Basf m1 2024 06 14
Mokslas
Ožkos sumanesnės už avis

Berlynas. Kai reikia prisitaikyti prie kintančių aplinkos sąlygų ir susirasti pašaro, ožkos vienu žingsniu lenkia avis. Šie smulkieji atrajotojai dažnai lyginami tarpusavyje, tačiau, nepaisant panašios fiziologijos, jų elgesys skiriasi.

Ožkos ir avys turi daugybę bendrų bruožų. Gyvūnai buvo prijaukinti panašiu laiku. Jie yra panašaus dydžio ir glaudžiai susiję genetiškai. Būdingi tie patys socialinio elgesio modeliai bandoje, tačiau avys ir ožkos skiriasi, kai kalbama apie pašaro paieškos strategijas.

Pasak dr. Camille‘s Raoult (Kamilės Rault) iš Halės – Vitenbergo Martino Liuterio universiteto (Vokietija), kol avys ganosi ir ramiai rupšnoja žolę, kuri yra joms po nosimi, ožkos intensyviai ieško gardumynų, nes mėgsta pumpurus ir jaunus ūglius. 

Bioversija 2024 04 26 m7

Dr. Christian‘as Nawroth‘as (Christianas Navrotas) iš Leibnizo ūkinių gyvūnų biologijos instituto (Vokietija) sako, kad svarbu, jog gyvūnai galėtų greitai reaguoti į besikeičiančią aplinką, nes tai leidžia jiems rasti ir išnaudoti naujus pašarų šaltinius.

Mokslininkų komanda norėjo ištirti, kaip abi rūšys reaguoja į naujas erdvines kliūtis. Eksperimento metu gyvūnai po vieną buvo uždaromi nedideliame garde, kurio gale stovėjo žmogus, siūlantis pašarą. Tarp jų mokslininkai pastatė tvora su anga, kurios padėtį reguliavo. Tyrėjai stebėjo, kaip greitai gyvūnai rasdavo priėjimą prie pašaro ir kaip elgdavosi pastebėję, jog pasikeitė angos vieta. Iš viso eksperimente dalyvavo 21 ožka ir 28 avys.

Rezultatai atskleidė, jog pasikeitus praėjimo angos vietai ožkoms pavyko lengviau ir greičiau apeiti kliūtį, nors avys taip pat įvykdė užduotį. Abiejų rūšių gyvūnai buvo sutrikę dėl naujos spragos vietos ir jiems reikėjo kelių bandymų prisitaikyti. Vėliau tiek ožkos, tiek avys klydo rečiau. 

Vokiečių mokslininkai, savo darbą aprašę mokslo žurnale „Royal Society Open Science“, teigia, kad atrodo, jog ožkos geriau ir tiksliau prisitaiko prie naujų situacijų ir, kai pasikeitė angos vieta tvoroje, atkakliau ieškojo, kaip apeiti kliūtį. Tai rodo, kad pažintiniu požiūriu jos yra lankstesnės nei avys.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos