguliuoja tręšimo normą, priklausomai nuo poreikio pasėliams.

Žieminių kviečių priežiūros technologija

Kaip sakė Žibartonių ŽŪB agronomas Alvydas Valiukas, žemės ūkyje kiekvieni metai skirtingi: šiemet pavasaris atėjo anksti, bet buvo vėsu, ir visi laukų darbai užsitęsė, augalai vystėsi lėtai. Tiesa, dabar dauguma pasėlių jau baigia pasivyti įprastus augimo tempus.

Žibartonių ŽŪB agronomas Alvydas Valiukas sako, kad kiekvieni metai būna skirtingi

Lauko dienos dalyviai apžiūrėjo žieminių kviečių veislių kolekciją, kurioje pasėtos 6 veislės. Pasak bendrovės agronomo, tame lauke kviečių neplanuota sėti, bet susidarė tokia situacija. Sėja buvo vėlyva (rugsėjo 22 d.), nes vėlai gautos sėklos.

Kolekcijos kviečiai auginami po vasarinių miežių. Rudenį pabiroms naikinti naudotas herbicidas Glyfos. Vėliau piktžolės naikintos herbicidu Ergon.

Laukas buvo sekliai lėkščiuotas, skustas, kultivuotas ir išlygintas. Rudenį patręšta NPK, 350 kg/ha. Sėklos norma – 4,5 mln. vnt. į ha. Pavasarį patręšta tris kartus: amonio sulfatu, KAS-32 su Limus CL (0,2 l/ha), po to dar amonio salietra.

Pavasarį (gegužės pradžioje) naudoti herbicidai Avoxa + Cleave ir kartu augimo reguliatorius Cycocel bei mikroelementai ir biologinis preparatas Oligo Brava + Biomas Grow.

Gegužės trečiojo dešimtadienio pradžioje kviečiai nupurkšti fungicidais Balaya + Flexity, augimo reguliatoriumi Optimus ir mikroelementais Oligo Brava + Tiomax Oil. Birželio pradžioje panaudotas fungicidas Revytrex ir insekticidas Fastac.

Komentuodamas kviečių apsaugos technologiją, „Linas Agro“ pesticidų prekybos vadovas Petras Kiseliovas sakė, jog ūkis taiko savo sprendimus, o po to tarpusavyje pasidalijama patirtimi.

„Technologija paprasta, kaip matote, pasėlis atrodo gerai“, – sakė P. Kiseliovas. Jis atkreipė kviečių augintojų dėmesį, kad siekiant sunaikinti ne tik plačialapes, bet ir miglines piktžoles, ypač smilguoles, rudenį rekomenduotų naudoti tokį herbicidą, kaip Legacy Pro.

Kviečių apsaugos nuo ligų sprendimai geri, fungicidai efektyvūs, kaip sakė P. Kiseliovas, mažiausiai iki liepos 8 d. javai bus apsaugoti nuo ligų.

„Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas Andrius Lukoševičius (pirmas kairėje), „Dotnuva Baltic“ vadybininkas Gintautas Cesevičius ir sėklininkystės skyriaus vadovas Sigitas Augas pristatė veisles ir pasėlių priežiūros sprendimus

Kodėl reikalingi mikroelementai

Kaip sakė Andrius Lukoševičius, „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas, augalų derliaus pagrindas pirmiausiai yra dirvožemis. Prieš trejus įmonė pradėjo gilintis į dirvos mikrobiologiją, siūlyti klientams naudoti mikroorganizmus dirvos gerinimui. Tai tokie produktai, kaip Biomas Grow, kuriuos gamina įmonė „Bioversio“.   

Kaip pristatė įmonės Bioversija“ technologijų vadovas Arnoldas Jurys, po derliaus nuėmimo visuose laukuose siūloma naudoti Biomas Organic produktą, kuris padeda skaidyti augalines liekanas. Javų sėkloms ruošti galima naudoti tokius produktus, kaip Biomas Grow, kuris gerina maisto medžiagų įsisavinimą, ir Biomas Protect, kuris turi biologinę apsaugą visos vegetacijos metu. Pavasarį rekomenduojama vėl naudoti Biomas Grow, kas augalai sustiprėtų ir patirtų mažiau streso dėl nepalankių veiksnių.

Įmonės Bioversija“ technologijų vadovas Arnoldas Jurys pasakojo apie biologinių preparatų poveikį

Pasak A. Jurio, dėl šių biologinių produktų, kaip rodo nuo 2016 m. atliekami įmonės tyrimai, žieminių rapsų derliaus priedas siekia ne mažiau kaip 200 kg, kviečių – apie 500 kg, pupinių – 300-400 kg, vasarinių javų – iki 400 kg iš ha. Kita nauda – po šių preparatų panaudojimo dirvoje pagausėja maisto medžiagų vėliau auginamiems augalams, nes pamažu didėja humusingumas.

A. Lukoševičius pabrėžė ir mikroelementų svarbą formuojant derlių. Ne visur ir ne visuomet jų reikia, tačiau šio sezono specifinės sąlygos lėmė, kai kuriems pasėliams trūko netgi tokių mikroelementų, kurių stygiaus paprastai nepastebima. Mikroelementų panaudojimas gali padidinti derlių iki 5-10 procentų.

Pasirinkti tinkamą kviečių veislę irgi svarbu

Žibartonių ŽŪB įrengtoje žieminių kviečių kolekcijoje šiemet auginamos Ada, Balitus, Lakaja DS, Etana, Hallfreda ir SU Hymalaya veislės. Dabar buvo galima apžiūrėti, kaip atrodo pasėliai, o galutinis veislių įvertinimas, kaip visuomet, bus nukūlus derlių.

Įdomu tai, kad lietuviška kviečių veislė Ada yra viena seniausių – jau 20 metų registruotų veislių ir vis dar neprarandanti savo populiarumo.

Kaip pastebėjo veisles pristatęs Sigitas Augas, „Linas Agro Group“ grupės įmonės „Dotnuva Baltic“ sėklininkystės skyriaus vadovas, šiemet pagal šalies ūkiuose auginamus kviečių plotus antroje vietoje yra išpopuliarėjusi veislė Etana.

Iš naujų veislių, kurias įmonė siūlo žemdirbiams, paminėtini švediškos selekcijos vidutinio vėlyvumo kviečiai Hallfreda, pasižymintys aukštu derlingumo potencialu. Ši veislė šiemet registruota Lietuvoje. SU Hymalaya yra hibridiniai kviečiai, savo gerąsias savybes išryškinantys auginant nepalankiomis sąlygomis.

Renkantis kviečių veisles, ypač dideliuose ūkiuose, specialistai pataria auginti nevienodo brandos laiko, kad būtų galima sudaryti derliaus nuėmimo konvejerį

„Dotnuva Baltic“ yra sukūrusi privačių bandymų sistemą, kur tiksliaisiais bandymais ūkių laukuose kasmet tiriama šimtai javų veislių, siekiant atrinkti tinkamiausias mūsų sąlygomis. Pasak S. Augo, šiemet pasėta 70 žieminių kviečių veislių, 37 veislės vasarinių kviečių ir t.t. Iš viso turima 200 augalų veislių ir 800 apskaitinių laukelių.

Šie metai, pasak S. Augo, tyrimų prasme buvo palankūs, nes galima buvo įvertinti javų žiemkentiškumą ir atsparumą pavasariniam pelėsiui (ypač ši liga išryškėjo kvietrugių pasėliuose). Žiemkentiškumas buvo įvertintas nuo 9 iki 1 balo. Taigi, buvo veislių, kurios peržiemojo puikiai, ir tokių, kurios praktiškai neišgyveno.

Dėl pavasarinio pelėsio profilaktikos S. Augas patarė nevėlinti žiemkenčių sėjos (tai būtų per daug rizikinga), bet galvoti apie sėklos normos mažinimą, kad nebūtų per tankūs pasėliai. Aišku, turi įtakos ir veislės.

Žieminiai rapsai itin vešlūs

Žibartonių ŽŪB laukuose šiemet auginama ir  žieminių rapsų 10-ies veislių kolekcija: Kuga, Dominator, Factor KWS, Umberto KWS, DK Extime, DK Implement CL, ES Imperio, Lysander, InV1188 ir InV1266 CL.

Šiemet rapsų pasėliai labai vešlūs, aukšti, laukiama didelio derliaus

Kaip apžvelgdamas rapsus sakė „Dotnuva Baltic“ vadybininkas Gintautas Cesevičius, kiekviena rapsų veislė turi savų privalumų, todėl negalima kažkurios vienos išskirti. Dabar selekcininkai kuria veisles, kurios turėtų atsparumo ligoms (fomozei, geltos virusui ir pan.) genų, taip pat atsparumo ankštarų atsidarymui genų.

Rapsų pasėlyje, kaip ir kviečių, taip pat buvo naudoti ne tik herbicidai, fungicidai, augimo reguliatoriai, bet ir mikroelementai bei biologiniai preparatai.  

Pagal pernykščius „Dotnuva Baltic“ tyrimų duomenis, kolekcijose derlingiausi buvo rapsai Dominator (5,27 ta), ES Imperio (5,02 ta), DK Extime (4,91 t/ha).

„Sprendimai paprasti, bet patys galite įsitikinti, kad jie tikrai geri, patikimi, o panaudoti produktai niekuo nenusileidžia kitiems nei kaina, nei efektyvumu“, – kalbėdamas apie augalų apsaugą akcentavo P. Kiseliovas

Technika irgi daug lemia pasėlių būklę

Kviečių lauke buvo pademonstruotas naujas savaeigis purkštuvas Agrifac. Kaip pažymėjo „Dotnuva Baltic“ vadybininkas Algimantas Gyvis, technika ir jos atliekamų darbų kokybė irgi turi įtakos pasėlių būklei bei būsimam derliui.

Agrifac purkštuvai Lietuvoje jau yra žinomi. Pasak A. Gyvio, naujas purkštuvas įdomus tuo, kad turi orinius purkštukus, kai oras spaudžia vandenį žemyn ir lašeliai išeina su papildomu slėgiu. Tai mažina jų nunešimą esant vėjuotai dienai. Galima nustatyti lašelių dydį pagal oro sąlygas.

Ši sistema, pasak specialisto, turi dar kelis privalumus: keičiant važiavimo greitį lašeliai lieka tokie, kokie nustatyti. Tai reiškia, kad purškimo kokybė nenukenčia.

Dar vienas demonstruoto savaeigio purkštuvo privalumas – galimybė mažinti skysčio kiekį hektarui. Taip tausojami vandens ištekliai, galima vienu bako pripildymu nupurkšti didesnį lauko plotą.

Šio Agrifac purkštuvo, turinčio 36 m pločio sijas, darbo našumas labai didelis, nes galima važiuoti iki 25 km per valandą greičiu

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos