Basf 29 05 23 Basf 2023 05 29 m1
Mokslas
Iš šlapimo sukūrė cheminių trąšų alternatyvą
Asociatyvi nuotr.

Paryžius. Prancūzų mokslininkai sukūrė aplinkos taršą mažinančią ir augančią pasaulio populiaciją išmaitinti padėsiančią cheminių trąšų alternatyvą. Visa tai dėl netikėto ingrediento – žmonių šlapimo.

Sintetinės azoto trąšos didina žemės ūkio produkciją, tačiau jų naudojant per daug teršiama aplinka. Be to, šių trąšų kainos sparčiai auga, ypač dabar, kai vyksta karas Ukrainoje. Dėl to mokslininkai jas keičia trąšomis, pagamintomis naudojant žmonių šlapimą.

Pasak Prancūzijos mokslininkų, augalams augti reikia maistinių medžiagų, azoto, fosforo ir kalio, o šių medžiagų daugiausia išsiskiria su šlapimu.

Bioversija 23 04 27

Kaip ir kur tai daroma?

Norint atskirti šlapimą ir jį surinkti, reikia specialių tualetų ir pertvarkyti nuotekų surinkimo sistemą.

Pirmą kartą tualete šlapimas atskirtas Švedijos ekologiniuose ūkiuose 1990-ųjų pradžioje, paskui Šveicarijoje ar Vokietijoje, rašoma euronews.com.

Pirmi tualetai su šlapimo separatoriumi buvo nepraktiški. Tačiau naujas modelis, kurį sukūrė Šveicarijos kompanija, sulaukė gerų atsiliepimų.

Prancūzijoje tyrimai atliekami Bretanės Dolyje, Paryžiuje, Monpeljė, taip pat JAV, Pietų Afrikoje, Etiopijoje, Indijoje ir Meksikoje.

Etinis klausimas

Žinoma, vertinant etiniu požiūriu, kyla abejonių dėl šių trąšų naudojimo. Vis dėlto šalys, kuriose išbandytos (Kinija, Prancūzija, Uganda), jas vertina labai teigiamai. O štai Portugalija ir Jordanija į šią cheminių trąšų alternatyvą žiūri skeptiškai.

Visgi mokslininkai sako, kad nerimauti neverta, nes paprastai ligos neplinta šlapimu, jo nereikia daug perdirbti, kad būtų galima naudoti žemės ūkyje. Pasaulio sveikatos organizacija šlapimą rekomenduoja pasterizuoti.

Parengta: pagal užsienio spaudą
  Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 + padovanok tėčiui mob

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate planuojamą mokesčių pertvarką?
  Visos apklausos