Bioversija A1 2025 01 01 Basf m1 2025 01 15
Mokslas
Kaip nanoplastikas keliauja iš dirvos iki lėkštės
Asociatyvi freepik.com nuotr.

Helsinkis. Salotos gali sugerti nanoplastiko daleles iš dirvos ir perduoti jas aukštyn maisto grandine, rodo naujas Suomijos mokslininkų tyrimas.

Rytų Suomijos universiteto tyrėjai dvi savaites augino salotas dirvožemyje, kurį užteršė labiausiai paplitusiomis nanoplastiko dalelėmis – polistirenu ir polivinilchloridu (PVC). Paskui salotomis tyrėjai penkias dienas šėrė musių lervas, o vėliau dar tiek pat laiko šiomis lervomis maitino kuojas.

Elektronų mikroskopu padarytose nuotraukose matyti, kad plastiko nanodalelių atsirado ir salotose, ir musių lervose, ir žuvyse. Užterštomis lervomis prišėrę kuojas, jų žiaunose, kepenyse ir žarnyne tyrėjai nanodalelių aptiko ir po to, kai žuvys visą parą tuštinosi ir nesimaitino. Įdomu, kad kuojų smegenyse plastiko nerasta, rašo „Science Daily“.

Bioversija m7 2025 01 01

„Rezultatai leidžia manyti, kad plastiko dalelės dirvoje gali būti siejamos su grėsme žolėdžių ir žmonių sveikatai, tačiau vis dar reikia išsamesnių tolesnių tyrimų“, – sako eksperimento vadovas dr. Fazel’as Monikh’as (Fazelas Monikas).

Dėmesys plastiko taršos problemoms išaugo paaiškėjus, kad ši medžiaga gamtoje skyla į mažesnes daleles – mikro- ir nanoplastiką. Nors daugėja įrodymų, kad jos kenksmingos, tačiau mažai žinoma apie tai, kaip plačiai pasklinda ekosistemose, į kurias patenka oru, nuotėkomis, dumblu, mulčiavimo plėvele ir kitais būdais.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
    Gudinas -  23 06 14
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ar domitės galimybėmis uždirbti iš anglies kreditų?
    Visos apklausos