Basf A1 2024 10 11 Basf m1 2024 10 11
Mokslas
Žemės ūkio inžinerijai teko podukros vaidmuo?
Asociatyvi Pixabay (Anja Heidsiek) nuotr.

Kaunas. Technologijų ir inžinerijos mokslo studijų krypčių programos šiemet sulaukė nemažo susidomėjimo, tačiau stojančiųjų jaunuolių neužteko dviejų žemės ūkio inžinerijos programų grupėms sudaryti. Tad šiais mokslo metais pirmame kurse nė vienas studentas nestudijuos žemės ūkio mechanikos inžinerijos ir tvariosios inžinerijos VDU Žemės ūkio akademijoje.

Vytauto Didžiojo universiteto rektoriaus Juozo Augučio pastebėjimu, 2024 metais studentų priėmimas į gyvybės, verslo ir viešosios vadybos bei žemės ūkio mokslų studijų krypčių grupių bakalauro studijas, vykdomas VDU Žemės ūkio akademijoje, buvo sėkmingas, išskyrus dvi programas – Tvarioji inžinerija ir Žemės ūkio mechanikos inžinerija, kurių grupėms sudaryti nesurinkta studentų.

„Pagrindinė priežastis, lėmusi tokius priėmimo į studijas rezultatus, buvo ta, kad šiemet, skirtingai negu ankstesniais metais, technologijų ir inžinerijos mokslo studijų krypčių grupių programose vyko itin aktyvus konkursas.

Bioversija m7 2024 11 01

Motyvuotų, norinčių studijuoti VDU Žemės ūkio akademijos studijų programose, priėmimo reikalavimus tenkinančių jaunuolių netrūko, tačiau pretendentų konkursinis balas buvo žemesnis, negu stojančiųjų į inžinerijos mokslo krypties studijas kituose universitetuose. Šiems kandidatams nepavyko užimti valstybės finansuojamų vietų, nes pretendavo į jas ženkliai daugiau jaunuolių“, – komentuoja rektorius.

Nors šiais metais šių dviejų programų studijos nebus vykdomos, tačiau J. Augutis patikina, kad matant jaunuolių susidomėjimą ir motyvaciją rinktis su žemės ūkiu susijusias inžinerijos krypties studijas, kitais metais priėmimas bus tęsiamas.

Universiteto pastangos padėti motyvuotiems regionų jaunuoliams

Pasak rektoriaus, atsižvelgiant į priežastis, lėmusias tokius priėmimo rezultatus, numatoma ir toliau motyvuoti jaunuolius rinktis kvalifikuotų specialistų stokojančias sritis, ieškoti būdų stiprinti vyresniųjų klasių moksleivių pasirengimą egzaminams.

„VDU Žemės ūkio akademijoje jau beveik dešimt metų sėkmingai plėtojamas edukacinis dvejų metų trukmės projektas „Sumanaus moksleivio akademija“, kuriame taip pat veikia inžinerijos, verslumo, gamtos mokslų, ekologijos klasės. Jose moksleiviai susipažįsta su universiteto aplinka, studijų ir mokslo baze, gilina pasirinktos krypties žinias.

Projektas kasmet auga, praėjusiais studijų metais jį baigė daugiau kaip 1 600 dalyvių iš įvairių šalies ugdymo įstaigų. Šio projekto apimtyje aktyviai vystėsi kartu su verslo, savivaldos partneriais plėtojamos inžinerijos ir kitų krypčių klasės regionuose, kurios pernai veikė jau devyniuose šalies regionuose“, – sako J. Augutis, pabrėždamas, kad numatoma ir tolesnė tokių klasių plėtra.

Be to, sudaromos sąlygos jaunuoliams stiprinti pasirengimą ne tik egzaminams, bet ir studijoms. Pavyzdžiui, universitete organizuojami nemokami parengiamieji kursai dešimtokams, padedantys pasiruošti pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimui (PUPP), taip pat parengiamieji kursai abiturientams, kurie padeda pasiruošti lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos, biologijos, istorijos valstybiniams brandos egzaminams.

VDU Žemės ūkio akademija kasmet įgyvendina parengiamųjų studijų iniciatyvą, kuri suteikia galimybę motyvuotiems, bet konkursinio balo netenkinantiems jaunuoliams, lankyti paskaitas klausytojo statusu, ruoštis valstybiniams brandos egzaminams ir sėkmingai juos perlaikius po metų tęsti studijas jau antrame kurse.

Pasak rektoriaus, universiteto ir VDU Žemės ūkio akademijos įgyvendinami profesinio orientavimo projektai ir pagalba jaunuoliams ruošiantis egzaminams jau davė sėkmingų rezultatų tiek kitose, tiek inžinerijos mokslo studijų kryptyje.

Kaip vieną iš rezultatų jis įvardija pernai sėkmingai startavusią naują studijų programą Tvarioji inžinerija, kuri šiemet, deja, nesurinko reikiamo skaičiaus studentų.

Jis pasidžiaugia tuo, kad, nepaisant konkurso ir kitų barjerų, šiemet pradėta vykdyti nauja VDU Žemės ūkio akademijos Inžinerijos fakulteto aplinkos inžinerijos krypties studijų programa Žemėtvarka ir nekilnojamojo turto vertinimas, kurioje studijuos 18 jaunuolių.

„Tikimės ir valdžios institucijų pozityvaus požiūrio į žemės ūkiui svarbių specialistų rengimą ir geresnių stojimo sąlygų regionų jaunimui studijuoti tokiose programose sudarymo“, – sako VDU rektorius J. Augutis.

Autorius: Gitana Kemežienė
Gudinas -  23 06 14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
Visos apklausos