Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Mokslas
Odos pakaitalai kuriami iš žuvies, grybienos ir kanapių

Vašingtonas / Paryžius. Drabužiams ir aksesuarams kurti naudojamas gyvulinės kilmės medžiagas gali pakeisti ne sintetinės, o ekologiškos natūralios alternatyvos – žuvies oda, grybiena ir kanapės.

Veganiška oda iš grybų

Gyvūnų oda išlieka viena iš patvariausių ir universaliausių natūralių medžiagų. Tačiau dalis vartotojų abejoja, ar etiška dėvėti produktus, gautus iš gyvūnų. Be to, odos rauginimas reikalauja daug energijos ir išteklių, o perdirbant susidaro daug atliekų.

Bioversija m7 2024 09 18

Iš sintetinių polimerų pagamintos odos alternatyvos yra geresnės aplinkos tvarumo požiūriu ir pastaraisiais metais užėmė didelę rinkos dalį. Tačiau šios medžiagos kelia tokių pačių šalinimo problemų, kaip ir kiti sintetiniai plastikai.

Leidinys „Nature Sustainability“ pateikia grybinės kilmės atsinaujinančių odos pakaitalų istoriją. Pagrindinis šios technologijos privalumas – grybų auginimo efektyvumas: jiems nereikia šviesos, jie atliekas paverčia naudingomis medžiagomis ir patys kaupia anglį.

Be to, gamybos procesas nuo vienos sporos iki gatavo grybinės odos gaminio užtrunka vos kelias savaites, palyginti su keleriais metais, per kuriuos galvijas pasiekia brandą.

Grybinės odos technologijas JAV kompanijos „MycoWorks“ ir „Ecovative Design“ pirmą kartą užpatentavo maždaug prieš penkerius metus. Pagal šią technologiją naudojami ne patys grybai, o jų grybiena (micelis), kurioje yra tokių pačių biologinių polimerų, kaip ir krabų kiaukutuose.

Sporos, augdamos ant pjuvenų ar žemės ūkio atliekų, sudaro storą grybienos kilimėlį, kurį vėliau galima apdoroti, kad būtų išgauta medžiaga, panaši į odą.

Grybinei medžiagai modifikuoti paprastai naudojamos lengvos rūgštys, alkoholiai ir dažikliai. Vėliau apdorota grybiena suspaudžiama ir išdžiovinama. Anot mokslininkų, procesas yra gana paprastas ir gali būti atliktas su minimalia įranga ir ištekliais. Tai taip pat gali būti pramoniniu mastu pritaikytas masinei gamybai. Galutinis produktas atrodo ir liečiant jaučiamas kaip gyvūninė oda, be to, pasižymi panašiu patvarumu.

JAV, Italijoje ir Indonezijoje 2019 m. išleisti šios grybinės odos prototipai, panaudoti laikrodžių dirželiams, piniginėms, krepšiams ir batams. Pavyzdžiui, dizainerio sukurtas krepšys iš grybinės odos buvo parduotas už 500 JAV dolerių, gamybos sąnaudų skaičiavimai rodo, kad medžiaga gali tapti ekonomiškai konkurencinga tradicinei odai, kai ji bus gaminama didesniu mastu.

Žuvų odelių panaudojimas

Žuvies odos panaudojimas aksesuarams gaminti vietoje kitų gyvūnų odos yra senas amatas, kuris išgyvena renesansą. Trys chemijos inžineriją studijuojantys prancūzai 2019 m. įkūrė startuolį „Icytos“ ir vykdo etiškos jūrinių žuvų odos gamybos mokslinius tyrimus bei eksperimentinę plėtrą.

Iš startuolio besivystanti kompanija naudoja žuvų odeles, kurios paprastai patenka į restoranų šiukšliadėžes, ir paverčia jas prabangia oda, skirta įvairiam naudojimui.

Pačioje startuolio kūrimosi pradžioje jį parėmė prekės ženklų „Louis Vuitton“ ir „Christian Dior“ savininkė. Įmonė dirba su 250 klientų, kurie išbando produktus, naudojamus laikrodžių dirželiams, krepšiams (rankinėms) ir drabužiams.

Lašišų oda yra lanksti ir švelni, jos storis nesiekia nė pusės milimetro, tačiau atsparumas beveik prilygsta jaučių odai. Iš lašišų pagamintoje odoje išryškėja tarsi žvyneliai, tad ji šiek tiek primena driežo odą.

„Ictyos“ viešai deklaruoja, kad naudoja tik panaudotų žuvų odas iš vietos partnerių (restoranų, žvejybos įmonių tinklų ir kt.) ir odos gamybai specialiai neveisia žuvų, neima nykstančių rūšių žuvų odų.

Biologinė oda iš kanapių pluošto

Du Danijos Koldingo dizaino mokyklos absolventai 2017 m. buvo nominuoti keliems tvarumo apdovanojimams savo šalyje dėl gamtos apsaugos už biologinės odos, pagamintos iš kanapių, sukūrimą.

Biologinė kanapių oda buvo sukurta mažoje laboratorijoje, remiantis žemės ūkio, inžinerijos žiniomis, pasitelkus išsamius tyrimų ir eksperimentinę plėtrą. Ši biologinė oda yra pritaikoma ir universali medžiaga, skirta įvairiausių odos gaminių pramonei: avalynės, drabužių kūrimui, taip pat gali būti panaudojama automobiliuose ir kitose transporto priemonėse, interjere ir kt.

Natūrali medžiaga sukurta iš kanapių pluošto likučių – šalutinio produkto, likusio gamybos procese, pvz., spaudžiant aliejų ar kt. Jai pagaminti reikia minimalių vandens ir energijos išteklių.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
    Visos apklausos