Basf A1 2024 12 20 Basf m1 2024 12 20
Mokslas
NASA mokslininkai aitriąsias paprikas augins kosmose

Vašingtonas. Aitrioji paprika, dar vadinama čili pipiru, bus pirmasis vaisinis augalas, kuris nokins derlių kosmose. NASA mokslininkai planuoja auginti augalus tarptautinėje kosminėje stotyje, kad astronautai galėtų papildyti savo racioną šviežiomis daržovėmis.

Tai – vienas mažas žingsnis žmonijos istorijoje, tačiau milžiniškas šuolis augalininkystėje. Kadangi netolimoje ateityje planuojamas žmonių skrydį į Marsą, svarbu rasti maistinių augalų, kurie galėtų augti nesvarumo būsenoje. Mokslininkų komanda daro viską, kad aitrioji paprika būtų išsiųsta į kosmosą kartu su astronautais, rašo portalas news5cleveland.com.

Pasak NASA mokslininko Džeikobo Toreso (Jacob Torres), žmonių kelionė į Marsą užtruks mažiausiai dvejus metus. Tradiciniai fasuoti maisto daviniai, įprastai naudojami kosminėse stotyse, nepatenkins astronautų vitaminų ir maistinių medžiagų poreikių. „Jie gali užpildyti skrandį ir suteikti sotumo, tačiau tūtelėse, džiovintų miltelių kubeliuose ir kituose konservuotuose produktuose nėra tiek maisto medžiagų, kad žmogus galėtų maitintis dvejus metus be padarinių sveikatai“, – sakė J. Toresas. Prieš kelionę į raudonąją planetą NASA mokslininkai tikisi rasti būdų, kaip papildyti astronautų racioną šviežiai užaugintais vaisiais ir daržovėmis.

Bioversija m7 2024 11 19

Aitriosios paprikos pateko į tyrėjų akiratį ne be pagrindo. Erdvėlaivių aplinka nėra palanki augalams augti, todėl buvo ieškoma rūšių, kurias būtų lengva apdulkinti ir kurios sugebėtų augti ore su dideliu anglies dioksido kiekiu. Mokslininkai nustatė, jog čili pipiras atitinka abu šiuos reikalavimus, todėl šių metų lapkritį ruošiamasi išsiųsti augalus į tarptautinę kosminę stotį trims mėnesiams.

Čili pipirai gali ne tik atlaikyti ekstremalias aplinkos sąlygas, bet savo sudėtyje turi daugybę žmogaus organizmui reikalingų medžiagų. Tai padės astronautams kovoti su kai kuriomis sveikatos problemomis. Vitaminas C sustiprins imuninę sistemą, o aitrūs eteriniai aliejai aktyvins kraujotaką, nes dėl nulinės gravitacijos žmonės nuolat jaučia šaltį galūnėse. Astronautai taip pat skundžiasi, kad ilgai būnant kosmose susilpnėja jų skonio receptoriai ir jie sunkiai supranta, ką valgo. Aitrioji paprika suteiks racionui daugiau įvairovės.

Tai būtų pirmasis žydintis augalas, kuris sunokintų vaisių ir sėklų. Pastarąsias bus galima daiginti tarptautinėje kosminėje stotyje, siekiant sulaukti naujo derliaus. „NASA tikisi, jog ateityje kosmose pavyks auginti įvairius, skirtingos maistinės vertės augalus. Kaip ir žemėje, kosminėse stotyse mes negalime maitintis vienu ir tuo pačiu“, – teigė J. Toresas. Erdvėlaiviuose jau sėkmingai išaugintos trijų rūšių salotos, taip pat kininis kopūstas, japoniškosios garstyčios, raudonieji lapiniai kopūstai.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ar domitės galimybėmis uždirbti iš anglies kreditų?
    Visos apklausos