Vašingtonas. Amerikiečių agronomai ir genetikai, pasitelkę modernias genų inžinerijos technologijas, sukūrė naują pomidorų veislę, kuri ypač greitai subrandina vaisius, todėl idealiai tinka auginti mieste ar net kosmose.
„Pagrindinis mūsų tikslas buvo sukurti kultūrą, kuri tarptų miesto aplinkoje ar kitose, augalams augti nelabai tinkamose vietose“, – teigė „Cold Spring Harbor“ laboratorijos vadovas prof. Zachas Lipmanas (Zach Lippman).
Genetiškai modifikuoti pomidorų krūmai neatrodo kaip tradiciniai augalai, kuriuos įprasta rišti darže ar šiltnamyje. Jie labiau primena kompaktišką puokštę, aplipusią vyšniniais pomidorais. Be estetinio vaizdo, ši veislė turi kitą išskirtinumą. Krūmeliai sunokina vaisius per rekordiškai trumpą laiką – 40 dienų.
„Nepaisant mažo dydžio, pomidorų vaisiai pasižymi geromis skoninėmis savybėmis. Juos lengva auginti ekologiškomis sąlygomis, nes reikia mažiau žemės, darbo sąnaudų ir trąšų. Įmanoma plėtoti vietinę gamybą, sutrumpinant maisto kelią nuo daržo iki stalo ir mažinant anglies pėdsaką“, – sakė prof. Z. Lipmanas.
Pernai Jungtinių Tautų tarpvyriausybinė klimato kaitos komisija paskatino perkelti dalį kultūrų auginimo naštos į miestus ir kitas vietoves, kad būtų sumažinta žemės ūkio naudmenų plėtra. Tačiau miesto aplinkoje reikalingi kompaktiški augalai, telpantys ankštose erdvėse, pavyzdžiui, laiptus primenančiose konstrukcijose ar perdirbtuose transportavimo konteineriuose. Norint, kad miesto daržų našumas atitiktų pasėlių derlių, būtina skinti pomidorus ne sezoniškai, o visus metus. Be to, reikia sukurti dirbtines ir visiškai kontroliuojamas aplinkos sąlygas. Štai kodėl reikalingi augalai, kurie greitai užauga ir sunokina derlių.
Mokslininkai, naudodami CRISPR genomo redagavimo techniką, pakeitė dvi DNR sritis, reguliuojančias reprodukcinį augalo augimą ir vaisiaus dydį. Vėliau jie redagavo genus, atsakingus už trumpus stiebus ir žydėjimą. Tyrėjai aprašė mokslo laimėjimus leidinyje „Nature Biotechnology“ ir tikisi, jog šią technologiją pavyks išbandyti su kitais augalais, pavyzdžiui, kiviais.
„Sumažinus augalą ir sutrumpinus laiką, reikalingą derliui gauti, įmanoma pasiekti naujų aukštumų. NASA mokslininkai jau išreiškė susidomėjimą mūsų naujais pomidorais“, – sėkme neabejoja prof. Z. Lipmanas. Jis įsitikinęs, jog pomidorai, kurių vaisiai – smulkūs kaip vynuogės, puikiai pritaps vazonėlyje ant palangės, ant dangoraižio stogo įrengtame šiltnamyje ir net kosminiame erdvėlaivyje.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ar verta naudoti azoto jutiklius
2024-12-12 -
Pasėlius nuo ligų apsaugos į muilą panašios augalinės medžiagos?
2024-12-11 -
Sorgai ir soros atrandami kaip nauji augalai
2024-12-06
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)