Basf 22 09 27 + Dimedium 22 09 01 Dimedium 22 09 01 + Adama 22 09 05
Renginiai
Aukcione – holšteinų telyčia už įspūdingą sumą

Verdenas (Vokietija). 46-ojoje holšteinų veislės galvijų parodoje „Schau der Besten“ išrinkta geriausia karvė, o aukcione 4 mėn. amžiaus telyčia parduota už 34 tūkst. eurų.

Tradicinę parodą-aukcioną „Schau der Besten“ rengia viena garsiausių pasaulio veislininkystės įmonių „Masterrind“. Eksponuotus geriausius Vokietijos holšteinų veislės pavyzdžius stebėjo ūkininkai ir veisėjai iš visų Vokietijos federalinių žemių bei 25 pasaulio šalių, taip pat ir grupė Lietuvos galvijų veisėjų asociacijos (LGVA) narių - ūkininkų, gyvulininkystės specialistų, mokslininkų.

Šis renginys dar kartą parodė, kokia svarbi gyvulių veislininkystė, kaip toli šioje srityje pažengęs Vakarų pasaulis ir kiek galima uždirbti iš pieninių karvių genetikos.

Bioversija 22 08 31

Geriausius Vokietijos holšteinų veislės pavyzdžius parodoje stebėjo grupė Lietuvos galvijų veisėjų asociacijos (LGVA) narių - ūkininkų, gyvulininkystės specialistų, mokslininkų

Didžiąją dalį gyvulių po maniežą vedžiojo Europos jaunųjų išvedžiotojų mokyklos auklėtiniai – jie mokomi specialiai tokiems renginiams.

Raudonu kilimu žengiančios karvės veislininkystės pasaulyje nieko nestebina – tai įprasta didžiulę veislinę vertę turintiems gyvuliams, kurie lemia genetinę pažangą. Žinomas Lietuvos gyvulininkystės specialistas Sigitas Japertas įsitikinęs, kad tokį renginį vertėtų aplankyti visiems ūkininkams, kurie atsakingai žiūri į pieno sektorių ir nori iš to gyventi, kad pamatytų, kaip turi atrodyti gera telyčia ar karvė, kaip reikia mylėti ir puoselėti gyvulius. Jas šukavo, blizgino, su kibiriukais aplink uodegas šokinėjo jaunimas – ir ūkininkai, ir savanoriai. Daugybė aptarnaujančio personalo užtikrino sklandžią renginio eigą, o dalyviai pasirūpino aukščiausios genetinės vertės gyvuliais.

„Schau der Besten“ paroda-aukcionas Verdene vyko jau 46-ąjį kartą

Geriausios telyčios bus naudojamos embrionams

Verdeno „Niedersachsenhalle“ parodų arena, talpinanti apie 4 tūkst. žiūrovų, buvo užpildyta abi renginio dienas, o visiems žiūrovams net neužteko sėdimų vietų. Pirmąją „Schau der Besten“ dieną vyko elitinių telyčių aukcionas, kuriame buvo parduota 40 gyvulių, tarp jų – ir dar negimęs moteriškos lyties veršelis. Dauguma aukcione parduotų telyčių, atvestos iš embrionų, ateityje taip pat bus naudojamos embrionams plauti – jų savininkai jau turi sudarę kelių ir keliolikos tūkst. Eur kontraktus būsimiems embrionams. Ši veisimo technologija pasaulyje jau tampa įprasta, tačiau Lietuvoje žinoma tik teoriškai, praktinių bandymų buvo vos keletas.

Vakaro karaliene tapo 4 mėn. amžiaus telyčia MB Redrock Duffy – ją už 34 tūkst. Eur įsigijo pirkėjas iš Saksonijos. Buliaus Redrock dukra buvo geriausiai įvertinta pagal JAV, Kanados, Italijos veislinius indeksus (iš viso buvo pateikti 6 šalių veislinės vertės įvertinimai) ir jau turi būsimų embrionų pardavimo kontraktų už 7 tūkst. Eur. Pati Duffy, turinti A2A2 geną, taip pat gauta iš embriono. Pasak organizatorių, tokia telyčia, kaip Duffy, niekada nebuvo parduota Europoje. Jos kilmės dokumente surašyti 11-os kartų protėviai.

Vakaro karalienė – telyčia MB Redrock Duffy, nupirkta už 34 tūkst. eurų

Antra brangiausiai parduota telyčia – taip pat 4 mėn. telyčia Best Wish PP – ją aukcione nupirko už 28 tūkst. Eur. Ši beragė buliaus Batch P dukra, atvesta iš embriono, genomiškai patikrinta, turinti A2A2 geną, jau turi kontraktų embrionams už 9,5 tūkst. Eur. Jos kilmė žinoma net iki 13-osios kartos.

Trečioji pagal brangumą aukcione buvo 3 mėn. holšteinų telyčia Basic PP, buliaus Hotspot P dukra – ją veisėjas iš Nyderlandų nupirko už 27 tūkst. Eur. Ji, kaip ir pirmosios dvi, gauta iš embriono, patikrinta genomiškai ir turi A2A2 geną.

Už 21 tūkst. Eur į Nyderlandus iškeliavo žinomo „Masterrind“ buliaus Lightstar dukra Israel. Gimusi šių metų sausio 17 d., ji jau turi kontraktų 11 tūkst. Eur. Prancūzijos veisėjai nupirko buliaus Padawan dukrą WSH Padawan Lucy už 13,5 tūkst. Eur. Tai geriausiai įvertinta telyčia pagal Vokietijos vertinimo sistemą – beveik 5 mėn. Lucy veislinės vertės indeksas yra 166 ir su tokiu įvertinimu ji gali tapti buliaus motina.

Padawan Lucy – geriausiai įvertinta telyčia pagal Vokietijos vertinimo sistemą

Už 13 tūkst. parduota telyčia WEH Rio Grande, kurios veislinės vertas indeksas pagal vokišką sistemą yra 163, o kontraktų būsimiems embrionams turi jau už 14,3 tūkst. Eur. Dar negimusi Kanados buliaus Blondin Raptor dukra nupirkta už 6,5 tūkst. Eur – ji turi būti atvesta vasarą. Vidutiniškai vienos telyčios kaina aukcione siekė 8,3 tūkst. Eur.

Su „Masterrind“ bendradarbiaujantis bendros Lietuvos ir Vokietijos UAB „Litgenas“ direktorius Gintaras Kascėnas pastebėjo, kad išankstiniai kontraktai embrionams yra tam tikra loterija – joje didelė tikimybė laimėti, bet 100 proc. garantijos nėra, nes egzistuoja rizika, kad telyčia gali būti nevaisinga.

Per kiek laiko gali atsipirkti į telyčią investuoti 34 tūkst. Eur? Pasak G. Kascėno, priklausomai nuo to, kiek ilgai išliks geri gyvulio vertinimai, ar gerai plausis embrionai. Vienu plovimu galima išplauti kelis embrionus, o jie plaunami kelis kartus metuose. Jeigu viskas gerai, atsipirkti gali greitai. Nors ne visi embrionai būna kokybiški, tačiau juos plauti galima visą karvės gyvenimą.

„Vokietijoje daugiausia parduodama veislinių telyčių, todėl šios šalies gyvulio veislinės vertės indekse labai vertinamas eksterjeras – atėjome, pamatėme, ištirpome ir nupirkome. Dėl šios priežasties vokiečiams šou elementas yra labai svarbus, nes jie parduoda milžiniškus kiekius gyvulių. Tai – papildomos pajamos ūkininkams ir valstybei“, – kalbėjo G. Kascėnas.

LGVA direktorius Edvardas Gedgaudas pastebėjo, kad nors šou elementams aukcione skirta daug dėmesio, vis dėlto tai yra tik išorė, o esmė – genetika. Todėl patyrę veisėjai ir vyksta į tokius renginius – perkant gyvulį aukcione jie gali matyti tokius duomenis, kurių kiti nemato: „Kai kurios kelių mėnesių telyčios turi puikius veislės indeksus – 166, 154. Vertinant gyvulius žiūrima į daug dalykų – veislines vertes, motinos įvertinimus, nes viskas eina iš kartos į kartą, dabar dar atsiradęs genominis vertinimas. Veisėjai pagal visus turimus duomenis sprendžia, kokius bulius naudoti, kad išgautų dar geresnį palikuonį. Tai yra aukščiausias lygis. Ištyrus telyčių ir buliukų genomą, jie turi veislininkystės įrankį ir žino, ką toliau daryti – jį veisti ar ne, kokį bulių naudoti.“

Ir visa tai vyksta paprastame pieno ūkyje, kuris rūpinasi genetika ir veislininkyste – Vokietijoje nėra išskirtinai veislinių ūkių. Todėl ūkininkai nori dalyvauti parodose, o į jas patekti ne taip lengva, nes yra eilė norinčių, nepaisant to, kad ūkininkai už viską moka patys.

Jauniesiems ūkininkams paskatinti, didinti gyvulininkystės populiarumą parodoje „Schau der Besten“ rengiamas ir jaunųjų veisėjų konkursas.

Gražiausia karvė – ideali pagal visus veislės rodiklius

Antrąją renginio dieną vyko „Miss Schau der Besten“ rinkimai. Pasak G. Kascėno, karvės „grožio“ reikalavimams išpildyti labai svarbu funkcionalus tešmuo, platus užpakalis, kad lengvai veršiuotųsi, geros kojos, t. y., karvė turi būti prisitaikiusi duoti daug pieno ir ilgai tarnauti.

Parodoje nuo pat ryto buvo pristatomos ir populiariausių „Masterrind“ bulių Balduro (šio įvertinto pagal dukteris buliaus sperma tarp dažnai naudojamų ir Lietuvoje), Bestboss‘o, Lendary ir Filou RDC dukros, taip pat skirtingų laktacijų, įvairių tėvų karvės. Geriausios įvairių kategorijų karvės varžėsi toliau, kol buvo atrinktos 4 finalo dalyvės.

„Miss Schau der Besten 2019“ pripažinta veisėjų Džeiko Lohmiolerio (Jake Lohmöller) ir Torbeno Melbaumo (Torben Melbaum) iš Emsbiureno dviejų laktacijų karvė Loh TJ Alessja. Įdomu tai, kad dauguma Lietuvos delegacijos narių atspėjo būsimąją nugalėtoją. „Pamatę Alessją visi išsilydėme“, – juokėsi S. Japertas. Alessja atvesta 2015 m. rugpjūtį, jos tėvas – Armani, motina – Aphrodi333, Redburst dukra.

„Miss Schau der Besten 2019“ pripažinta dviejų laktacijų karvė Loh TJ Alessja. Pergale džiaugėsi vienas iš jos savininkų Džeikas Lohmioleris

„Tai karvė, kurios labai gerai išreikštas pieno tipas, geras tešmuo, platus, nuleistas užpakalis, plati krūtinė, tiesios kojos, geras ūgis – Alessja atitinka visus idealius veislės rodiklius“, – įvertino nugalėtoją E. Gedgaudas.

Tarp 4 finalininkių pateko veislininkystės pasaulyje gerai žinoma ir daugybę prizų laimėjusi 8 veršių karvė Lady Gaga, buliaus Modest dukra, per savo gyvenimą davusi 113 850 l pieno. Jos tešmuo įspūdingas, o eksterjeras – idealus. Lady Gaga vidutinis primilžis – 13 929 l pieno per metus. Daugiausia pieno iš parodos dalyvių yra davusi 7 veršių karvė Life, buliaus Xacobeo dukra – 122 200 l, vidutinis jos primilžis – 16 744 l pieno.

Legendinė holšteinų veislės karvė Lady Gaga

Lietuvos ūkininkai teigė, kad pamatyti tokius renginius, suprasti, kiek toli pasaulyje pažengusi genetika, veislininkystė, vertėtų visiems pieno ūkius turintiems ūkininkams. Tuomet gal ir Lietuvoje keistųsi padėtis.

„Labai gražios, išpuoselėtos, mylimos karvės įspūdingais tešmenimis. Labai krito į akis, kiek jaunimo su jomis dirba. Yra į ką pasižiūrėti, juk Vokietijoje gilios veislininkystės tradicijos ir įdirbis. Lietuvoje, deja, dar ilgai to nematysime“, – įspūdžiais dalijosi ūkininkė, LGVA narė iš Suvalkijos Dalia Kairaitienė.

Reginiu džiaugėsi ir kita asociacijos narė Ieva Stanienė, bemaž 20 metų savo ūkio karvėms naudojanti holšteinų spermą. „Pamatėme, kiek kainuoja gera genetika, kaip ji yra vertinama. Gaila, kad mūsų valdžios atstovams veislininkystė nelabai rūpi. Jiems atrodo, kad viskas – tik ūkininkų reikalas. Bet veislininkystė pirmiausia turi būti valstybės reikalas. Vieni ūkininkai tokių rezultatų nepasieks“, – sakė Žemaitijos ūkininkė. Ji taip pat akcentavo genominių tyrimų būtinybę, tačiau Lietuvoje jų atliekama pernelyg mažai, kai Vokietijoje – visiems atvestiems gyvuliams.

Gražiausios karvės rinkimų laukia (iš kairės) ūkininkės Ieva Stanienė, Dalia Kairaitienė, Jovita Mikalauskienė ir „Litgeno“ vadybininkas Alvydas Deltuva

Ekologinį pieno ūkį Šilalės r. turintis Vaidotas Kiniulis teigė, kad labai verta pamatyti tai, ko Lietuva dar nėra pasiekusi: „Yra į ką lygiuotis ir ko siekti. Turime dėti pastangas ir eiti ten, kur eina visas pasaulis – gerinti gyvulių genetiką. Tai tampa ypač akivaizdu, kai viską pamatai savo akimis ir supranti, ko tau trūksta.“ Ūkininkas gyvulių genetika rūpinasi daug metų ir kuo toliau, tuo daug jai skiria dėmesio, nes veislininkystė į priekį eina labai dideliais žingsniais.

Parodoje lankėsi Žemaitijos ūkininkai Vaidotas Kiniulis (stambiu planu) ir Alvydas Blažinauskis

„Tokie renginiai, kaip „Schau der Besten“ – tai veislininkystės pažanga, pridėtinės vertės kūrimas“, – reziumavo E. Gedgaudas. 

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Kas turėtų sudaryti planuojamo steigti Melioracijos fondo lėšas?
Visos apklausos