Zarasai / Kaunas. VDU Žemės ūkio akademija aktyviai tęsia partnerystę su regionais. Susitikimo su Zarasų rajono vadovybe metu nuspręsta pasirašyti bendradarbiavimo sutartį, kuri sudarytų sąlygas universiteto studentams savo baigiamuosiuose ar mokslo darbuose nagrinėti šiam kraštui aktualias problemas ir siūlyti idėjas regiono vystymui.
Penktadienį ŽŪA Alumnų klubo iniciatyva vykusio susitikimo metu Akademijos kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė, l. e. Agronomijos fakulteto dekano pareigas doc. dr. Aida Adamavičienė, VDU ŽŪA Alumni klubo prezidentas dr. Edvardas Makelis kartu su Zarasų rajono meru Nikolajumi Gusevu, administracijos direktoriumi Benjaminu Sakalausku, kitais savivaldybės atstovais aptarė bendradarbiavimo galimybes.
Pasak prof. A. Miceikienės, mokslo ir regionų savivaldybių dialogas – organiškas žingsnis, nes Žemės ūkio akademija visada buvo regionų aukštoji mokykla. „Matome, kad Lietuva nėra tik Kaunas ir Vilnius, Lietuva – tai regionai. O žemės ūkis, gamtinis ir kaimo turizmas yra pagrindinės verslo šakos. Žemės ūkis visada maitino Lietuvą, maitina ir dabar, o įvertinus žaliojo kurso reikalavimus, turizmas, ekologinis ūkininkavimas yra itin svarbu. Matome, kad Zarasai yra tas regionas, kuris gali turėti labai didelį potencialą ir šalies ekonomikai suteikti didelę naudą“, - po susitikimo kalbėjo prof. A. Miceikienė.
Diskusijoje aptarta dabartinė tiek Zarasų, tiek Antazavės, Dusetų, Salako, Turmanto miestelių padėtis, svarstytos perspektyvos kraštovaizdžio, verslo projektais naujosios Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) fone regioną daryti patrauklų ne tik vietos gyventojams, bet ir turistams.
Pristatydamas rajoną, vystomus ar planuojamus projektus, meras N. Gusevas priminė, kad pradedamas naujas rajono 2021-2030 m. strateginis periodas, tad Zarasai keičiasi, o reikalingos ir įžvalgos iš šalies. Pasak jo, kažkada kito rajono mero buvo užklausęs apie sėkmės formulę ir atsakymą gavo labai paprastą. „Bendradarbiavimas su verslu, ūkininkais, ir su universitetais, studentais. Gal kartais jų parašytos vizijos gali atrodyti beprotiškos, bet jos yra įgyvendinamos ir gaunamas rezultatas. Bet tam reikia ne žodžių, o darbų, tad ketinimus turime užtvirtinti bendradarbiavimo sutartimi“, – apie pirmą bendrų darbų su VDU Žemės ūkio akademija žingsnį kalbėjo meras.
Penktadienį vykęs susitikimas - pirmasis Zarasų savivaldybės ir VDU Žemės ūkio akademijos bendrų darbų žingsnis
Jam pritarė savivaldybės administracijos direktorius, teigdamas, kad turizmo, kraštovaizdžio projektams visų pirma reikalingos vizualizacijos – kaip tai galėtų atrodyti, ką įmanoma padaryti. Tik po idėjų srauto jau galima formuoti projektines užduotis.
„Norime ir prašome, jei įmanoma, pabarstyti minčių mūsų rajone, kadangi perspektyva tik tokia – didinti mūsų miesto, gyvenviečių vertę per infrastruktūrą“, - kalbėjo B. Sakalauskas.
Anot jo, dažnai tenka aiškintis, kodėl Zarasai nėra kaip Birštonas ar Druskininkai. Vis dėlto, pasak B. Sakalausko, toks palyginimas nėra korektiškas – šie kurortai turi beveik šimtametes tradicijas, įdirbį ir palikimą, o Zarasams tenka „ant nieko nebuvimo kažką daryti“. Tad būtent to pamato kūrimui gali labai pasitarnauti akademinis žvilgsnis.
VDU ŽŪA kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė ir l. e. Agronomijos fakulteto dekanės pareigas doc. dr. Aida Adamavičienė (nuotraukoje dešinėje) teigė, kad akademinis pasaulis mielai bendradarbiauja su regionais ir prisideda prie jų vystymosi
Kalbėdama apie galimus bendrus darbus, prof. A. Miceikienė priminė, kad universitetas turi turizmo industrijos studijų programą ir siūlė siųsti keletą Zarasų krašto studentų tikslinėms studijoms – jiems iškart būtų formuojami darbai būtent šio krašto tematika, šio krašto planams ir strategijoms. „Matyčiau tris pragrindines bendradarbiavimo kryptis – turizmas, kraštovaizdžio dizaino ir žemės ūkio verslas“, - reziumavo prof. A. Miceikienė.
VDU ŽŪA Alumni klubo prezidentas dr. E. Makelis paminėjo Plungės atvejį, kaip sėkmingo ŽŪA ir regionų bendradarbiavimo pavyzdį, tad ten sukaupta patirtis galbūt gali būti pritaikyta ir Zarasų kraštui. „Dideli darbai daromi po truputį – akmuo prie akmens. Galbūt kažkokie žingsniai, veiksmai ar detalės duos postūmį kito periodo projektams. Galimybių vis daugiau ir daugiau atsiranda“, - sakė E. Makelis.
Tuo tarpu doc. dr. A. Adamavičienė teigė, kad Zarasų krašto problemas studentai gali gvildenti ne tik kursiniuose ar baigiamuosiuose darbuose – čia galėtų vykti ir praktika. Tad dabar svarbiausia surasti sinergijos taškus, išryškinti poreikį ir pradėti darbus.
Susitikimo metu bendriems darbams gairės nubrėžtos, o konkrečios idėjos Zarasų krašto puoselėjimui ir vystymuisi jau atsispindės studentų darbuose.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ar verta naudoti azoto jutiklius
2024-12-12 -
Pasėlius nuo ligų apsaugos į muilą panašios augalinės medžiagos?
2024-12-11 -
Sorgai ir soros atrandami kaip nauji augalai
2024-12-06
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)