Basf A1 2024 09 06 Basf m1 2024 09 06
Mokslas
Kodėl pasaulis kasmet praranda penktadalį kviečių derliaus?

Noridžas, D. Britanija. Kasmet dėl kenkėjų ir ligų sukėlėjų pasaulis praranda penktadalį kviečių derliaus arba 209 milijonus tonų, kurių vertė 31 milijardas dolerių, tokius skaičius pateikia John`o Innes`o (Džono Ineso) tyrimų centras.

Norėdami sušvelninti tokią įtaką derliui, mokslininkai ragina viso pasaulio vyriausybes susiburti ir finansuoti naują tarptautinę tyrimų platformą, kuri sukurtų įrankius nuostoliams sumažinti.

Kaip teigia pranešimo autoriai, viską sunkina ekstremali klimato situacija. Dėl besikeičiančios aplinkos atsiranda ir plinta naujų rūšių kenkėjai ir ligos.

Bioversija 2024 08 19 m7

Pasak mokslininkų, pirmiausia būtina užtikrinti ilgalaikę molekulinę apsaugą nuo pagrindinių kviečių ligų sukėlėjų, įskaitant kviečių rūdis, dėmėtliges, miltligę.

2016 m. pasaulio prekyboje buvo atvejis, kai kviečių grybelis, paprastai paplitęs tik Pietų Amerikoje, pateko su grūdais į Bangladešą ir ten sunaikino tūkstančius hektarų grūdinių augalų. Vėliau tai lėmė 25–30 proc. derliaus praradimą ir pakenkė kviečių gamybai Pietų Azijoje.

Be to, mokslininkai atkreipia dėmesį į galimybę pagerinti kviečių atsparumą kenkėjams ir ligoms. Pavyzdžiui, javų R-genai veikia atpažindami atitinkamas patogeno molekules, vadinamas efektoriais. Nustačius sukėlėjų ir kenkėjų populiacijose esančius efektorius, galima sukurti atsparesnius R-genų derinius.

Mokslininkai taip pat siūlo sukurti R-genų atlasą, kuris būtų nemokamas internetinis portalas ir jame esanti informacija padėtų selekcininkams kurti kompiuterinius genų paketus, prieš pradedant naujų kviečių veislių auginimą lauke.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kas stabdo ūkyje naudoti atsinaujinančią energiją?
    Visos apklausos