Basf A1 2024 12 20 Basf m1 2024 12 20
Mokslas
Kofeinas veikia vabzdžių apdulkintojų elgesį

Londonas. Kamanių ar bičių elgesį įtakoja pripratimas prie kofeino, todėl mokslininkai planuoja sukurti tikslinio augalų apdulkinimo biologinę technologiją, kuomet „apmokyti“ vabzdžiai skris tik prie tam tikrų žiedų.

Ankstesni moksliniai tyrimai rodo, jog sirupu su kofeinu girdomos kamanės pievoje geriau įsimena gėles, kuriose yra daugiausiai nektaro. Kita mokslinė studija atskleidė, jog bitės dažniau lanko augalus, kurie savo sudėtyje turi kofeino, pavyzdžiui, kavamedį, citrinmedį.

Naujausi Jungtinės Karalystės mokslininkų tyrimai rodo, jog girdant vabzdžius apdulkintojus sirupu su kofeinu, išskridę į laukus jie greičiau randa tam tikras gėles. Pasak Grinvičo universiteto Gamtos išteklių instituto tyrėjų, dėl kofeino poveikio bitės nesutrinka, atvirkščiai, dirba efektyviau. 

Bioversija m7 2024 11 19

Mokslininkai užsimojo išsiaiškinti, ar kofeinas galėtų sukurti teigiamą ryšį tarp sintetinio braškių žiedų kvapo ir atlygio (cukraus sirupo). Jie atliko tyrimus su kamanėmis, kurioms, palyginti su bitėmis, sunkiau rasti tinkamus žiedus su nektaru, nes jos yra trumparegės. Ieškodami maisto, šie vabzdžiai turi kliautis kitais pojūčiais, pavyzdžiui, uosle.

Mokslininkai suskirstė 86 kamanes (Bombus terrestris) į tris grupes. Pirmąją girdė saldžiu cukraus tirpalu su kofeinu, kuris kvepėjo kaip braškių žiedai. Antroji vabzdžių grupė buvo girdoma braškių žiedų kvapo cukraus tirpalu, tačiau be kofeino. Trečiajai grupei buvo pasiūlyta bekvapio cukraus sirupo be kofeino.

Vėliau kamanėms leista skraidyti tam tikrame plote ir pasirinkti vieną iš dviejų galimų žiedų: braškių arba „nepažįstamo“ kvapo. Nustatyta, jog tikslinius augalus rinkosi 70,4 proc. pirmos, 60 proc. antros ir 44,8 proc. trečios grupės vabzdžių. Tai įrodo, jog kofeinas turėjo pastebimą poveikį kamanių gebėjimams atpažinti braškių žiedus iš kvapo, tačiau efektas buvo trumpalaikis, skelbiame moksliniame žurnale „Current Biology“. 

Mokslininkai pastebėjo, jog kofeinas subtiliai paveikė vabzdžių darbo greitį, tai yra, padidėjo gėlių skaičius, kurį kamanės aplankė per tam tikrą laiko tarpą. Manoma, kad kofeinas gali pagerinti motorinius mokymosi įgūdžius. 

Tyrimo autoriai įsitikinę, jog technologija pravestų ūkininkams, kurie kiekvieną pavasarį perka kamanes komerciniam savo pasėlių apdulkinimui. Naudojant sirupą su kofeinu, įmanoma pripratinti vabzdžius lankyti tam tikros rūšies žiedus. O tai reiškia, kad daugiau kamanių pasiektų tikslinius augalus, mažiau jų nuklystų į laukines pievas. 

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ar domitės galimybėmis uždirbti iš anglies kreditų?
    Visos apklausos