Basf 22 10 17 Egles sanatorija 2022 12 01
Mokslas
Kaip nanoplastikas keliauja iš dirvos iki lėkštės
Asociatyvi freepik.com nuotr.

Helsinkis. Salotos gali sugerti nanoplastiko daleles iš dirvos ir perduoti jas aukštyn maisto grandine, rodo naujas Suomijos mokslininkų tyrimas.

Rytų Suomijos universiteto tyrėjai dvi savaites augino salotas dirvožemyje, kurį užteršė labiausiai paplitusiomis nanoplastiko dalelėmis – polistirenu ir polivinilchloridu (PVC). Paskui salotomis tyrėjai penkias dienas šėrė musių lervas, o vėliau dar tiek pat laiko šiomis lervomis maitino kuojas.

Elektronų mikroskopu padarytose nuotraukose matyti, kad plastiko nanodalelių atsirado ir salotose, ir musių lervose, ir žuvyse. Užterštomis lervomis prišėrę kuojas, jų žiaunose, kepenyse ir žarnyne tyrėjai nanodalelių aptiko ir po to, kai žuvys visą parą tuštinosi ir nesimaitino. Įdomu, kad kuojų smegenyse plastiko nerasta, rašo „Science Daily“.

Bioversija 22 08 31

„Rezultatai leidžia manyti, kad plastiko dalelės dirvoje gali būti siejamos su grėsme žolėdžių ir žmonių sveikatai, tačiau vis dar reikia išsamesnių tolesnių tyrimų“, – sako eksperimento vadovas dr. Fazel’as Monikh’as (Fazelas Monikas).

Dėmesys plastiko taršos problemoms išaugo paaiškėjus, kad ši medžiaga gamtoje skyla į mažesnes daleles – mikro- ir nanoplastiką. Nors daugėja įrodymų, kad jos kenksmingos, tačiau mažai žinoma apie tai, kaip plačiai pasklinda ekosistemose, į kurias patenka oru, nuotėkomis, dumblu, mulčiavimo plėvele ir kitais būdais.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija