Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Agropolitika
Numatė stipendijas žemės ūkio krypties studentams

Vilnius. Vyriausybė trečiadienį pritarė sprendimui skirti 200 eurų dydžio skatinamąsias stipendijas studentams, pasirinkusiems programas, susijusias su žemės ūkio, miškininkystės sektoriais, inžinerijos, informatikos, matematikos mokslų kryptimis.

Taip, pasak Vyriausybės, siekiama į šias programas pritraukti daugiau studentų, nes minėtose srityse trūksta specialistų.

Studijų programos, susijusios su veikla žemės ūkyje, kasmet sutraukia vis mažiau studentų, todėl, anot žemės ūkio ministro Andriaus Palionio, šiems sektoriams ima trūkti specialistų, o po kelerių metų tai gali tapti labai rimta problema.

Bioversija 2024 07 09 m7

„Specialistų žemės ūkyje trūkumas aktualus jau šiandien, tad negalime delsti – problema kasmet tik didės, todėl 200 eurų stipendija, mokama pirmo kurso studentams aukštosios mokyklos nustatyta tvarka, gali tapti rimta paskata renkantis tokių studijų programas“, - teigia žemės ūkio ministras A. Palionis.

Žemės ūkio ministerija numato, kad iš jai 2020 m. skirtų biudžeto asignavimų skatinamąsias 200 eurų siekiančias stipendijas kas mėnesį nuo šio rudens iki metų pabaigos gali mokėti 130 studentų.

Aplinkos ministerija stipendijų skaičių ir dydį ketina nustatyti vėliau. Energetikos ir inovacijų ministerija suplanavusi 430 stipendijų, tam iki 2023-iųjų reikėtų apie 7,5 mln. eurų.

Stipendijos žemės ūkio ir miškininkystės studijų programose galės būti skiriamos bakalauro ir magistro pirmojo kurso studentams, kitose srityse – visam studijų laikotarpiui. Stipendijų skyrimo tvarką nustatys aukštosios mokyklos. Stipendijos būtų nutrauktos, jei studentas nutrauktų studijas ar būtų pašalintas iš aukštosios mokyklos, turėtų skolų ar išeitų akademinių atostogų.

Be to, Žemės ūkio ministerija nuo 2014 m. vykdo studijų tikslinį finansavimą ir moka 90 proc. studijų kainos 2014–2016 m. į Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetą įstojusiems agronomijos, žemėtvarkos, gyvulininkystės technologijų ir kitų dar 2013 m. aktualiomis pripažintų studijų programų studentams valstybės nefinansuojamose vietose.

Nuo 2020 m. padidinus į valstybės finansuojamas vietas priimamų studentų skaičių, tikslinga į valstybei reikiamų specialybių studijų programas stojančiuosius skatinti papildomomis priemonėmis – tikslinėmis skatinamosiomis stipendijomis.

„Palaikome Žemės ūkio ministerijos atsaką į mūsų kvietimą šakinėms ministerijoms skatinti stojančiuosius rinktis valstybei reikalingas studijas. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija savo ruožtu stipendijomis šiemet skatins stojančiuosius rinktis pedagogo profesiją. Tikimės, kad ir kitos šakinės ministerijos prisidės prie tokios iniciatyvos savo sektoriuose reikalingoms profesijoms skatinti“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.

Žemės ūkio ministerijos užsakymu atliktų tyrimų duomenimis, 2021–2024 m. žemės ūkio sektoriui vidutiniškai kasmet reikės 1846 uždaro tipo profesijų specialistų ir kvalifikuotų darbininkų: universitetinio lygmens bakalaurų – 470, magistrų – 210. VDU ŽŪA pateikti 2018–2019 m. priėmimo į minėtas studijų programas duomenys atskleidžia, kad šis poreikis nėra visiškai patenkinamas.

ŽŪM, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos