Berlynas. Kai reikia prisitaikyti prie kintančių aplinkos sąlygų ir susirasti pašaro, ožkos vienu žingsniu lenkia avis. Šie smulkieji atrajotojai dažnai lyginami tarpusavyje, tačiau, nepaisant panašios fiziologijos, jų elgesys skiriasi.
Ožkos ir avys turi daugybę bendrų bruožų. Gyvūnai buvo prijaukinti panašiu laiku. Jie yra panašaus dydžio ir glaudžiai susiję genetiškai. Būdingi tie patys socialinio elgesio modeliai bandoje, tačiau avys ir ožkos skiriasi, kai kalbama apie pašaro paieškos strategijas.
Pasak dr. Camille‘s Raoult (Kamilės Rault) iš Halės – Vitenbergo Martino Liuterio universiteto (Vokietija), kol avys ganosi ir ramiai rupšnoja žolę, kuri yra joms po nosimi, ožkos intensyviai ieško gardumynų, nes mėgsta pumpurus ir jaunus ūglius.
Dr. Christian‘as Nawroth‘as (Christianas Navrotas) iš Leibnizo ūkinių gyvūnų biologijos instituto (Vokietija) sako, kad svarbu, jog gyvūnai galėtų greitai reaguoti į besikeičiančią aplinką, nes tai leidžia jiems rasti ir išnaudoti naujus pašarų šaltinius.
Mokslininkų komanda norėjo ištirti, kaip abi rūšys reaguoja į naujas erdvines kliūtis. Eksperimento metu gyvūnai po vieną buvo uždaromi nedideliame garde, kurio gale stovėjo žmogus, siūlantis pašarą. Tarp jų mokslininkai pastatė tvora su anga, kurios padėtį reguliavo. Tyrėjai stebėjo, kaip greitai gyvūnai rasdavo priėjimą prie pašaro ir kaip elgdavosi pastebėję, jog pasikeitė angos vieta. Iš viso eksperimente dalyvavo 21 ožka ir 28 avys.
Rezultatai atskleidė, jog pasikeitus praėjimo angos vietai ožkoms pavyko lengviau ir greičiau apeiti kliūtį, nors avys taip pat įvykdė užduotį. Abiejų rūšių gyvūnai buvo sutrikę dėl naujos spragos vietos ir jiems reikėjo kelių bandymų prisitaikyti. Vėliau tiek ožkos, tiek avys klydo rečiau.
Vokiečių mokslininkai, savo darbą aprašę mokslo žurnale „Royal Society Open Science“, teigia, kad atrodo, jog ožkos geriau ir tiksliau prisitaiko prie naujų situacijų ir, kai pasikeitė angos vieta tvoroje, atkakliau ieškojo, kaip apeiti kliūtį. Tai rodo, kad pažintiniu požiūriu jos yra lankstesnės nei avys.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Šilto rudens išbandymas ūkininkams – padidėjusi kenkėjų ir ligų rizika žiemkenčiuose
2024-10-14 -
JAV skinasi kelią genetiškai modifikuoti kviečiai
2024-09-20 -
Agronomų nepritrūks
2024-09-06
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Tiesioginių išmokų avansai – spalio viduryje
2024-10-01 -
Iki laukų su technika – tik pažeidžiant Kelių eismo taisykles?
2024-09-17
(0)