Bioversija A1 2025 01 01 Basf m1 2024 12 20
Pasaulyje
Vokietija įsitempusi: fiksuota snukio ir nagų liga
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Berlynas / Vilnius. Brandenburge patvirtinus snukio ir nagų ligą Vokietijos ūkininkai sunerimę – ligos šalyje nebuvo beveik 40 metų. Nustatytos apsaugos zonos, o norint užkirsti kelią tolimesniam plitimui gyvūnai skerdžiami.

Pranešimas apie Brandenburge, į šiaurę nuo Berlyno, patvirtintą snukio ir nagų ligos atvejį (SNL) atvejį buivolų bandoje gautas praėjusios savaitės pabaigoje. Ūkyje buvo laikoma 20 galvijų. Institucijų pareigūnai iškart nustatė 3 km ir 10 km apsaugos zonas, taip pat sustabdė visų porakanopių gyvūnų judėjimą 72 valandoms.

Vokietijos žiniasklaida praneša, kad nuspręsta skersti gyvulius kilometro spinduliu nuo fiksuoto protrūkio taško. Į šią zoną patenka ir 200 kiaulių ūkis, nustatytame perimetre yra ir  avių bei ožkų ūkių. Nė vienam iš šių gyvūnų ligos požymiai bent kol kas nėra pasireiškę, tačiau jie šeriami pašaru, pirktu būtent tame regione, kuriame ir fiksuotas protrūkis.

Bioversija m7 2025 01 01

Teigiama, kad Vokietijoje gyvūnai nuo snukio ir nagų ligos buvo skiepijami iki 1991 m. Vėliau vakcinacija nuo šios ligos ES nebetaikyta, nes buvo išnaikintos Europoje kilusios padermės. Pasak Friedricho Loefflerio instituto, vakcinos mažai apsaugojo nuo padermių, importuotų iš užsienio. Vis dėlto teisės aktai leidžia skubiai skiepytis epidemijos atveju, jei tenkinamos tam tikros sąlygos. Tam ES išlaikomi vakcinų bankai. Kaip praneša žiniasklaida, kol kas daugiau ligos atvejų nefiksuojama, sprendimas dėl galimo skiepų naudojimo dar irgi nepriimtas.

Palies ir „Žaliąją savaitę“

Į Vokietijoje kilusį protrūkį iškart aktyviai sureagavo kelios valstybės. Nyderlandai uždraudė vežti veršelius, šioje šalyje uždrausta lankytis arklidėse. Infekcijos požymių ten nefiksuojama. Nuo gruodžio pradžios į Nyderlandus iš Brandenburgo įvežta 3 600 veršelių, kurie dabar yra 125 penėjimo ūkiuose, išsidėsčiusiuose visoje šalyje, tad transportavimo draudimu siekiama sumažinti ligos plitimo riziką. 

Kiaulienos importą iš Vokietijos dar savaitgalį uždraudė ir Pietų Korėja. Pranešama, kad snukio ir nagų ligos tyrimai bus atliekami visiems vokiškiems kiaulienos gaminiams, į šią šalį įvežtiems nuo gruodžio 27 d. Šiuo metu tikrinama apie 360 t vokiškos kiaulienos.

Snukio ir nagų ligos protrūkis palies ir šią savaitę Berlyne prasidedančia žemės ūkio ir maisto pramonės parodą „Žalioji savaitė“. Parodos atstovų teigimu, po konsultacijų su veterinarais nuspręsta, kad „Žaliojoje savaitėje“ nebus galvijų, avių, ožkų, alpakų. Visuose Berlyno rajonuose taikomas laikinas draudimas iš įmonės arba į įmonę vežti porakanopius. Transportavimo apribojimas skirtas užkirsti kelią infekcijos plitimui.

Kokie ligos požymiai?

Lietuvos Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) primena, kad snukio ir nagų liga – labai greitai plintanti ūminė, viruso sukeliama liga, kuria sergantys gyvuliai karščiuoja ir snukio gleivinėje, tarpunagėje bei tešmens odoje susidaro pūslelės.

Liga paplitusi daugelyje Europos, Afrikos, Pietų Amerikos ir Azijos valstybių. Lietuvoje paskutinį kartą SNL buvo nustatyta 1982 m. Galvijų vakcinacija nuo šios ligos nutraukta 1985 m., o 1996 m. vasario mėn. Lietuva turi šalies, neapimtos snukio ir nagų ligos statusą. 

Ligai imlūs galvijai, mažiau – kiaulės, avys, ožkos ir elniai. Serga įvairaus amžiaus, tačiau jautresni yra 2–3 mėnesių amžiaus jaunikliai. Viruso platintojai – sergantys ir persirgę gyvuliai. Nustatyta, kad persirgę kai kurie gyvuliai virusus nešioja iki 390 dienų. Gyvuliai užsikrečia tiesioginio  ir netiesioginio kontakto būdu. Pasyvūs infekcijos sukėlėjo pernešėjai gali būti neimlūs gyvuliai, paukščiai ir žmonės. SNL gyvuliai gali sirgti bet kuriuo metų laiku. Kaip ir kitos ūminės virusinės ligos, ji periodiškai kartojasi.  

Virusas patenka į organizmą per burną, odą ir gleivines, kur susidaro pūslelės. Vėliau pūslelės susidaro ir kitose vietose, įskaitant vidaus organus. Visų rūšių gyvulių liga būna ūminė. Galvijai gausiai seilėjasi, čepsi, lūpų kampuose atsiranda putų. Dėl tarpunagių pažeidimų gyvuliai šlubuoja, negali stovėti, daugiau guli. Laktuojančių karvių gali būti pažeidžiamas tešmuo. Veršeliai gali viduriuoti.  

Žmonės SNL suserga retai. Jie gali apsikrėsti prižiūrėdami sergančius gyvulius arba gerdami nevirintą pieną. Žmonių susirgimo požymiai nesiskiria nuo gyvulių. Inkubacijos periodas – 3–6 dienos. Žmonės gydomi simptomatiškai. 

VMVT teigimu, tikimybė, kad liga pateks į Lietuvą su įvežtais gyvūnais, nėra didelė, vis dėl to svarbu dezinfekuoti transporto priemones, kuriomis pervežami gyvūnai prieš ir po vežimo, o sergantys arba įtariami užsikrėtę gyvūnai turi būti atskirti nuo kitų.

Parengta: pagal užsienio spaudą, VMVT pranešimą žiniasklaidai
Gudinas -  23 06 14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ar domitės galimybėmis uždirbti iš anglies kreditų?
Visos apklausos