Pekinas. Mikroplastiko dalelių, mažesnių nei 5 mm dydžio, galima rasti visose vandenynų ekosistemose. Jos kaupiasi žuvų ir kitų jūros gyvių organizme. Dėl tokio didelio paplitimo kyla grėsmė, jog teršalai iš aplinkos pateks į žmonių maisto grandinę.
Nepaisant didėjančios taršos plastiku, iki šiol nebuvo atlikta tyrimų, ar šie sintetiniai junginiai gali kauptis sausumos augaluose. Dešimtmečius buvo manoma, jog plastiko dalelės yra per didelės, kad fiziškai galėtų praeiti augalų audinių barjerą.
Naujas Kinijos mokslų akademijos mokslininkų tyrimas paneigė šią prielaidą. Jie atrado, jog mikropastiko dalelėmis užterštos ne tik maistui vartojamos jūros gėrybės, bet ir daržovės, rašoma mokslo žurnale „Nature Sustainability“.
Tyrėjų komanda, vadovaujama prof. Luo Yongmingo, nustatė, jog dideli mikroplastiko dalelių kiekiai yra išmetami iš vandenynų į sausumą ir kaupiasi dirvoje. Jų aptinkama nuotekų vandenyje, kuris naudojamas laistymui. Tarša didėja ir dėl plastiko skaidymo pačiame dirvožemyje.
„Salotų ir kviečių pasėliuose aptikome šaknų įtrūkimus, per kuriuos įvairūs junginiai iš dirvožemio gali patekti į maistines augalų dalis ir jose kauptis“, – perspėjo prof. L. Yongmingas. Mokslininkai jau anksčiau žinojo, jog pro augalų šaknis gali prasiskverbti net 50 nanometrų dydžio dalelės. Šis tyrimas atskleidė, jog į maistinius augalus gali patekti ir 40 kartų didesni junginiai.
Duomenys rodo, jog maisto grandinė gali būti užteršta mikroplastiko dalelėmis daugiau, nei manyta anksčiau. Jei jos patenka į augalus, yra rizika, kad ilgainiui plastiko bus aptikta gyvulių mėsoje ir piene.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Derlių rinks į rožės žiedą panašus robotas
2024-11-08 -
Šilto rudens išbandymas ūkininkams – padidėjusi kenkėjų ir ligų rizika žiemkenčiuose
2024-10-14 -
JAV skinasi kelią genetiškai modifikuoti kviečiai
2024-09-20
Skaitomiausios naujienos
-
Kyla grūdų supirkimo kainos
2024-10-18 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28 -
Žemdirbiai galės įsigyti dirbamos valstybinės žemės
2024-10-16
(0)