BASF A1 2024 06 19 Basf m1 2024 06 19
Renginiai
Aukcione paklausiausi – genetiškai beragiai gyvuliai

Šilutė. Trečiasis mėsinių galvijų aukcionas Lietuvoje pavyko – parduoti 24 veisliniai buliukai iš 33 dalyvavusių. Brangiausiai nupirktas angusų veislės buliukas, už kurį pirkėjas sumokėjo 4 100 eurų.

Lietuvos mėsinių galvijų ir gerintojų asociacija (LMGAGA) aukcioną surengė UAB „Šilutės veislininkystės“ kontrolinio auginimo stotyje. Čia 73 Lietuvos ūkininkų buliukai (nuo 9 mėn. amžiaus) nuo gruodžio auginti vienodomis sąlygomis, po kontrolinio auginimo 4 vertintojai geriausius gyvulius atrinko veislei, kitus – mišrinimui ir produkcijai.

LMGAGA eksterjero vertintojas Evaldas Tamkutonis informavo, kad buliukų atranka vyko visus 5 kontrolinio auginimo mėnesius – buvo žiūrimi paros priesvoriai, gyvulio charakteris, vėliau vertintojų grupė vertino bendrą 14 mėnesių amžiaus sulaukusio gyvulio svorį, eksterjerą, atitikimą tipui ir kitus požymius. Veislei atrinkti ne mažiau kaip 110 veislinės vertės (VV) indeksą turintys būsimi buliai reproduktoriai.

Bioversija 2024 04 26 m7

Aukcione buvo parduodami 4 pagrindinių Lietuvoje auginamų veislių buliukai – limuzinai, angusai, šarolė ir aubrakai.

Į trečiąjį mėsinių galvijų aukcioną atvyko nemažai Lietuvos ūkininkų

Azarto netrūko: daugiausia pakilo anguso kaina

Kaišiadorių r. ūkininkai Gytis ir Laimutė Sadauskai kontroliniam auginimui atidavė 5 šarolė buliukus, keturi jų atrinkti pagrindiniam aukcionui. Būtent Sadauskų genetiškai beragiai šarolė buliukai, atvesti po sėklinimo, sėkmingai pradėjo aukcioną – pirmieji du parduoti už 3 800 ir 3 750 Eur (didesne negu pradinė kaina).

Pirmojo 17 mėn. buliuko įvertinimai – visi aštuonetai (už atitikimą tipui, raumeningumą ir eksterjerą), VV indeksas – 131, svoris – 770 kg, paros priesvoris – 1 400 g. Jo pradinė kaina buvo 3 200 eurų. Galvijų eksterjero vertintojo Alvydo Pečiulaičio teigimu, labai gerai išvystyti buliuko raumenys, užpakalinė dalis, pečių lankas, teisingai statomos kojos, ilgas kūnas.

„Tai puikus būsimas reproduktorius“, – reziumavo vertintojas.

Šį buliuką įsigijo Utenos r. ūkininkas Ramūnas Baltakys, mėsinius galvijus auginantis maždaug 25 metus, o ūkininkauti pradėjęs „nuo dalgės“. Kurį laiką ieškojęs šarolė veislės buliaus, jis pasinaudojo pasiūlymu sudalyvauti aukcione ir liko patenkintas pasirinkimu, nors ir tikėjosi pigiau nusipirkti. Bet jam konkuruoti teko su rimtu varžovu – žinomu Žemaitijos ūkininku Rimantu Rimkumi.  

„Bulius atrodo geras, augintas gerų, patikimų ūkininkų, tad ryžausi aukcione eiti iki galo“, – šypsojosi R. Baltakys.

Iš tiesų savo darbui visa širdimi atsidavęs pirmasis buliuko šeimininkas G. Sadauskas „Mano ūkiui“ yra sakęs: „Esu sau pasižadėjęs dirbti kokybiškai, sąžiningai, kad galėčiau atsakyti už savo užaugintą gyvulį. Gal tai ir duoda rezultatų.“

Geriausius šarolė buliukus užauginusius Gytį (kairėje) ir Laimutę (antra iš dešinės) apdovanojo LMGAGA prezidentas Vytautas Barkauskas ir direktorė Vilma Živatkauskienė

Trečiasis labai gerai įvertintas Sadauskų šarolė buliukas liko nenupirktas – kuo toliau, tuo labiau augintojai nori beragių gyvulių.

Tas pats vyko ir su limuzinais – paklausiausi buvo genetiškai beragiai buliai. Vienas jų, užaugintas ūkininko R. Rimkaus, kuris pats žvalgėsi šarolė buliaus, parduotas už 3 000 eurų. Tai 16 mėn. amžiaus buliukas, kurio VV indeksas – 118, svoris – 615 kg, paros priesvoris – 1,2 kilogramo.

Vis dėlto geriausiai įvertintas kitas šio augintojo buliukas – visus 8-us gavęs 16 mėn. buliukas, kurio VV indeksas – 133. 692 kg sveriančio gyvulio paros priesvoris – 1,36 kilogramo. Dėl mažesnės konkurencijos jis parduotas už 2 800 eurų.

Visus 8 balų įvertinimus gavęs UAB „Šilutės veislininkystės“ angusų veislės buliukas, pasak vertintojo A. Pečiulaičio, turi aukščiausią raumenų išsivystymą, jo VV indeksas – 130 balų. Buliuko pradinė kaina buvo 2 200 Eur, o parduotas net už 4 100 Eur – kainą gerokai iškėlė dėl jo atkakliai konkuravę du pirkėjai.

Brangiausiai aukcione parduotas angusų veislės buliukas 

Įspūdingų duomenų bendrovės „Vaja Farm“ 19 mėn. amžiaus 763 kg sveriantis aubrakų bulius, įvertintas visais aštuonetais, parduotas nuotoliniu būdu aukcione dalyvavusiai pirkėjai už 3 900 Eur (pradinė kaina buvo 3 000 eurų). Šio buliaus VV indeksas – 134, paros priesvoris – 1,28 kilogramo.

Geriausiai įvertintas įspūdingų duomenų aubrakų veislės bulius

Dar 40 bulių parduota produkcijai skirtame aukcione, kuris vyko pasibaigus pirmajam. Ten daugiausia galvijų įsigijo mėsos perdirbimo įmonės.

Greitesnei pažangai reikia genominių tyrimų

„Akivaizdu, kad aukcionai įgauna pagreitį Lietuvoje. Matau, kaip augintojai komunikuoja, dalijasi kontaktais, jiems reikia matyti, kokių gyvulių Lietuvoje užauginama, – dalijosi įspūdžiais LMGAGA specialistas E. Tamkutonis. – Šiemet dar bus galima įsigyti veislinių gyvulių su parama, tai turbūt taip pat turėjo įtakos sėkmingam aukcionui.“

LMGAGA eksterjero vertintojas Evaldas Tamkutonis aukcionui buliukus atrinkinėjo penkis mėnesius

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos gyvulininkystės ekspertas, galvijų eksterjero vertintojas Vytas Gudaitis atkreipė dėmesį, kad galvijų veislinė vertė šalyje didėja, aukcione jis pamatė išties kokybiškų gyvulių.

„Ir pagal eksterjerą, ir pagal tipiškumą matyti, kad aukcione parduodami buliai bus rimti reproduktoriai. Gerai, kad buliukai atvedami ne tik po natūralaus kergimo, bet ir po dirbtinio sėklinimo – būtent tokių gyvulių potencialas, veislinė vertė yra aukštesni“, – kalbėjo V. Gudaitis, pridurdamas, kad mėsiniams galvijams reikia daryti ir genominius tyrimus, jog pažanga būtų greitesnė.

Nerimauja, kad neliks paramos veisliniams gyvuliams įsigyti

„Gerų gyvulių turime, – konstatavo LMGAGA prezidentas Vytautas Barkauskas. – Aukcionas pranoko lūkesčius ir dėl parduotų gyvulių, ir dėl dalyvių, žiūrovų skaičiaus.“

Iš 73 buliukų kaip būsimi reproduktoriai atrinkti tik 33, tad atranka, jo teigimu, griežtėja, gyvuliai gerėja, bet genetinę vertę reikia dar labiau gerinti, todėl Asociacija jau bando gauti finansavimą genominiams tyrimams, kurie būtini spartesnei pažangai.

Paramai veisliniams gyvuliams įsigyti šiems metams numatyta 1,4 mln. Eur, tačiau paraiškų pateikta daugiau kaip už 2,2 mln. Eur, dalis liko nepatenkintų. O dar ne taip seniai parama, skirta veisliniams gyvuliams įsigyti, būdavo neišnaudojama. Pasak V. Barkausko todėl, kad būdavo tik vienas šaukimas rudeniop. Dabartiniai LMGAGA vadovai pasirūpino, kad vyktų du šaukimai ir praėjusių metų patirtis rodo, jog antruoju šaukimu paklausa paramai gauti didesnė.

Galvijų augintojai nerimauja, kad 2022-ieji yra paskutiniai metai, kai bus skiriama parama veisliniams gyvuliams įsigyti. Jeigu taip nutiks, Lietuva, anot V. Barkausko, vėl pralaimės konkurencinę kovą, nes Lenkija ir dar kelios šalys didina finansavimą veisliniams gyvuliams įsigyti.

„Jeigu šios paramos neliks, veislinis darbas vėl sulėtės ir žengsime žingsnį atgal. Bandome kalbėti su Žemės ūkio ministerija, kaip spręsti problemą, bet atsakymų kol kas neturime. Labai tikimės, kad parama veislininkystei išliks ir genetinė pažanga nesulėtės, – pabrėžė V. Barkauskas. – Tačiau tai, kad į aukcioną neatvyko nė vienas ministerijos atstovas, manau, irgi parodo tam tikrą požiūrį, kiek mėsinė galvijininkystė svarbi.“

Dar vienas aukcionas planuojamas rudenį ir, jeigu bus poreikis ir ūkininkai susidomės, baigiantis metams.

Autorius: Dovilė Šimkevičienė
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos