Atėnai. Per Graikijoje vykusį eksperimentą nustatyta, kad, į avių pašarą pridėjus aromatinių augalų, tokių kaip raudonėliai, šalavijai ir rozmarinai, avys priauga daugiau svorio ir yra sveikesnės. Be to, yra pagerinamos mėsos antioksidacinės savybės, o tai pailgina mėsos galiojimą laiką.
Graikija yra viena didžiausių Europos avių ir ožkų augintojų. Remiantis ES statistikos duomenimis, Graikija, Jungtinė Karalystė, Ispanija ir Prancūzija kartu pagamina 68 proc. visos ES avių ir ožkų mėsos, praneša Europos žemės ūkio našumo ir tvarumo inovacijų partnerystės (EIP-AGRI) svetainė.
Projekto vadovė dr. Evdokija Kristalidou (Evdokia Krystallidou) pabrėžia, kad daugėja antibiotikams atsparių bakterijų tiek tarp gyvūnų, tiek tarp žmonių, nes antibiotikai naudojami kaip gyvūnų pašarų sudedamoji dalis. Vadinasi, reikia ieškoti antibiotikų alternatyvų, kurios skatintų gyvulių augimą, išlaikytų jų sveikatą ir augimo našumą. Anot mokslininkės, aromatiniai augalai ir jų ekstraktai turi didelį potencialą patenkinti tokius poreikius.
Raudonėliai jau naudojami naminių paukščių pašaruose dėl jų antimikrobinių savybių, todėl mokslininkai Graikijoje nusprendė išnagrinėti aromatinių augalų naudą avims.
Graikijos žemės ūkio organizacijos (DEMETER) ir Gyvulių tyrimų instituto (ARI) mokslininkai atliko eksperimentą, kurio tikslas – ištirti raudonėlių (Origanum vulgare L.), šalavijų (Salvia officinalis L.) ir rozmarinų (Rosmarinus officinalis) efektą avių pašare. Šie augalai yra plačiai auginami Viduržemio jūros regiono šalyse.
Mokslininkai atliko tyrimus su beveik 50 ėriukų. Kiekvieno aromatinio augalo poveikis buvo nagrinėjamas atskirai ir įvairiais deriniais. Tie patys bandymai buvo atlikti naudojant eterinius aliejus. Tyrimai davė teigiamų rezultatų, ėriukų svoris padidėjo 8 proc., išryškėjo augalų antimikrobinis poveikis.
Projekto rengėjai pateikė ataskaitą ir išvadas perdavė ūkininkams, įmonėms, viešojo administravimo subjektams ir kitoms su avių mėsa susijusioms suinteresuotosioms šalims. Šią technologiją jau taiko keli Graikijos ūkininkai.
VETinfo inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ar verta naudoti azoto jutiklius
2024-12-12 -
Pasėlius nuo ligų apsaugos į muilą panašios augalinės medžiagos?
2024-12-11 -
Sorgai ir soros atrandami kaip nauji augalai
2024-12-06
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)