Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Pasaulyje
Daugiau auginti ir valgyti bulvių skatins Latvijos dviratininkas

Dublinas. Pasaulio 11-ajame bulvių kongrese (WPC), kuris vyko Dubline, Airijoje, paskelbta apie naują projektą, kuriuo siekiama padidinti šių daržovių vaidmenį mityboje. Vienu iš „bulvių ambasadorių“ tapo Latvijos dviratininkas Toms Skujinš (Tomas Skujinis).

Dviratininkas žinomas kaip aistringas bulvių mėgėjas. Kitas iš ambasadorių – Airijos specialusis pasiuntinys maisto sistemoms Tomʼas Arnoldʼas (Tomas Arnoldas), įkūręs bulvių ūkį netoli Dublino.

Per 10 metų pasaulyje bulvių galima užauginti dvigubai daugiau ir tai labai prisidėtų prie žmonijos aprūpinimo maistu, kongrese teigė Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) generalinis direktorius Qu Dongyu (Čiu Dongju).

Bioversija m7 2024 03 12

Bulvės – trečia pagal svarbą maistinė kultūra pasaulyje ir jas reguliariai valgo milijardai žmonių. Teigiama, kad auginant jas išmetama mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) nei kitus pagrindinius maistinius augalus. Be to, bulvės uždirba pajamų smulkiesiems gamintojams.

Šias daržoves 2020 m. augintos daugiau nei 20 mln. ha 150 šalių, o bendra pasaulinė produkcija siekė 359 mln. tonų.

Kongrese pateiktais duomenimis, šiuo metu bulvininkystė sparčiausiai plečiasi Azijoje ir Afrikoje, o Europoje ir Šiaurės Amerikoje bulvių užauginama mažiau.

Didinant derlius ir visapusiškai išnaudojant istorinius bulvių auginimo plotus, 2025 m. pasaulinė produkcija gali padidėti iki 500 mln. tonų, o 2030 m. – iki 750 mln. tonų.

„Bulvės bus vienas iš pasaulinės aprūpinimo maistu sistemos privalumų, kai javų derliaus didinimas pasieks ribas“, – sakė Q. Dongyu. Jo nuomone, dėl gana mažo gamtinių išteklių poreikio bulvės yra svarbi maisto kultūra, žmonėms padedanti išgyventi badą po nelaimių.

FAO generalinis direktorius paragino daugelį partnerių pagerinti bulvių auginimo ir jų produktų gamybos sistemas nacionaliniu, regioniniu ir pasauliniu lygmenimis.

Kongreso uždarymo sesijoje WPC prezidentas Romainʼas Coolsʼas (Romanas Kūlsas) pristatė Dublino deklaraciją, kuri ragina investuoti į „bulvių sprendimus“, kad būtų įgyvendinta Jungtinių Tautų tvaraus vystymosi darbotvarkė iki 2030 metų.

Dublino deklaracija apima keturis ramsčius, kuriais grindžiamas projektas: padidinti bulvių naudą, užmegzti naujas partnerystes mokslinių tyrimų ir bulvių vertės grandinėje, diegti geriausią praktiką vietiniuose naujuose bulvių auginimo projektuose, pradėti iniciatyvas per WPC pasaulinį organizacijų, įmonių ir partnerių tinklą.

Šaltinis: agriland.ie
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos