


Curichas, vasario 3 d. Ciuricho universiteto mokslininkai nustatė, kad greitai augantys augalai yra mažiau atsparūs kenkėjams, todėl jiems reikalingos papildomos apsaugos priemonės, skelbia „EurekAlert!".
Per milijonus metų augalai susikūrė sudėtingas gynybos sistemas, kad apsisaugotų nuo įvairiausių vabzdžių ir žinduolių: spyglius, plaukuotus lapus ir nuodingų cheminių medžiagų arsenalą. Mokslininkai seniai spėlioja, ar tokia taktika augalams kainuoja, o jei taip, tai kiek?
Padedami kolegų iš JAV, Šveicarijos tyrėjai atliko eksperimentą su laukų augalu baltažiedžiu vaireniu (Arabidopsis thaliana), į kurį įterpė genų, blokuojančių gynybinių sistemų formavimąsi. Pasodinę augalus mutantus, mokslininkai nuolat matavo jų biomasės prieaugį.
Paaiškėjo, kad augalai su nuslopintais gynybos mechanizmais auga sparčiau, tačiau ne be pasekmių: ant mutantų lapų greičiau dauginosi amarai. Taip nutiko todėl, kad kenkėjai, augalui sparčiai vystantis, gauna daugiau maisto.
Tyrimas atskleidė, kad natūrali apsauga dažnai yra nesuderinama su sparčiu augimu. Naujiena yra svarbi žemės ūkiui: ji parodo, kad maistinės kultūros, duodančios gausius derlius, yra labai neatsparios kenkėjams, todėl joms apsaugoti prireikia daugiau insekticidų.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Tinkama sėjomaina padeda išlaikyti derlingą dirvožemį ir užtikrinti augalų sveikatą
2025-04-18 -
Ar purkšti herbicidus ir augimo reguliatorius prieš šalnas?
2025-04-04 -
Rapsų kenkėjams stebėti pasitelkė išmaniąsias gaudykles
2025-03-28
Skaitomiausios naujienos
-
Saulės elektrinės nukenčia vis dažniau
2025-04-01 -
Gazolio naudojimas ūkyje: nusižengimų beveik nerasta
2025-03-31 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16
(0)