Vašingtonas. Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Žemės ūkio departamentas (USDA) pašalino pagrindinę reguliavimo kliūtį „Bioceres Crop Solutions Corp.“ kuriamoms HB4 kviečių technologijoms, taip atverdamas kelią pirmiesiems genetiškai modifikuotiems (GM) kviečiams patekti į Šiaurės Amerikos rinką.
„Ši žinia žymi transformacinį žemės ūkio biotechnologijų momentą, nors dar yra tam tikrų kliūčių“, – praneša JAV žemės ūkio naujienų portalas AGDAILY.
USDA gyvūnų ir augalų sveikatos inspekcijos tarnyba atliko išsamią HB4 kviečių analizę. Padaryta išvada, kad šie GM kviečiai nekelia didesnio pavojaus nei tradicinės veislės.
„Visur, kur pasaulyje auginami kviečiai, sausra daro įtaką derliui ir kokybei, todėl tokia naujovė, kaip HB4 kviečiai, labai domina augintojus, tokius, kaip aš“, – sakė buvęs „US Wheat Associates“ pirmininkas ir kviečių augintojas iš Oklahomos valstijos Michael`as Peters`as (Maiklas Pitersas).
Kadangi pasaulinė kviečių paklausa beveik kiekvienais metais pasiekia naujus rekordus, kyla susirūpinimas dėl gamybos nestabilumo.
Nepaisant minėto teisinio GM kviečių reguliavimo sėkmės JAV, pagrindiniai tarptautiniai amerikietiškų kviečių pirkėjai, įskaitant Meksiką, Filipinus ir Japoniją, dar nepatvirtino HB4 kviečių. Tai kelia susirūpinimą dėl GM kviečių pripažinimo tarptautinėje rinkoje ir primena situaciją, buvusią prieš du dešimtmečius.
Tada „Monsanto Co.“ bandė komercializuoti įmonės sukurtą herbicidui glifosatui atsparią GM kviečių veislę. Iniciatyva buvo sustabdyta 2004 m., kai tarptautiniai pirkėjai pagrasino boikotuoti amerikietiškus grūdus, jeigu šie GM kviečiai bus pristatomi.
Įmonė „Bayer AG“, 2018 m. įsigijusi „Monsanto“, irgi susidūrė su panašiu rinkos spaudimu. Tai rodo dar išliekančią įtampą tarp žemės ūkio inovacijų ir pasaulinės prekybos dinamikos.
Įmonė „Bioceres“ pabrėžė, kad HB4 kviečiai buvo patvirtinti maistui ir pašarams keliose šalyse, įskaitant Australiją, Naująją Zelandiją, Pietų Afriką ir Čilę.
Australijoje, viename pagrindinių pasaulio kviečių auginimo regione, kuris kovoja su dideliu vandens trūkumu, „Bioceres“ gavo licenciją atlikti lauko bandymus. Jų tikslas – surinkti duomenų būsimai GM kviečių auginimo praktikai.
HB4 kviečiai buvo sukurti panaudojant veislę Cadenza ir turi dvi pagrindines genetines modifikacijas. Pirmoji – panaudotas saulėgrąžų genas HaHB4, kuris atlieka svarbų vaidmenį padedant augalui atlaikyti aplinkos stresą. Antroji modifikacija – įvestas genas iš bakterijų Streptomyces hygroscopicus, kuris užtikrina augalų atsparumą herbicidui glufozinatui.
Atsižvelgiant į kviečių genomo sudėtingumą, kurį sudaro maždaug 17 milijardų bazinių porų ir daugybė pasikartojančių sekų, genetinis įvykis, žinomas kaip IND-00412-7, buvo plačiai apibūdintas naudojant naujos kartos sekos nustatymo metodus. Genas HaHB4v buvo tiksliai nustatytas 2D chromosomoje, o tai patvirtino išsami analizė, naudojant vieno nukleotido polimorfizmo žymenis skirtingose kviečių populiacijose.
Tad atverdamos kelią GM kviečiams JAV prisijungia prie Argentinos, Brazilijos ir Paragvajaus, kur tokie kviečiai jau įteisinti. O tai žymi reikšmingą kviečių auginimo pokytį pasaulyje.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Derlių rinks į rožės žiedą panašus robotas
2024-11-08 -
Šilto rudens išbandymas ūkininkams – padidėjusi kenkėjų ir ligų rizika žiemkenčiuose
2024-10-14 -
Agronomų nepritrūks
2024-09-06
Skaitomiausios naujienos
-
Kyla grūdų supirkimo kainos
2024-10-18 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28 -
Žemdirbiai galės įsigyti dirbamos valstybinės žemės
2024-10-16
(0)