


Berlynas. Vokiečių mokslininkai išrado būdą, kaip iš šiltnamio efektą sukeliančių dujų – anglies dioksido – sintetinti amino rūgštis, kurios tinka ne tik gyvulių pašarų, bet ir dirbtinės mėsos gamybai.
Išmaitinti nuolat augančią planetos gyventojų populiaciją ir kartu apsaugoti aplinką – vienas kitam prieštaraujantys tikslai. Miuncheno technikos universiteto (Vokietija) mokslininkai suderino abu.
Tyrėjų komanda, vadovaujama prof. Volker‘io Sieber‘io (Volkerio Zyberio), išrado dirbtinės fotosintezės metodą, kurio metu iš anglies dioksido – daugelio gamtinių ir pramonės procesų šalutinio produkto – pagaminama universali maisto medžiaga. Naudojant žaliąją elektrą ir vandenį, iš aplinkos išskirtas anglies dioksidas pirmiausia paverčiamas tarpiniu produktu metanoliu. Vėliau medžiaga
įtraukiama į kelių etapų procesą ir, naudojant sintetinius fermentus, gaunamas L-alaninas.
Pasak metodikos autorių, palyginti su augalų auginimu, norint sukurti tą patį L-alanino kiekį dirbtinės fotosintezės būdu, nereikia didelių žemės plotų, o energija gaunama iš saulės ar vėjo jėgainių. Be to, anglies dioksidas – lengvai prieinama žaliava, kurios kiekį atmosferoje iki šiol mažino tik augalai. Šios aplinkybės atveria kelią mažesniam ekologiniam pėdsakui žemės ūkyje.
Vokietijos mokslininkai, savo išradimą aprašę mokslo žurnale „Chem Catalysis“, tvirtina, jog tai – tik pradžia. Jie planuoja sintetinti kitas amino rūgštis ir didinti proceso efektyvumą, kad procesas būtų dar tvaresnis.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Tinkama sėjomaina padeda išlaikyti derlingą dirvožemį ir užtikrinti augalų sveikatą
2025-04-18 -
Ar purkšti herbicidus ir augimo reguliatorius prieš šalnas?
2025-04-04 -
Rapsų kenkėjams stebėti pasitelkė išmaniąsias gaudykles
2025-03-28
Skaitomiausios naujienos
-
Saulės elektrinės nukenčia vis dažniau
2025-04-01 -
Gazolio naudojimas ūkyje: nusižengimų beveik nerasta
2025-03-31 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16
(0)