Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Mokslas
Pirmoji sėja Mėnulio dirvoje
Asociatyvi shutterstock.com nuotr.

Florida. Mokslininkai pirmąkart užaugino augalų Mėnulio žemės mėginiuose. Tai yra svarbus žingsnis siekiant, kad ilgalaikės viešnagės Žemės palydove taptų įmanomos. 

Mėnulio dulkių mėginiuose, paimtuose per „Apollo“ misijas, vykusias 1969–1972 m., tyrėjai pabandė sudaiginti sėjamųjų pipirnių sėklų. Po dviejų dienų sėklos sudygo. „Visi buvome pritrenkti,“ – prisimena Floridos universiteto profesorė Anna Paul.

Iki šeštos eksperimento dienos Mėnulio žemėje pipirnės augo įprastai, paskui išryškėjo skirtumai: augalai pradėjo rodyti streso požymius, vystėsi lėčiau ar net sustojo vystytis, rašo BBC. Vis dėlto, mokslininkų teigimu, tai reikšmingas pasiekimas.

Bioversija 2024 04 15 m7

NASA agentūros vadovo Billʼo Nelsonʼo (Bilo Nelsono) teigimu, šis tyrimas labai svarbus NASA ilgalaikių ekspedicijų tikslams, nes astronautams reikės išmokti naudotis Mėnulio ir Marso resursais, kad sukurtų maisto šaltinius ateities astronautams, gyvensiantiems ir dirbsiantiems kosmose. Anot jo, taip agentūra dirba su žemės ūkio inovacijomis ir ieško būdų, kaip augalams padėti išgyventi sudėtingomis sąlygomis Žemėje.

Panašių eksperimentų problema – mokslininkai turi labai mažai Mėnulio dirvos. Per trejus metus nuo 1969-ųjų NASA astronautai į Žemę parskraidino 382 kg Mėnulio uolienų, akmenėlių, smėlio ir dulkių.

Floridos universiteto tyrėjams duotas vos 1 g žemės iš mėginių, kurie dešimtmečius laikyti saugyklose.

Šaltinis: MŪ inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
  Visos apklausos