Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Mokslas
Sosnovskio barščius škotai bando naikinti ganydami avis

Edinburgas. Škotijos mokslininkai ėmėsi bandymų, siekiant išsiaiškinti, ar avių ganymas gali padėti išnaikinti pavojingiausius invazinius augalus Sosnovskio barščius. Pirmieji rezultatai teikia daug vilčių.

Pastaruosius trejus metus entuziastų ir mokslininkų komanda iš Škotijos invazinių rūšių iniciatyvos (SISI) tiria galimybes Sosnovskio barščius naikinti jų sąžalynuose ganant avis.

Škotijoje, kaip, beje, ir Lietuvoje, Sosnovskio barščiai yra invaziniai ir itin pavojingi augalai, kurių nuodingos sultys gali sukelti odos nudegimus, o patekusios į akis – net apakimą. Iki dviejų metrų aukščio užaugantys Sosnovskio barščiai suformuoja tankias nepraeinamas plantacijas ir nustelbia visus šalia esančius augalus.

Bioversija 2024 04 15 m7

Daugelį metų Škotijos žemės savininkai prieš šias piktžoles vykdė cheminį karą, tačiau nelabai sėkmingai. Praėjusiais metais švelni žiema ir ilgai trunkantys lietūs padėjo barščiams dar labiau išplisti palei Škotijos upes. O dėl pandemijos atsiradę socialiniai ribojimai apsunkino chemikalų naudojimą.

Tačiau yra gerų naujienų: paaiškėjo, kad avys sugeba naikinti labiausiai nekenčiamus augalus. Jos nebijo nuodingų barščių sulčių, be to, esant pasirinkimui, ką ėsti, šiems augalams jos teikia pirmenybę.

Kaip teigia Karen`a Müller (Karena Miuler), SISI projektų vadovė, tyrimas buvo pradėtas ganant 25 avis. Tai buvo pirmas kartas, kai gyvuliai susidūrė su barščiais, todėl avims prireikė šiek tiek laiko apsiprasti su šių augalų skoniu. Tačiau vos paragavusios avys barščius ėdė noriai.

Ganymo minusas buvo tik tas, kad avys sutrypdavo ir kitų rūšių augalus. Todėl pernai buvo sumažintas gyvulių skaičius ir maždaug per pusę sutrumpintas ganymo dienų skaičių, kad būtų galima įvertinti tolesnius pokyčius. Tyrėjai nustatė, kad ir tokiu atveju avys vis dar veiksmingai ėdė barščius ir kiek mažiau likusią augmeniją, tačiau vis tiek ganymas dar buvo intensyvus.

Tad šiais metais teritorijoje palikta 12 avių ir toliau mažinamos ganymo dienos. Galutinės išvados bus padarytos rudenį. Tikimasi, kad ganymo laikotarpiu sumažės barščių augalų skaičius, kaip tai buvo užfiksuota per praėjusius dvejus metus.

Tyrėjų nuomone, siekiant šias piktžoles kontroliuoti, reikia nuolatinių pastangų kelerius metus, kol barščių šaknies energija bus visiškai išeikvota ir jie nebegalės atželti.

Mat Sosnovskio barščiai turi stiprią liemeninę šaknį, kuri yra giliai įsiskverbusi į dirvožemį ir augalai turi pakankamai energijos daug kartų ataugti. Kiekvieną kartą, kai avys suėda dalį antžeminės dalies, augalas turi sunaudoti vis daugiau energijos ataugimui, kol galiausiai jos pritrūks.

Eksperimentas įrodė, kad avims neabejotinai patinka šie milžiniški augalai ir kad ganymas gali sumažinti barščių plitimą bei galiausiai juos visiškai sunaikinti.

SISI tyrėjų komanda šiemet baigs eksperimentą ir planuoja paskelbti jo rezultatus. Apie tai rašo portalas pressandjournal.co.uk.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos