Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Mokslas
Išvalytas nuotekų vanduo – pomidorams laistyti

Kanbera. Pietų Australijos universiteto mokslininkai pateikė tvarų pavyzdį, kaip tausoti planetos resursus. Jie pasiūlė išvalytu nuotekų vandeniu laistyti šiltnamiuose auginamus pomidorus.

Vis labiau šylant klimatui, ūkininkai, sodininkai ir daržininkai savo akimis mato vandens trūkumo bei sausros poveikį augalams, tačiau renkantis dirbtinio drėkinimo būdą svarbu žinoti, kas tinka labiausiai. Moksliniai tyrimai rodo, kad vandens kokybė ir laistymo režimas reikšmingai įtakoja augalų augimą, derlių bei gamtos išteklių poreikį.

„Vanduo yra nepaprastai vertinga prekė, todėl žemės ūkyje būtina kurti veiksmingą drėkinimo strategiją ir ieškoti alternatyvių laistymo šaltinių“, – sakė Džetas Chandas (Jeet Chand) iš Pietų Australijos universiteto. – Mes išbandėme išvalytas nuotekas, kurios yra naudingos augalams (suteikia papildomų maisto medžiagų), ūkininkams (mažina trąšų poreikį) ir aplinkai (tvarus ūkininkavimas).“

Bioversija 2024 07 09 m7

Mokslininkai per dvejus metus išbandė tris skirtingus laistymui naudojamo vandens šaltinius: požeminį vandenį, perdirbtas nuotekas ir jų mišinį (1:1), naudojant keturis drėkinimo variantus, kai dirvožemio drėgmės lygis buvo 60, 70, 80 ir 100 proc.

Nustatyta, kad išvalytos nuotekos pranoko tiek požeminį vandenį, tiek požeminio vandens ir perdirbtų nuotekų mišinį. Naudojant automatines sistemas, kuriomis galima kontroliuoti laistymą, geriausi rezultatai pasiekti užtikrinant 80 proc. pajėgumą, nes taip efektyviausiai panaudojamas vanduo, išlaikant puikų augalų augimą ir derlingumą, rašoma internetiniame žurnale „Agriculture“.

„Jei turite prieigą prie patikrinto išvalytų nuotekų vandens, jūsų sodas, daržas ar šiltnamis gali pasinaudoti papildomomis maisto medžiagomis“, – sakė tyrimo autorius Dž. Chandas. – Atminkite, kad yra didelis skirtumas tarp vandens, nutekančio į kanalizacijos vamzdžius iš vonios, skalbimo mašinos, indaplovės ar kriauklės, ir išvalytų nuotekų. Jei galite pasinaudoti išvalytu vandeniu - puiku! Jūsų pomidorai augs kaip pašėlę ir jums pavydės visi kaimynai.“

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos