Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Renginiai
Atskleisti tai, ką gražiausio sukūrė gamta

Berlynas/Klaipėda. Prie Klaipėdos, Mažajame kaimelyje gyvenant Danutė Tikužienė kuria originalius papuošalus iš gintaro, derindama jį su žalvariu ir sidabru. Savo darbais ji pirmą kartą šiemet prekiavo parodoje „Žalioji savaitė".

Įdomiausia, pasak Danutės, yra tai, kad čia, Berlyne, jos papuošalus labiausiai perka parodoje besilankantys lietuviai! Matyt, tautiečiams iš karto krinta į akį senosios baltų juvelyrikos motyvai ir elementai, kurių gausu klaipėdietės kūriniuose.

Danutė - Lietuvos tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyriaus narė. Baigusi Telšių dailės technikumą, ji dirbo Klaipėdos dailės kombinate. Kai šis bankrutavo, Danutė suprato, kad reikia kažkaip pradėti verstis pačiai. „Prisiminiau visas kompozicijos pamokas ir po truputį pradėjau kurti papuošalus. Šiaip gintaro anksčiau nemėgau, bet gyvenimas privertė jį pamilti", - atvirai sako moteris.

Bioversija m7 2024 11 19

Verti paprastus gintaro karolius jai pasirodė monotoniškas darbas, todėl ėmėsi kitokių papuošalų - auskarų, apyrankių, sagių, koljė - kūrybos. Juvelyrė sako, kad pagrindinis jos darbo principas - niekada neprievartauti gamtos: kokios formos gintaro gabaliuką ji sukūrė, tokį ir stengiasi panaudoti papuošalui.

„Man gražiausias momentas, kai pasiimi gintaro gabaliuką ir pradedi šlifuoti žievę. Didžiulė mįslė, kas ten atsivers, ką pamatysi", - pasakoja juvelyrė Danutė Tikužienė

D. Tikužienei gintaras gražiausiai dera su žalvariu. Tokius papuošalus ir maloniausia bei lengviausia gaminti, o ir pirkėjams tokie bene labiausiai patinka. Gaminiai su sidabru iš karto brangesni, nes brangesnė pati medžiaga, be to, juo reikia prabuoti. Sidabrą ir apdoroti sunkiau. „Pati viską darau: sidabro lydymas, valcavimas, skardos kirpimas, vielos traukimas. O žalvarį apdirbti yra paprasčiau - nusiperki kokio nori storio lakštus ir gamini", - darbo specifiką atskleidžia juvelyrė, pridurdama, kad sukurti papuošalą iš sidabro užtrunka vos ne trigubai ilgiau negu iš žalvario.

Danutės Tikužienės papuošalai atkartoja senosios lietuvių juvelyrikos motyvus

Lankytojams pristatomi gintaro papuošalai

„Negaliu lygintis, tarkime, su lenkais, nes jie turi įdiegę naujas technologijas, daug ką daro mechanizuotai ir greitai. O mano kūriniai - grynai rankų darbas. Bet pastebiu, kad pirkėjai, ypač užsieniečiai, būtent tai ir vertina, jiems gražu, kad nes viskas yra idealiai nugludinta, nulyginta", -sako D. Tikužienė, juvelyrės darbą dirbanti jau 35 metus.

Ne kartą teko jai pačiai ir gintarų rinkti iš Baltijos jūros - kartu su giminaičiu, turinčiu visą atributiką, kuri reikalinga gintarų rinkėjams. Gintaras paprastai išmetamas žiemą, kai pučia vakarų arba pietvakarių vėjas ir virš jūros pasirodo būriai žuvėdrų. Tada iš jūros dugno su visomis jūržolėmis, medžio gabaliukais, „šlamais" iškeliamas į viršų ir gintaras. Apsivilkus naro kostiumą tenka bristi į jūrą ir bandyti bangų atplukdomą iš gelmių pakeltą gintarą išgriebti iš vandens.

Lietuvos stende gintaro papuošalų įsigyti siūlė ir Lietuvos ūkininkų draugijos atstovės Galina Stasionienė ir Edita Rimkienė

„Kaliningrado gintaro kasyklos išnuomotos kinams, iš ten gintaro nebegauname, tai dabar dirbame tik su lietuvišku", - sako Danutė. Baltas gintaras brangiausias, nes jis rečiausias. Dažniausiai pasitaiko vadinamasis muilinis ir skaidrus gintaras. Gintaro kaina paprastai nustatoma pagal akmens dydį. Iki 10 g sveriantys gintarai yra pigiausi, nuo 10 iki 15 g - jau kita kaina ir t. t.

Pačiai juvelyrei gražiausias gintaras, kuriame susimaišę daug spalvų - raudona, žalia, balta: savotiškai margi ar su piešiniu. Tokių pasitaiko labai retai. Gintaras apskritai turi labai daug spalvų ir atspalvių, pagal spalvų įvairovę jį būtų galima palyginti su kitu mineralu - jaspiu.

Danutės sukurti papuošalai atkartoja senosios lietuvių juvelyrikos tradicijas, juose dominuoja atpažįstami tautiški motyvai. „Mums dėstytojai sakė: nesvarbu, kokie dideli būsite menininkai, niekada nepamirškite šaknų - liaudies meno. Varydavo mus į biblioteką ir versdavo studijuoti senąją lietuvių juvelyriką, jos ornamentiką. Tiesa, kurį laiką buvau atitrūkusi nuo tautiškumo, bet paskui kažkaip labai pradėjo patikti visos tos saulutės, žalčiukai, eglutės", - sako Danutė Tikužienė.

„Parodoje „Žalioji savaitė" lankytojai labiausiai perka pigesnius paprastus gintaro karoliukus ir apyrankes", - sako Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrijos pirmininkė Ramutė Kraujalienė

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos