Basf A1 2024 12 20 Basf m1 2024 12 20
Mokslas
Sliekai mažina antibiotikams atsparių bakterijų kiekį dirvoje?

Vašingtonas. Sliekai teigiamai veikia dirvožemio fizikines bei chemines savybes, o naujausi moksliniai tyrimai atskleidžia, jog šie gyviai gali išspręsti vieną aktualiausių globalinių problemų ir sumažinti antibiotikams atsparių bakterijų plitimą.

Sliekai gerina dirvą aeruodami, skaidydami organines medžiagas, praturtindami ją mineralais, azotu, neutralizuodami rūgštinę terpės pH. Amerikos chemijos draugijos (JAV) mokslininkai išskyrė dar vieną naudingą savybę. Gyviai gali sumažinti genų, koduojančių atsparumą antibiotikams, skaičių ir santykinę gausą įvairių ekosistemų dirvožemyje. 

Sliekai per savo gyvenimą apdirba didelį dirvožemio kiekį, o jų žarnyne dėl unikaliai mažo deguonies kiekio, neutralaus pH, mikrofloros poveikio susidaro terpė, galinti neutralizuoti genus, atsakingus už bakterijų atsparumą antibiotikams.

Bioversija m7 2024 11 19

Ilgą laiką ši sliekų savybė buvo vertinama prieštaringai. Vieni kontroliuojamose laboratorijų sąlygose atlikti tyrimai rodo, jog sliekų žarnynas yra genų, susijusių su atsparumu antibiotikams, rezervuaras, todėl gyviai platina juos aktyviai migruodami dirvožemyje. Kiti moksliniai tyrimai pateikia priešingų faktų, jog sliekų žarnyne sunaikinamos patogeninės bakterijos ir jų genetinė medžiaga.

Norėdami geriau suprasti problemą, tarptautinė mokslininkų komanda rinko sliekus ir jų gyvenamosios vietos dirvožemio mėginius 28-ose Kinijos provincijose. Tuomet jie išanalizavo mikrobinę sudėtį žarnyne ir aplinkoje bei aptiko esminių skirtumų. 

Kaip rašoma autorių straipsnyje, išspausdintame leidinyje „Enviromental Science & Technology“, sliekų žarnyne rasta mažiau atsparumą koduojančių genų, palyginti su atitinkamu aplinkos dirvožemiu, ir ši tendencija pastebėta visose mėginių ėmimo vietose. Sliekų žarnyne taip pat buvo mažesnis antibiotikams atsparių bakterijų kiekis. Tyrėjai spėja, jog bakterijos ir jų genai sunaikinami virškinimo metu arba juos paveikia konkuruojanti sliekų žarnyno mikroflora. 

Kiti tyrimai buvo atlikti kontroliuojamose sąlygose norint patvirtinti, jog atsparumą antibiotikams lemiančių genų skaičius ir santykinis gausumas sliekų žarnyne yra didesnis nei jų išmatose bei kad užveisus sliekų dirvožemyje sumažėja nepageidaujamos DNR medžiagos. 

Šie rezultatai reiškia, kad sliekai gali sumažinti tam tikrų genų kiekį aplinkoje natūralios bioremediacijos būdu. Jie – tvarus, ekologiškas sprendimas, kaip eliminuoti riziką žmonių sveikatai keliančias bakterijų atmainas. 

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ar domitės galimybėmis uždirbti iš anglies kreditų?
    Visos apklausos