Vašingtonas. Amoniako tvaikas, sklindantis iš šlapimo, mėšlo, prakaito, pūvančių organinių medžiagų, privilioja kai kuriuos vabzdžius. Amerikiečių mokslininkai išsiaiškino, kaip užuodžia musės, ir planuoja sukurti naujos kartos insekticidą.
Uoslė yra labai svarbi gyvūnijos pasaulyje. Žinduolių nosies gleivinėje yra daugiau kaip 1 tūkst. receptorių, kurie identifikuoja skirtingus kvapus, tuo tarpu musės vertina lakiąsias medžiagas antenomis. Kiekviena iš jų yra padengta mažais plaukeliais (sensilla), kurie baigiasi neuronais. Kiekvienas neuronas atsakingas už vienos rūšies kvapo receptorius.
Neseniai Konektikuto universiteto (JAV) mokslininkai atrado naujo tipo kvapų neuronus, skirtus amoniakui užuosti. Šie receptoriai yra nepanašūs į jokias kitas analogiškas musių struktūras.
Musėms ir kitiems vabzdžiams amoniakas yra dirgiklis, kuris signalizuoja apie maisto šaltinį. Jis padeda orientuotis kraujasiurbiams, kuriuos vilioja prakaito kvapas. Ši medžiaga taip pat aktuali pasėlių, vaisių ir daržovių kenkėjams, kurie ieško pūvančių organinių medžiagų.
Pasak mokslinio darbo, kuris pristatytas leidinyje „Current Biology“, autorių, lakios medžiagos molekulei prisijungus prie receptoriaus, ląstelė depoliarizuojasi ir siunčia signalą apie kvapą. Vabzdžiai skrenda į tą pusę, kurioje kvapų koncentracija didėja arba išlieka tokia pati. Jei jie praranda orientyra, pradeda skaidyti zigzagais, kad surastų amoniako šaltinį.
Konektikuto universiteto laboratorijoje mokslininkai ištyrė visų rūšių neuronus musių antenose, tačiau jie nereagavo į amoniaką. Panaikinus receptorius vabzdžiai vis tiek užuodė šią medžiagą. Biologai suprato, jog egzistuoja dar vienas kvapo receptorius, apie kurį niekas nežino. Jis buvo padengtas specialia amoniaką pernešančią molekule, kuri reguliavo medžiagos patekimą į ląstelę.
Niekas anksčiau nežinojo, jog „transporterio“ molekulė veikia kaip kvapo receptorius. Kai mokslininkai panaikino šį kvapų atpažinimo kelią, musės prarado galimybę užuosti amoniaką. Tačiau pernešus „transporterio“ molekulę ant kitos rūšies neuronų, jie pradėjo reaguoti į amoniaką.
Biologai neabejoja, jog supratimas, kaip kenkėjai užuodžia, padės sukurti efektyvių priemonių, apsaugančių žmones, gyvulius, pasėlius ir sandėliuojamą produkciją. Naujos kartos insekticidai turėtų selektyviai blokuoti vabzdžių amoniako receptorius, todėl neįtakotų gyvių, kurie minta nektaru ar žiedadulkėmis.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Nanotechnologijos taikymo efektyvumas karvių produktyvumui ir mastito sukėlėjams
2024-12-03 -
Ateities augalams nebereikės fotosintezės?
2024-11-20 -
Derlių rinks į rožės žiedą panašus robotas
2024-11-08
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
(0)