Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Renginiai
„Agrokoncernas“ pristatė agrotechnologijų naujoves šių metų sezonui

Babtai (Kauno r.). Unikalus fungicidas, kuriam neatsparios ligos, azotą iš dangaus augaluose kuriančios ir trąšų sutaupyti leidžiančios bakterijos, laukuose dirbsiantis robotas – tai vienos didžiausių šio sezono naujienų, žemdirbiams pristatytų UAB „Agrokoncernas“ konferencijose „Patirtys. Priemonės. Tikslai 2023“.

Tradicinių konferencijų ciklas startavo vasario 23 d. Šiauliuose. Vasario 28 ir kovo 1 d. jos įvyko „Agrokoncerno“ įmonių grupės centre Babtuose (Kauno r.). Kovo 7 d. žemdirbiai dar laukiami Plungėje, kovo 9 d. – Panevėžyje.

Šių renginių tikslas – su ūkininkais pasidalyti sukaupta patirtimi, atliktais moksliniais tyrimais ir naujienomis, tam, kad pavyktų užtikrinti gerą derlių, iš kurio būtų gaminamas kokybiškas maistas.

Bioversija 2024 04 26 m7

Įmonės atstovai skaičiuoja, kad vien Šiauliuose apsilankė beveik 400 naujovėmis besidominčių pažangių ūkininkų. Keli šimtai jų dalyvavo renginiuose, vykusiuose įmonės centre. Taigi, iš viso „Agrokoncerno“ organizuojamose kasmetinėse konferencijose apsilankys per 1 500 žemdirbių, siekiančių dirbti dar efektyviau.

Renginiuose dalyvavo naujovėmis besidomintys žemdirbiai

Apyvarta augo, bet netrūko išbandymų

Įmonės „Agrokoncernas“ direktorius Edgaras Šakys savo pranešime pabrėžė, kad praėjusieji metai buvo kupini išbandymų, kuomet teko ieškoti naujų verslo sprendimų. Rusijai užpuolus Ukrainą, įmonių grupė nusprendė nutraukti verslo ryšius su šalimis agresorėmis ir užtikrino, kad to būtų principingai laikomasi.

Apžvelgdamas praėjusio sezono rezultatus, E. Šakys pasidžiaugė, kad įmonės apyvarta augo. Labiausiai padidėjo sėklų pardavimai – realizuota daugiau nei 20 tūkst. tonų sėklinės medžiagos, augalų apsaugos produktų parduota beveik 15 proc. daugiau. Aišku, daugiausia pinigų reikėjo brangusioms trąšoms.

Pasak E. Šakio, pernai šalies grūdų derliaus buvo vienas geriausių istorijoje, tačiau grūdininkus kažkiek nuvylė javų kokybė, kuriai įtakos turėjo ir nepakankamas tręšimas. Įmonės specialistai suskaičiavo, kad pernai augalams pritrūko apie 20 proc. azoto.

Įmonės „Agrokoncernas“ direktorius Edgaras Šakys pabrėžė, kad praėjusieji metai buvo kupini išbandymų, kuomet teko ieškoti naujų verslo sprendimų

E. Šakys atkreipė dėmesį ir į tai, kad pernai rudenį žiemkenčiai gavo vos 20 proc. fosforo ir kalio: „Jeigu norite taupyti, privaloma atlikti dirvos tyrimus, reikėtų dirbti išmaniomis žemės ūkio mašinomis. Trąšos tikrai reikalingos augalams. Tą įrodo ir mūsų Tiksliųjų tyrimų centre atlikti bandymai.“ 

Investuoja į mokslinius ir gamybinius tyrimus

Pasak „Agrokoncerno“ komercijos direktoriaus Arno Radzevičiaus, įmonių grupė daug dėmesio skiria efektyvių ūkininkavimo sprendimų paieškai, kurie neatsiejami nuo technologijų.

„Mūsų išskirtinumas yra ir tas, kad daug investuojame į mokslą. Turime ypač stiprų mokslo skyrių, kurio atliekami tyrimai ir bandymai prilyginami mokslo institucijų veiklai. Įmonės ūkiuose taip pat išbandome ir taikome mūsų specialistų kuriamas technologijas. Todėl ir žemdirbiams pateikiame tik patikrintas rekomendacijas“, – sakė A. Radzevičius.

„Ūkininkai žino, kad pateikiame tik patikrintas rekomendacijas, todėl pasitiki mūsų siūlomomis augalų auginimo technologijomis“, – sakė „Agrokoncerno“ komercijos direktorius Arnas Radzevičius

Šių metų sezonui „Agrokoncernas“ kuria naują veiklos kryptį – klientams pasiūlys nepriklausomų agronomų konsultacijas. Pasak A. Radzevičiaus, atsirado jų poreikis. Pavasarį pradės veiklą ir gyvulininkystės skyriaus specialistai.

„Agrokoncerno“ Inovacijų ir tyrimų centro „AgroITC“ vadovė dr. Eglė Petraitienė apžvelgė pernai atliktų aktualių bandymų rezultatus.  

Pasak mokslininkės, kasmet javų pasėliuose išplinta ligos, todėl privalu nuo jų apsaugoti augalus. Trejus metus tiriant fungicidus nustatyta, kad kviečių pasėliuose geriausius rezultatus parodė Revystar XL ir Priaxor.

„Agrokoncerno“ Inovacijų ir tyrimų centro „AgroITC“ vadovė dr. Eglė Petraitienė sakė, kad centras šiemet pradeda 5-ąjį tyrimų sezoną

E. Petraitienė rapsų augintojus ragino stebėti pradėjusius žydėti pasėlius ir laiku nupurkšti juos nuo sklerotinio puvinio. Ketverių metų bandymai parodė, kad efektyviausiai veikė ir labiausiai derlių padidino fungicidas Pictor Active, panaudotas per du kartus arba per kartą. Siekiant sumažinti per dirvą plintančios verticiliozės infekciją, specialistė rekomendavo naudoti biologinį produktą Dynocarb Comcat.

Rinkai pristatomas unikalus fungicidas

Šiemet gausu naujienų augalų apsaugos ir mitybos srityse. Tikimasi, kad šį pavasarį Lietuvos rinkoje bus registruotas unikalus fungicidas, kurio sudėtyje yra visiškai naujos cheminės klasės veiklioji medžiaga Inatreq Active, kuri buvo surasta gamtoje, išskirta iš bakterijų. Ją sukūrė įmonė „Corteva“.

Kaip sakė „Agrokoncerno“ Augalų apsaugos produktų grupės vadovė Liveta Budreckytė, tai bus efektyvi priemonė, skirta kovoti su javų ligomis. „Šis unikalus fungicidas turi kelis privalumus: lankstus naudoti, pasižymi apsauginiu ir gydomuoju poveikiu, medžiagos idealiai prilimpa, padengia ir įsiskverbia į augalų lapus, o svarbiausia – ligų sukėlėjai neturi jokio atsparumo veikliajai medžiagai, fungicidas geba kontroliuoti visas pagrindines javų ligas“, - pristatė L. Budreckytė.

„Agrokoncerno“ Augalų apsaugos produktų grupės vadovė Liveta Budreckytė pristatė naują unikalų fungicidą, kuris sudarytas iš dviejų veikliųjų medžiagų – Inatreq Active ir protiokonazolo

„Agrokoncerno“ Inovacijų ir tyrimų centre atlikti trejų metų unikalaus fungicido bandymai parodė ypač gerus jo poveikio rezultatus. Įmonės specialistai fungicidą su Inatreq Active veikliąja medžiaga rekomenduoja naudoti javų pasėliuose purškimams vėliavinio lapo tarpsnyje, augalų apsaugos technologijoje derinant su taip pat efektyviais Revystar XL ir Priaxor.

BlueN – azotas iš dangaus

Ne mažiau svarbi naujiena „Agrokoncerno“ produktų portfelyje – biostimuliantas BlueN, kuris padeda augalams azotą paimti iš oro ir panaudoti jį augimui.

Kaip aiškino įmonės Trąšų produktų grupės vadovas Arūnas Sapitavičius, paprastai azotas augalus pasiekia tręšiant juo dirvą, taip pat azotą fiksuoja ant pupinių augalų šaknų gyvenančios gumbelinės bakterijos. O dabar atsiranda papildomas azoto šaltinis – bakterijos, kurios gyvena augalų antžeminėje dalyje (lapuose, stiebuose), kur vykdo azoto iš atmosferos fiksavimo procesą.

BlueN preparatu kartą per sezoną purškiami jau augantys augalai, kurie vykdo fotosintezę. Pasak A. Sapitavičiaus, kol jie auga, tol bakterijos juose veikia fiksuodamos azotą, kurį gali panaudoti visą augimo laikotarpį.

Bandymai Europos ūkiuose parodė, kad bakterijos žieminiuose kviečiuose vidutiniškai sukaupia 56 kg/ha azoto, tačiau Lietuvos klimato sąlygos skiriasi, todėl kalbėdamas, kaip galima sumažinti šių metų tręšimus, jis pažymėjo, kad, norint užauginti gerą derlių, reikia planuoti 200 kg azoto ha, o naudojant kartu su BlueN galima 50 kg sumažinti amonio salietros. Taip pavyktų sutaupyti pasėliuose naudojamų mineralinių N trąšų ir išlaikyti nemažėjantį derlingumą ar net jį padidinti, jeigu netaupoma.

„Agrokoncerno“ Trąšų produktų grupės vadovas Arūnas Sapitavičius pristatė naują biologinį produktą BlueN, kuris padeda augalams pasisavinti atmosferos azotą

Šis naujas produktas tinka visiems augalams, taip pat jį leidžiama naudoti ekologiniuose ūkiuose. BlueN gali padėti ūkininkams prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkos sąlygų ir išlaikyti pasėlius derlingus.

„Tai –tvarus papildomo azoto šaltinis, kuris pagerina šios augalams svarbios maisto medžiagos prieinamumą, pagerėja augalų augimas esant nepalankioms aplinkos sąlygoms“, – sakė A. Sapitavičius.

Sėklų apvėlimo technologijos

Siekdamos dar pagerinti sėklų gyvybingumą, sudygimą ir jų aprūpinimą maisto medžiagomis pirminiais augimo ir vystymosi tarpsniais, pažangios sėklininkystės kompanijos investuoja į naujas sėklų apvėlimo ne tik beicais, bet ir bioproduktais technologijas. Pavyzdžiui, žinoma sėklininkystės įmonė „Limagrain“, kurios veislėmis prekiauja „Agrokoncernas“, pristato „Starcover“ sėklų apvėlimo technologiją kukurūzuose. Ji leidžia aprūpinti sėklas maisto medžiagomis, todėl augalai sudėtingomis sąlygomis sparčiau auga ir vystosi.

Kaip pristatė „Agrokoncerno“ Sėklų skyriaus projektų vadovas Robertas Visockis, įmonė irgi prieš keletą metų pradėjo tyrimus su sėklų apvėlimu įvairiais biologiniais produktais: Biospectrum, AgroplusOutrun SD, taip pat beicais Kinto Plus ir Systiva.

Praėjusių metų rudenį žemdirbiams pristatyta nauja patikrinta ir efektyvi sėklų apvėlimo technologija, pavadinta „Premium seeds“. Tyrimai parodė, kad dėl biologinių produktų poveikio stebėtas mažesnis sėklų užsikrėtimas patogeniniais grybais, buvo geresnis sėklų daigumas, daigų šaknelių ilgis, didėjo azotą fiksuojančių gumbelių kiekis.

Siekiant apsaugoti miežius nuo tinkliškosios dryžligės, geriausią efektą parodė kartu su beicu Kinto Plus panaudotas fungicidas Systiva, skirtas sėkloms apdoroti. Pasak R. Visockio, tokia investicija atsiperka, o šio sprendimo efektyvumu laukuose įsitikino Lietuvos ūkininkai dar pernai.

Pasak „Agrokoncerno“ Sėklų skyriaus projektų vadovo Roberto Visockio, tyrimai patvirtino, kad pasirinkus sertifikuotas sėklas galima gauti papildomą 6–8 proc. derlių

Atliekant bandymus su naujomis veislėmis, kaip vienas derlingiausių R. Visockis išskyrė pupas Allison, taip pat Tiffany. Vasariniais rapsais besidominčius ūkininkus jis pakvietė dalyvauti jų auginimo baltymams projekte ir sėti tam tikslui atrinktas veisles.

Gyvulininkystės ūkiams specialistas rekomendavo rinktis „LG“ kompanijos sukurtas kukurūzų veisles, kurios itin tinka kokybiškam silosui ruošti. Jis pabrėžė, kad dėl pernykštės sausros šalyse, auginančiose sėklinius kukurūzus, sėklų pasiūla mažesnė, todėl vertėtų norimų veislių įsigyti anksčiau.

Robotas ir technikos demonstravimai ūkiuose

Pažangias rekomendacijas padeda įgyvendinti moderni technika. Įmonės „Agrokoncerno technika“ direktorius Mindaugas Lapatkinas ir Produktų grupės vadovas Skirmantas Diliautas pristatė pernai vykusios „Bednar“ žemės ūkio technikos demonstracijos rezultatus ir planus šiems metams.

Kaip sakė M. Lapatkinas, „Bednar“ technikos pardavimų apyvarta pernai gerokai viršijo įmonės lūkesčius, todėl ir šiemet ketinama siekti dar daugiau.

Pasak S. Diliauto, pernai šalies ūkiuose suorganizuota 81 „Bednar“ technikos demonstracija, kur pristatyta 10 skirtingų mašinų. Dažnu atveju ūkininkai jas įvertinol abai gerai, nes iš karto po demonstracijų mašinos likdavo ūkiuose – buvo nuperkamos.

„Šiemet demonstracijas planuojame perkelti į kitą lygį – kartu su mašinomis rodysime ir joms pritaikytas agrotechnologijas. Be to, pristatysime naujų rūšių ir modelių technikos“, – sakė S. Diliautas.

Įmonės „Agrokoncerno technika“ direktorius Mindaugas Lapatkinas ir Produktų grupės vadovas Skirmantas Diliautas pristatė technikos naujienas

Konferencijoje dalyvavusių ūkininkų dėmesio sulaukė ir neseniai į „Agrokoncerno“ centrą atkeliavęs robotas „AgXeed“.

Kaip sakė M. Lapatkinas, šis robotas – pirmasis Baltijos šalyse tokio tipo žemės ūkiui skirtas robotas, kuris jau visai netrukus keliaus į laukus – dirbs įmonės kuriamame „Ateities ūkyje“, kur bus siekiama ne tik įsisavinti jo valdymą, bet ir išugdyti specialistų, gebančių tokią inovatyvią techniką aptarnauti, komanda. 

Robotas dirbs „Agrokoncerno“ kuriamame „Ateities ūkyje“

Nauja iniciatyva – agroambasadoriai

E. Šakys konferencijos dalyviams pristatė ir naujausią iniciatyvą – agroambasadorystę. Jos tikslas – suburti pažangiausius šalies žemdirbius, kurie padėtų skleisti žinias aplinkiniams, gilintųsi į naujoves, Lietuvos jaunimui populiarintų žemės ūkio indėlį į maisto gamybą. 

„Agrokoncerno“ įmonių grupė daug dėmesio skiria regionams, nes juose mato labai daug potencialo. „Investuodami į mokslą, technologijas, infrastruktūrą, žmones, mes užtikriname tvarią verslų sinergiją ir prisidedame prie šalies agroverslo pažangos. Koks žemės ūkis buvo prieš 30 metų, kai mes tik pradėjome savo veiklą, ir koks yra dabar – nesulyginami dalykai“, – pastebėjo E. Šakys.

Parengta: bendradarbiaujant su UAB „Agrokoncernas“
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos