Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Renginiai
„Agrokoncerno“ lauko dienos – galimybė susipažinti su augalininkystės naujovėmis

Kauno r. Šis augalininkystės sezonas žemdirbiams labai sudėtingas. Šalnos ir sausra neigiamai paveikė pasėlius ir būsimą derlių. Todėl būtina ieškoti sprendimų, kurie padėtų sumažinti nuostolius ateityje.

„Agronomijos mokslo naujovės, tikslieji sprendimai padeda efektyviau spręsti problemas ir ekonomiškai užauginti kokybišką derlių", – teigia „Agrokoncerno“ įmonių grupės specialistai.

Šiemet 30-ąsias veiklos metines švenčianti „Agrokoncerno“ įmonių grupė per pavasario sezoną šalies ūkininkams skirtinguose regionuose suorganizavo daugiau nei 20 lauko dienų, kurių tikslas – pasidalinti sukauptomis žiniomis ir patirtimi.

Bioversija 2024 04 26 m7

O birželio 20–22 dienomis pažangiausi šalies ūkininkai turėjo galimybę apsilankyti baigiamajame renginyje – Didžiosiose lauko dienose, kurios vyko Kauno rajone, Babtuose, įmonės Inovacijų ir tyrimų centre „AgroITC“.

Per tris dienas Didžiosiose lauko dienose apsilankė apie 700 žemdirbių iš visos Lietuvos

Investuoja į mokslą ir „Ateities ūkį“

Prieš 5 metus „Agrokoncerno“ įkurtas mokslinis padalinys „AgroITC“ kasmet plečia veiklos apimtis. Tyrimų laukelių skaičius vien per šiuos metus išaugo trigubai. Dabar visoje Lietuvoje jų įrengta daugiau nei 3 tūkstančiai. Kaip sakė UAB „Agrokoncernas“ direktorius Edgaras Šakys, įmonė didelį dėmesį skiria mokslui ir kasmet į „AgroITC“ veiklą investuoja daugiau nei po milijoną eurų.

UAB „Agrokoncernas“ direktorius Edgaras Šakys (dešinėje) ir komercijos direktorius Arnas Radzevičius pasveikino į Didžiąsias lauko dienas atvykusius žemdirbius

Lauko dienas „Agrokoncernas“ organizuoja jau daugiau nei 20 metų. O šiųmetis tradicinis renginys net du kartus didesnis nei pernai. Jame ūkininkai galėjo susipažinti su „AgroITC“ specialistų komandos atliktais tyrimais, skirtingomis technologijomis, siūlomais sprendimais ir rekomendacijomis, apžiūrėti tyrimų laukuose auginamas įvairių rūšių žemės ūkio augalų naujausias veisles, taip pat sudalyvauti žemės ūkio technikos demonstracijose.

Bandymai atliekami ne tik tyrimų laukeliuose, bet ir realiuose ūkiuose. Be to, „Agrokoncerno“ įmonių grupė jau yra investavusi daugiau nei 5 milijonus eurų į šiaurės Lietuvoje jos kuriamą „Ateities ūkį“, kurį pirmąjį pasiekia inovacijos, nauji produktai ir pažangiausios technologijos.

„Per pastarąjį dešimtmetį žemės ūkio technologijos labai pasikeitė. Pavyzdžiui, jau nieko nestebina augalų tręšimas per lapus arba pasėliuose naudojami azoto jutikliai. Atsirado tiksliosios technologijos. Šiandienos ūkininkams reikia vis daugiau žinių ir kompleksinių sprendimų. Mūsų įmonė taip pat jų turi ir norime jais pasidalyti su žemdirbiais“, – sakė E. Šakys.

Pastarųjų trejų metų oro sąlygas apžvelgusi Inovacijų ir tyrimų centro „AgroITC“ vadovė dr. Eglė Petraitienė sakė, jog kaskart vis kitokios, dažnai – nepalankios sąlygos skatina agronomus ir ūkininkus tobulėti, ieškoti naujų sprendimų, padėsiančių užauginti planuojamą derlių. Mokslinis padalinys išbando įvairiausias skirtingas technologijas, jas vertina, testuoja produktus ir atlieka daugybę kitų tyrimų.

Inovacijų ir tyrimų centro „AgroITC“ vadovė dr. Eglė Petraitienė (kairėje) supažindino žemdirbius su centre vykdomais bandymais

Reikės baltymingesnių kviečių

„Agrokoncerno“ komercijos direktorius Arnas Radzevičius pastebėjo, kad tinkamai pasirinktos priemonės gali padėti augalams ištverti stresines sąlygas: „Įsitikinome, kad mūsų rekomendacijos veikia. Net ir sausros sąlygomis rezultatai yra matomi.“

Šiemet lauko dienose A. Radzevičius kvietė ūkininkus atkreipti dėmesį į naujoves. Pavyzdžiui, pirmą kartą išbandomus kviečių veislių mišinius. Kaip pastebėjo išsamiau šiuos bandymus pristačiusi „Agrokoncerno“ Augalų apsaugos produktų grupės vadovė Liveta Budreckytė, veislių mišiniai gali turėti įvairių privalumų. Pavyzdžiui, gali būti atsparesni sausrai ar išgulimui, ligoms, ištvermingesni žiemojimo sąlygoms, labiau prisitaikyti prie skirtingų dirvožemių ir kt.

„Agrokoncerno“ Augalų apsaugos produktų grupės vadovėLiveta Budreckytė pristatė naujus bandymus, kuriose tiriami iš skirtingų veislių sudaryti kviečių mišiniai

Netolimoje ateityje reikės ir baltymingesnių kviečių, kurie bus perdirbami „Agrokoncerno“ įmonių grupės projektuojamoje vienoje moderniausių giluminio grūdų perdirbimo gamykloje „Agrokoncernas GDP“.

Apie kviečių grūdų kokybę plačiau kalbėjusi „Agrokoncerno“ vyr. konsultantė Loreta Jurgelaitienė sakė, jog iš kelių kviečių veislių siekiama atrinkti baltymingiausias, kurias auginti ir tiekti žaliavą minėtai gamyklai ūkininkai bus skatinami kainos priedu.

Beje, šiemet „AgroITC“ atlieka labai daug veislių tyrimų. Tai – ypač svarbi kryptis, kuri gali padėti rasti mūsų klimato sąlygoms tinkamiausias ir atspariausias. Pavyzdžiui, vien žieminių kviečių tiriama daugiau kaip 30 veislių. Rapsų veislių kolekcijos irgi auginamos net 32 skirtingose Lietuvos vietose, Babtuose tiriama 18 veislių. Tai padeda stebėti, kurios veislės yra atspariausios stresui, kurioms kokios technologijos geriausiai pasiteisina.

Pavyzdžiui, šiemet tarp auginamų žieminių kviečių veislių labiausiai atspari sausrai pasirodė nauja veislė LG Keramik. Kita augintojų dėmesio verta lenkiška kviečių veislė Elektra, išauginanti itin masyvias varpas. Dėl to yra pavojus javams išgulti. „AgroITC“ specialistai tiria skirtingus šios veislės tręšimo variantus, ieškodami optimalaus. Dėl išskirtinio žiemojimo dėmesio verta žieminių kviečių veislė Euforia. Skirtingais metais jos derlius būna kokybiškas ir stabilus, taip pat ši veislė turi gerą atsparumą išgulimui. 

Viena naujausių ir perspektyviausių žieminių kviečių veislė Elektra šiemet rodo itin aukštą derlingumo potencialą

Žieminių rapsų veisles pristatęs „Agrokoncerno“ Sėklų skyriaus projektų vadovas Robertas Visockis sakė, jo praėjęs ruduo ir žiema jas gerai patikrino. Specialistas patarė ūkininkams, besirengiantiems būsimai sėjai, atkreipti dėmesį į gerai žiemojančius rapsus Mercedes, DK Exbury, Jurek, LG Antigua

„AgroITC“ įrengtoje veislių kolekcijoje lauko dienų dalyviai galėjo pamatyti ir žirnių, pupų, vasarinių miežių bei vasarinių kviečių naujų veislių.

„Agrokoncerno“ Sėklų skyriaus projektų vadovas Robertas Visockis pristatė įmonės platinamų žieminių rapsų ir kitų augalų veislių kolekcijas

Iššūkiai skatina ieškoti naujų sprendimų

Šiemet sausra pristabdė pasėlių ligų plitimą, nors infekcijos yra labai daug. „Todėl po lietaus ir šilumos pamatysime, kurie naudoti produktai efektyviausi“, - sakė su augalų apsaugos bandymais supažindinusi „Agrokoncerno“ Augalų apsaugos produktų grupės vadovė Liveta Budreckytė.

Priešingai nei ligų, šie metai – kenkėjų. Juos kontroliuoti buvo sudėtinga, kadangi dėl griežtėjančių reikalavimų iš rinkos yra išimami ūkininkams įprasti produktai, o juos keičiant kitais reikia laiko išsiaiškinti jų veikimo principus ir efektyvumą.

„AgroITC“ specialistai taip pat ieško optimalių augalų mitybos sprendimų. Kaip pastebėjo „Agrokoncerno“ Trąšų grupės vadovas Arūnas Sapitavičius, kadangi trąšos brangios, tręšimui bandymuose naudojamas skirtingas azoto kiekis ir stebimi augalai, tiriama jų cheminė sudėtis. Iš šių rezultatų galima parengti rekomendacijas, kurios padėtų tinkamai pamaitinti augalus ir užtikrintų gerą derlių.

„Agrokoncerno“ Trąšų grupės vadovas Arūnas Sapitavičius sakė, kad sausą vasarą augalams padeda tręšimas per lapus

„Agrokoncerno“ specialistai prisimena, kad prieš penkerius metus taip pat buvo labai panaši sausa vasara. Tuo metu išsaugoti derlių padėjo augalų mitybos per lapus technologijos taikymas skirtingais augalų augimo tarpsniais.

Inovacijų ir tyrimų centro „AgroITC komanda viso sezono metu renka, generuoja ir apdoroja bandymų ir pasėlių stebėsenos duomenis. Ūkininkams reguliariai teikiamos rekomendacijos, kurias jie gali iš karto pritaikyti savo laukuose.

Technikos demonstracijoje – ne tik robotas

Lauko dienose šiemet daug dėmesio skirta ir žemės ūkio technikai, tiksliosios žemdirbystės sprendimams. Pasak įmonės „Agrokoncerno technika“ direktoriaus Mindaugo Lapatkino, ūkininkams aktualūs padargai, kurie atlieka kelias funkcijas vienu metu.

„Žemės ūkio technikos gamintojai, reaguodami į Žaliojo kurso reikalavimus, pateikia sprendimus, kurie padėtų vienu metu atlikti kelias operacijas – pavyzdžiui, dirbti žemę ir kartu sėti tarpines kultūras. Arba dirbti žemei ir kartu tręšti augalus. Taip jungiant kelias operacijas galima sumažinti jų skaičių, o tuo pačiu – ir kaštus. Tokia technika padeda ūkininkauti ekonomiškai kur kas efektyviau“, – sakė M. Lapatkinas.

Šiuolaikinė žemės ūkio technika yra neatsiejama nuo tiksliųjų technologijų. Ūkininkai aktyviai domisi sėjamosiomis, kurios gali sėją atlikti kintama norma. Taip pat sparčiai populiarėja tikslieji azoto sensoriai, kurie yra tvirtinami prie žemės ūkio technikos. Jie esamuoju laiku skenuoja lauką, įvertina augalų būklę ir pagal tai paskirsto azoto trąšas. Tokiu būdu augalai yra tręšiami kintama norma pagal poreikį – ten kur reikia ir kiek reikia.

Kauno rajone vykstančiose Lauko dienose ūkininkai turėjo galimybę stebėti ir pirmojo Baltijos šalyse roboto „AgXeed“ darbą. Įmonės „Agrokoncerno technika“ komanda dalijasi savo patirtimi ir pirmaisiais rezultatais.

Ūkininkus domino robotas ir technika, galinti atlikti kelias operacijas vienu metu

"Esame sukaupę jau nemažai duomenų. Kaip ir tikėjomės, pradžia kėlė iššūkių, kol išmokome jį programuoti, tinkamai suformuluoti užduotis. Tačiau jau dabar galime teigti, kad jis yra gerokai našesnis nei standartiniai tokios galios traktoriai. Žiūrint į ateities perspektyvas robotizacija į žemės ūkį žengia sparčiais žingsniais, todėl netolimoje ateityje net galingiausi traktoriai veiks panašiu principu“, – sakė M. Lapatkinas.

Kauno rajone Babtuose vykstančiose Didžiosiose lauko dienose per 3 dienas apsilankė daugiau kaip 700 žemdirbių, kurie išgirstas žinias, tyrimų rezultatus ir sprendimus galės pritaikyti savo ūkiuose ir lengviau įveikti kylančius iššūkius, užauginti kokybišką derlių.

Parengta: bendradarbiaujant su UAB „Agrokoncernas“
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos