Bioversija A1 2025 01 01 Basf m1 2024 12 20
Mokslas
Kas atrinks veisles į Rekomenduojamų augalų veislių sąrašą

Kaunas, vasario 4 d. Lietuvos grūdų augintojų asociacija ne kartą ir ne du kėlė klausimą, kad javų augintojai pageidautų turėti rekomenduojamų auginti veislių sąrašą. Pasirinkę auginti veislę iš minėto sąrašo, augintojai turėtų būti garantuoti, kad žiemkenčiai gerai žiemos, neišguls, duos gerą derlių, o grūdų kokybiniai rodikliai atitiks aukščiausius reikalavimus.

Sudaryti tokį sąrašą yra didelis ir labai atsakingas darbas, kurį ant savo pečių yra pasirengę užsikrauti Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (VAT) specialistai. Rekomenduojamų augalų veislių sąrašo sudarymo ir tvarkymo nuostatai jau parengti.

Sigita Juciuvienė

Bioversija m7 2025 01 01

VAT Augalų veislių registravimo ir teisinės apsaugos skyriaus vedėja Sigita Juciuvienė įsitikinusi, kad sudaryti tokį sąrašą nebus lengva. Pirmiausia patys žemdirbiai turi nuspręsti, kiek veislių tokiame sąraše turėtų figūruoti. Nacionaliniame augalų veislių sąraše paprastai kasmet būna daugiau kaip 700 veislių - tokioje gausioje pasiūloje sudėtinga susigaudyti. Logiškiausia būtų Rekomenduojamų veislių sąraše apsiriboti po 10 pozicijų kiekvienai augalų rūšiai: dešimt žieminių kviečių veislių, dešimt miežių, dešimt cukrinių runkelių ir t. t.

Paraiškas įtraukti vieną ar kitą veislę į Rekomenduojamų veislių sąrašą turės teikti selekcininkai, jų įgalioti atstovai ar veislių palaikytojai. Selekcininkų pasiūlytos veislės dvejus metus būtų tiriamos - atliekami augalų ūkinio vertingumo ir jų tinkamumo Lietuvos klimato sąlygoms tyrimai. Ir tik tokiu atveju, jei tyrimų duomenys bus geresni už standartinių tos pačios augalų rūšies veislių tyrimų duomenis, konkreti veislės bus įtraukiama į Rekomenduojamų auginti veislių sąrašą.

Kokie kriterijai bus vertinami

Skirtingoms augalų rūšims numatyti nevienodi vertinimo kriterijai. Be abejo, geras derlingumas - vienodai be išimties reikalingas visoms kultūroms. Javų veislėms svarbu žiemojimas (žiemkenčiams), išgulimas, baltymų kiekis grūduose, kritimo skaičius, glitimas, sedimentacija, hektolitro masė. Bulvių veislėms svarbu derlingumas, krakmolo kiekis, subrendimo laikas (ankstyvosioms bulvėms). Cukrinių runkelių veislėms - cukringumo procentas, baltojo cukraus derlius ir cukraus išeigos koeficientas. Rapsų veislėms - žiemojimas, atsparumas išgulimui ir riebalų kiekis sėklose.

Numatoma, kad augalo veislė į Rekomenduojamų augalų veislių sąrašą bus įrašoma penkerių metų laikotarpiui. Selekcininkui pageidaujant, šis terminas gali būti pratęstas kitam penkerių metų laikotarpiui, prieš tai atlikus ūkinio vertingumo tyrimus. Ar įrašyti veislę į Rekomenduojamų auginti veislių sąrašą, spręs speciali komisija, kuri greičiausiai bus sudaryta ŽŪM ministro įsakymu (jos sudėtis gali skirtis nuo komisijos, sprendžiančios įrašymo į Nacionalinį augalų veislių sąrašą, sudėties).

Augalo veislė būtų išbraukiama iš Rekomenduojamų veislių sąrašo keliais atvejais: kai to paprašo selekcininkas (arba selekcininkas nesumoka nustatytų mokesčių), kai veislė išbraukiama iš Nacionalinio augalų veislių sąrašo, ji automatiškai nebegali figūruoti ir Rekomenduojamų veislių sąraše.

Ūkininkams reikia tikslių rezultatų

Leonas Rudinskas

Kauno rajono ūkininkas Leonas Rudinskas priminė, kad ūkinio vertingumo ir tinkamumo auginti mūsų klimato sąlygomis tyrimai turėtų būti atliekami ne tik auginant augalus ekstensyviomis technologijomis, bet būtinai ir intensyviomis technologijomis - taip, kaip jie auginami gamybiniuose verslinių ūkių plotuose. „Kai pasiskaitai kokie rezultatai gauti tiriant vieną ar kitą veislę Valstybinėse augalų veislių tyrimų stotyse, rezultatai yra vieni. O kai auginame tą veislę ūkyje - išeina visai kitaip", - pabrėžė L. Rudinskas.

S. Juciuvienė garantavo, kad būtent taip ir bus atliekami tyrimai: bandymai daromi penkiais pakartojimais, iš kurių vienas bus kontrolinis, o kiti keturi vykdomi taikant intensyvias šiuolaikiškas technologijas. Nuo šių metų visos 7 augalų veislių tyrimo stotys bus prijungtos prie VAT, tad tyrimai bus vykdomi pagal aiškesnę sistemą.

„Tai mums didelis papildomas darbas, bet jei žemdirbiams to reikia, dirbsime", - sakė VAT direktoriaus pavaduotojas Arvydas Basiulis.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ar domitės galimybėmis uždirbti iš anglies kreditų?
    Visos apklausos