Bioversija A1 2025 01 01 Basf m1 2024 12 20
Mokslas
Kaip augalai sužino apie žiemos pabaigą

Teksas, gruodžio 20 d. JAV mokslininkai nustatė molekulę, kuri padeda augalams prisiminti išgyventą žiemą ir laiku pražysti, skelbia „EurekAlert!" Tai apsaugo juos nuo galimos „klaidos" - pražysti pasitaikius kelioms šiltesnėms dienoms žiemos viduryje.

„Augalai nesugeba prisiminti žiemos, nes jie neturi smegenų, - sako Tekso universiteto profesorius Sibumas Sungas. - Tačiau jų ląstelės turi atmintį, ir mes išsiaiškinome, kaip ji veikia."

Augalo pasiruošimas žydėti, dar vadinamas vernalizacija, yra būdingas rūšims, gyvenančioms vidutinio klimato zonoje. Tik per pastarąjį dešimtmetį mokslininkai pradėjo suprasti šio proceso genetinius mechanizmus.

Bioversija m7 2025 01 01

Naujas tyrimas atskleidžia, kad ilga RNR (ribonukleinės rūgšties) molekulė, pavadinta COLDAIR, yra būtina augalams prisiminti praėjusią žiemą. Po to, kai augalas 20 dienų praleidžia užšalimo ribai artimoje ar žemesnėje temperatūroje, ši molekulė suaktyvėja ir „įjungia" ląstelių biologinį laikrodį, skaičiuojantį žiemos dienas. Praėjus tam tikram dienų skaičiui, augalas „nusprendžia", kad jau laikas pražysti.

Tačiau kaip šaltis suaktyvina šią ypatingą molekulę? „Tai kitas klausimas, į kurį tikimės atsakyti, - sako S. Sungas. - Kaip augalai pajunta šaltį?"

Turėdami žinių apie pagrindinius augaluose vykstančius procesus, susijusius su žydėjimu, specialistai galbūt galės patobulinti maistines kultūras, kad jos geriau prisitaikytų prie kintančio žiemų ilgumo klimatui šylant.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ar domitės galimybėmis uždirbti iš anglies kreditų?
    Visos apklausos