Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Pasaulyje
Kanibalizmas tarp kiaulių – ne retenybė

Kopenhaga. Sugriežtinus gyvūnų apsaugos įstatymus, draudžiančiais kirpti pašeliams uodegas, daugelis Europos Sąjungos kiaulininkystės kompleksų atsisakė tokių procedūrų, tačiau iki šiol nerandama būdų, kaip pažaboti kanibalizmą.

Kanibalizmas – nemažas šiuolaikinės kiaulininkystės iššūkis, susijęs su gyvulių gerove. Ydingas elgesys yra nenuspėjamas, pamėgdžiojamas, todėl labai greitai plinta kiaulių grupėje. Simptominis sužalojimų gydymas nepašalina pagrindinės priežasties, kodėl atsiranda toks neįprastas elgesys.

Prognozuojama, jog kiaulių su uodegomis laikymas dabartinėmis gamybos sąlygomis, nekeičiant tvarkos ir principų, gali lemti dramatišką sužalojimų skaičių, rašo portalas „Pig Progress“.

Bioversija m7 2024 03 12

Kopenhagos universiteto (Danija) gyvulininkystės ekspertai atliko tyrimus stambiuose kiaulininkystės kompleksuose ir stengėsi rasti atsakymus, ar galima prognozuoti jaunų gyvulių uodegų kramtymo proveržius, laiku pastebėti pirmuosius simptomus, identifikuoti kiaules, kurios žaloja gentaines, užkirsti kelią nepalankiam elgesiui, jau pasireiškus kanibalizmui.

Paskutinėje penėjimo stadijoje įvertintos 962 kiaulės su patrumpintomis uodegomis (48 gardai) ir 960 gyvulių, kuriems neatliktos chirurginės intervencijos (47 gardai). Sužalojimai nustatyti 23 proc. paršų su uodegomis, ydingas elgesys pastebėtas 68 proc. gardų.

Kitame tyrimo etape buvo stebima 2 301 nujunkyto paršelio elgsena. Jaunikliai su sveikomis uodegomis buvo suskirstyti į 74 gardus. Jų būklė buvo stebima ir fiksuojama 3 kartus per savaitę, o kanibalizmas patvirtintas, viename garde radus daugiau kaip 4 kiaules su sužalotomis uodegomis. Paršelių elgesys taip pat buvo filmuojamas vaizdo kameromis, įrengtomis virš gardų.

Surinkta medžiaga atskleidė, jog pažeidžiamiausi yra gyvuliai, kurių uodegos – ne natūraliai susisukusios, o tiesios. Pastarąsias kiaulės pastebi ir žaloja dvigubai dažniau. Nustatyta, jog garduose sumažėja kanibalizmo atvejų, gyvuliams pasiūlius šiaudų knisimui, virvių ir kitų „žaislų“, kuriuos galima kramtyti. Praktika, rodo, jog nepaisant taikomų priemonių, ydingas elgesys tęsiasi 1 iš 4 gardų.

Kopenhagos universiteto ekspertai pateikė išvadas, jog nustojus karpyti uodegas ir nesiėmus prevencinių priemonių, kanibalizmo atvejų daugėja. Ydingą elgesį galima prognozuoti, jei viename garde sugrupuojama daugiau gyvulių su tiesomis uodegomis. Kūno žalojimų rizika sumažėja į gardą pridėjus šiaudų. Net jei to nepakanka ir ydingas elgesys tęsiasi, gyvulių užimtumas apsaugo, kad neatsirastų daugiau individų, užsiimančių kanibalizmu. Tai rodo, jog paršai, nors kartą susidomėję gentainio uodega, labai sunkiai keičia savo elgesį, tačiau tokios priemonės kaip šiaudai iš dalies apsaugo, jog kiti nesektų blogu pavyzdžiu.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos