Basf 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 19 m1
Mokslas
Agrarinių studijų programų tarp populiariausių nėra

Kaunas. Praėjusią savaitę pasibaigus pirmajam priėmimo į šalies aukštąsias mokyklas etapui, šeštadienį buvo paskelbti kvietimai į pasirinktas studijų programas.

Kvietimus gavę stojantieji šią savaitę, iki rugpjūčio 26 d., kviečiami sudaryti sutartis su aukštosiomis mokyklomis. Ar padaugėjo norinčiųjų įsigyti žemdirbiškas profesijas?

Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacija bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) savo portale informuoja, kad pagrindinio priėmimo į universitetus ir kolegijas metu 22 271 stojantysis gavo kvietimus studijuoti (2019 m. – 20 403).

Bioversija 2024 04 15 m7

Iš visų 29 431 prašymą studijuoti pateikusių asmenų (2019 m. – 26 793) bent vienam pageidavimui nustatytus valstybės finansuojamos ar nefinansuojamos vietos reikalavimus tenkino 23 924 asmenys (2019 m. – 22 081). Turinčių teisę pretenduoti į valstybės finansuojamas ir studijų stipendijų vietas yra 16 184 (2019 m. – 15 530).

Studijuoti valstybės finansuojamose ir su studijų stipendijomis vietose pakviesti 13 654 asmenys (2019 m. – 11 894): universitetuose – 9 226 (2019 m. – 7 230), kolegijose – 4 428 (2019 m. – 4 664). Į valstybės nefinansuojamas vietas pakviesta 8 617 stojančiųjų (2019 m. – 8 509): universitetuose – 2 896 (2019 m. – 3 684), kolegijose – 5 721 (2019 m. – 4 825).

Siūlė kelis šimtus studijų programų

Gausiausio stojančiųjų būrio sulauks Vilniaus universitetas, kuriame sudaryti studijų sutartis kviečiami 4 682 asmenys, taip pat Vytauto Didžiojo universitetas (1 516), Vilniaus Gedimino technikos universitetas (1 400). Kolegijose daugiausia stojančiųjų kviečiama mokytis Vilniaus kolegijoje (2 237), Socialinių mokslų kolegijoje (2 074) ir Kauno kolegijoje (1 664).

Aukštosios mokyklos stojantiesiems šiemet pasiūlė 619 studijų programų (2019 m. – 614). Priėmimas įvyko į 583 studijų programas (2019 m. – 562), kuriose pasiektas švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatytas mažiausias studentų skaičius.

Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) prezidentas Pranas Žiliukas baigiantis pirmajam priėmimo etapui teigė, jog šiemet daugiau studentų turėtų mokytis socialinių mokslų studijų programas, taip pat padaugės mokytojų rengimo programų studentų.

„Gal į socialinius mokslus šiek tiek grįžta traukos elementai, mokytojų rengimo programose – ryškus augimas, o kitose nėra didelių stebuklų“, – sakė P. Žiliukas.

Daugiausia kvietimų studijuoti valstybės finansuojamose studijų vietose sulaukė stojantieji į Teisės studijų programą Vilniaus universitete (258), Programų sistemas Kauno technologijos universitete (246) ir Ekonomiką Vilniaus universitete (207). Mokytis Vilniaus universiteto Medicinos studijų programoje kviečiami 178, Politikos mokslų – 177 stojantieji.

LAMA BPO portale pateiktais duomenimis, šiemet tarp populiariausių studijų programų dešimtuko  į aštuntą vietą pateko ir veterinarinė medicina Lietuvos sveikatos mokslų universitete (120 pakviestųjų studijuoti). Kitų žemdirbiškų studijų programų tarp populiariausiųjų nėra.

Tikisi, kad pirmakursių bus daugiau

Portalas manoūkis.lt pasidomėjo, kokia priėmimo į studijų programas situacija VDU Žemės ūkio akademijoje.

VDU ŽŪA pateiktais duomenimis, studijuoti valstybės finansuojamose vietose pirmuoju etapu  pakviesti 156 asmenys ir tai yra 93 proc. daugiau nei pernai. Bendrasis pakviestųjų skaičius šiemet siekia 245 ir tai yra 31 proc. daugiau nei pernai.

VDU ŽŪA teigimu, pakviestųjų skaičius rodo, kad susidomėjimas akademijos (VDU ŽŪA) studijų programomis šiemet yra gerokai išaugęs. Pasak ŽŪA, gerokai išaugo Miškų ir ekologijos fakulteto bakalauro studijų programos „Taikomoji ekologija“ populiarumas.

Apie kitas studijų programas konkrečių duomenų nei akademija, nei jos fakultetai, kurių kiekvieno buvo teirautasi, nepateikė.

Konkretesnių skaičių portalas sulaukė tik iš Rolando Domeikos, l. e. VDU ŽŪA Žemės ūkio inžinerijos fakulteto dekano pareigas. Pasak jo, šiemet, kaip ir praeitais metais, fakultete priėmimas įvyko į Žemės ūkio mechanikos inžinerijos studijų programą. Pirmu ir antru prioritetu šią programą rinkosi 53 stojantieji, iš jų 34 pirmu prioritetu, 19 antru prioritetu.

Reikalavimus tenkino 22 stojantieji: 14 - pirmu prioritetu, 8 - antru prioritetu. Preliminariais duomenimis, po pagrindinio priėmimo pasirašyti sutartis turėtų būti pakviesta 17 stojančiųjų.

„Tikimasi, kad dar keletas studentų, kaip ir praeitais metais, pasipildys papildomo priėmimo metu, kuris vyks rugpjūčio 28-31 d. Kadangi inžinerijos moksluose didžiausią svorį skaičiuojant konkursinį balą turi matematika, kaip žinote, šiais metais daug kam nepavyko išlaikyti matematikos egzamino arba išlaikė blogai, todėl nesurinko minimalaus konkursinio balo ir netenkino reikalavimų“, - sako R. Domeika.  

Praeitais metais iš viso į Žemės ūkio mechanikos inžinerijos studijų programą buvo priimta 14 studentų, užpernai - 12, tad šiais metais tikimasi šiek tiek daugiau.

Vyks papildomas priėmimas

Papildomo priėmimo į šalies aukštųjų mokyklų studijų programas prašymų teikimas dar vyks rugpjūčio 28–31 d. (iki 14 val.).  

Netgi Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ragina stojančiuosius šiame etape rinktis valstybei reikalingas žemės ūkio ir miškininkystės studijas, taip pat regionų plėtrai aktualias informatikos, matematikos ir inžinerijos studijas Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio regionuose veikiančiuose universitetuose ir kolegijose.

Ar numatytos stipendijos skatina jaunimą rinkis agrarinius mokslus?

Šiemet Vyriausybė pritarė sprendimui skirti skatinamąsias 200 eurų dydžio stipendijas studentams, pasirinkusiems programas, susijusias su žemės ūkio, miškininkystės sektoriais, inžinerijos, informatikos, matematikos mokslų kryptimis.

Tad Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), siekdama paskatinti didesnį jaunimo susidomėjimą žemdirbiškomis specialybėmis, numatė jas skirti studentams, VDU ŽŪA pasirinkusiems Agronomijos, Maisto kokybės ir saugos, Vandens ir žemės inžinerijos, Žemės ūkio mechanikos inžinerijos studijų programas.

LAMA BPO informuoja, kad ŽŪM kas mėnesį nuo šio rudens iki metų pabaigos skirs 142 stipendijas žemės ūkio ir miškininkystės studijas pasirinkusiems pirmakursiams.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija numato 200 eurų mėnesines stipendijas mokėti visą studijų laikotarpį, jas galėtų gauti 420 studentų, regionų plėtrai aktualias informatikos, matematikos ir inžinerijos studijas Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio regionuose veikiančiuose universitetuose ir kolegijose. Nuo šio rudens tokias stipendijas galėtų gauti 130 studentų.

Į VDU ŽŪA bakalauro studijų programas, kuriose valstybės finansuojamose vietose studijuosiantiems pirmakursiams ŽŪM skiria stipendijas, pasak akademijos pateiktos informacijos, per pirmąjį priėmimo etapą pakviesti 73 asmenys, t. y. 49 proc. daugiau nei pernai.

Pasak R. Domeikos, tikėtina, kad 200 EUR stipendijų skyrimas turėjo įtakos stojančiųjų susidomėjimui. „Tačiau ar taip buvo iš tiesų, galima bus pasakyti tik pasikalbėjus su pačiais įstojusiaisiais. Visi įstoję į Žemės ūkio mechanikos inžinerijos studijų programą pirmakursiai turėtų gauti 200 eurų mėnesines stipendijas“, - sako R. Domeika.

VDU ŽŪA kanclerio prof. Antano Maziliausko nuomone, nors ir vėlokai patvirtintas sprendimas dėl papildomų skatinamųjų stipendijų skyrimo turėjo esminį poveikį jaunuolių pasirinkimui.

„Valstybė, atsižvelgdama į verslo įmonių išsakytą kompetentingų darbuotojų stygių, šiuo savo žingsniu pademonstravo, kad žemės ūkis yra vienas stabiliausių ir sparčiausiai modernėjančių sektorių, todėl su veikla jame susijusios studijų programos yra ypatingai svarbios bei reikalingos“, - teigia VDU ŽŪA kancleris.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos