Šakių r. Kudirkos Naumiestyje vakar buvo atidarytas Bulvės muziejus – tai agronomo Jono Valaičio išsipildžiusi svajonė. Beveik tris dešimtmečius jo gyvenimas buvo susijęs su bulvininkyste, su darbu bendrovėje „Šaka“, o visą sukauptą patirtį vainikavo unikalaus muziejaus įkūrimas.
„Pastatyti paminklą bulvei buvo mano gyvenimo svajonė“, – su jauduliu balse kalbėjo muziejaus įkūrėjas J. Valaitis. Pasak jo, bulvė tikrai verta pagarbos – juk tai antroji duona, ne vieną europietį išgelbėjusi nuo bado. Kapsai turi runkelius, tai kodėl gi zanavykams nepagarbinti bulvės?
„Seneli, tu man įrodei, kad svajonės pildosi“, – įteikdama gėlių puokštę Jonui Valaičiui ištarė jo anūkė Meda
Svajonę jis puoselėjo ne vienus metus, ilgai dairėsi vietos, kur geriausia būtų įrengti muziejų, kol galop tą vietą surado savo sodyboje. Čia stovėjo apleista nuotekų siurblinė, kurią Jonui per didelius vargus pavyko išsipirkti. Tada prasidėjo valymo ir tvarkymo darbai, vėliau – ekspozicijų kūrimas.
Muziejaus atidarymo šventėje dalyvavo gausus Lietuvos daržovių augintojų asociacijos narių būrys, europarlamentaras Bronis Ropė, Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus, Kudirkos Naumiesčio seniūnas Algirdas Stankevičius, Jono Valaičio bičiuliai ir artimieji.
Europarlamentaras Bronis Ropė gyrė muziejaus įkūrimo iniciatorių už gražią idėją
„Man ir pagal pavardę labai tinka dalyvauti tokio muziejaus atidaryme, – juokavo B. Ropė. – Gera matyti, kad pačiame Lietuvos pakraštyje daromi tokie dideli darbai, nes aš pats esu iš kito tolimo Lietuvos pakraščio, Ignalinos“.
Muziejaus atidarymo juostelę laikė J. Valaičio anūkės Meda ir Vytautė, vėliavą iškilmingai skambant muzikai iškėlė vyriausias anūkas Nojus
Muziejus turi tris aukštus, kiekvienas iš jų skirtas atskiroms ekspozicijoms. Pirmajame aukšte viskas skirta bulvininkystei – nuo jos atsiradimo Europoje (bulves iš Pietų Amerikos atvežė Kristupas Kolumbas 1565 m., ir būtent dėl gražių žiedų) iki dabartinių bulvininkystės selekcijos pasiekimų, nuo sėjamosios iki sandėliavimo.
Kita ekspozicija skirta „Šakos“ gyvavimo istorijai ir jos steigėjams Gediminui Janulaičiui, Juozui Pukeliui, Zigmui Lietuvininkui ir J. Valaičiui. Atskiras kampelis skirtas Lietuvos agronomų sąjungos Šakių skyriui, nes J. Valaitis yra aktyvus LAS narys ir nuolatinis rėmėjas.
Šauniausias muziejaus gidas, žinoma, pats Jonas Valaitis – jis geriausiai žino, kokia istorija slypi už kiekvienos nuotraukos
Antrajame aukšte surikiuoti seni bulvių auginimui ir kasimui naudoti įrankiai ir padargai. Čia sukabinta ir apie 300 pasagų – visos jos rastos kasant bulves. „Visos šios pasagos yra iš mūsų laukų. Buvo nesunku tiek surinkti, nes daugiausia pasagų buvo iškasama su bulvių kasamosiomis, tereikėdavo tik pastebėti jas bulvių gumbų sraute“, – sako J. Valaitis.
Čia pat ir gausi pakinktų kolekcija. „Mano tėvas buvo Zyplių dvaro rimorius – siūdavo pakinktus“, – kolekcijos atsiradimo istoriją paaiškina J. Valaitis. Muziejaus rūsyje įrengta degustacijų salė, kurios sienas puošia daugybės bulvių veislių nuotraukų. Čia lankytojai turės galimybę skanauti skirtingų veislių bulves, aptarti ir įvertinti jų skonius.
Atidengiamas įspūdingo dydžio paminklas bulvei-maitintojai, kurį pagal J. Valaičio idėją sukūrė skulptorius A. Bieliukas
Šalia muziejaus vakar buvo atidengta ir įspūdingo dydžio medžio skulptūra, kurioje skulptorius Andrius Bieliukas meniškai įamžino bulvę – žmonijos maitintoją. „Visos idėjos, kaip turi atrodyti paminklas bulvei, yra Jono Valaičio. Aš tik numečiau tai, kas nereikalinga“, – kuklinosi skulptorius.
Po muziejaus ekspozicijų apžiūros visi šventinio renginio dalyviai buvo pakviesti degustuoti šviežių virtų bulvių su sviestu ir rūgpieniu. Pirmą vietą degustacijos konkurse balsų dauguma laimėjo ankstyvosios bulvės Corinna.
Degustacijai buvo pateiktos penkių veislių bulvės
Jonas Valaitis aprodė svečiams čia pat sodyboje auginamą bulvių veislių kolekciją ir vos spėjo atsakinėti į klausimus – patyrusio agronomo patarimai labai reikalingi kitiems bulvių augintojams. O jų Lietuvoje yra tikrai daug – bulvės šiemet auginamos 10 540 ha plote.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ūgtelėjusi paroda EIMA – technologinis atsakas į pasaulinius iššūkius
2024-11-12 -
Kanapių verslo paroda-mugė „Cannabis Hub. LT-2024“
2024-11-04 -
Didžiausias skirtumas tarp Lietuvos ir Latvijos avininkystės – valstybės požiūris
2024-10-31
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)