Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Mokslas
Vietoj kavos pupelių – kavos ląstelės?
Asociatyvi shutterstock.com nuotr.

Helsinkis. Gali būti, kad ateis rytas, kai iš miegų pabudins kava, pagaminta iš laboratorijoje kultyvuojamų ląstelių kultūrų. Maisto technologai ir chemikai išbando įvairius skrudinimo būdus, norėdami atkartoti natūralų pupelių aromatą.

Kava yra vienas populiariausių gėrimų visame pasaulyje. JAV Žemės ūkio departamento duomenimis, 2023–2024  m. sezonu tikimasi gauti daugiau kaip 10 mlrd. kg pupelių. Kadangi kavamedžiai reiklūs aplinkos sąlygoms, derliui vis dažniau įtakos turi šylantis planetos klimatas. 

Mokslininkai tiria laboratorijoje auginamas kavamedžių ląsteles nuo 1970-ųjų, tačiau nepavyksta rasti identiško skonio. Suomijos VVT techninių tyrimų centro darbuotojai išanalizavo, kaip kavos augalų ląsteles paveikia skrudinimas ir ar įmanoma išgauti aromatą, artimą natūraliam. 

Bioversija 2024 07 09 m7

Bioreaktoriuje iš susmulkintų Coffea Arabica lapų išauginta ląstelių kultūra buvo liofilizuota, sumalta į miltelius ir paskrudinta trimis skirtingomis sąlygomis. Ilgesnis terminis apdorojimas suteikė skrudintų kavos pupelių aromatą, bet laboratorijoje gautuose milteliuose buvo mažiau kofeino, palyginti su ūkiuose išauginta produkcija.

Skirtingi gėrimai išbandyti skonio degustatorių. Amerikos chemikų asociacijos leidinyje „Journal of Agricultural and Food Chemistry“ paskelbtose išvadose rašoma, jog produktas, pagamintas iš ląstelių kultūrų, kartumu ir rūgštumu nesiskyrė nuo įprastos kavos. Tačiau naujas gėrimas turėjo ryškesnį skrudinimo, deginto cukraus, dūmų kvapą. 

Ateityje planuojama tobulinti perdirbimo technologijas, kurios priartintų laboratorinių alternatyvų skonines savybes prie natūralių kavos pupelių.

Parengta: pagal užsienio spaudą
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos