Vašingtonas. Amerikiečių botanikų ir elektros inžinierių komanda sukūrė ant lapo klijuojamą jutiklį, kuris vertina augalo aprūpinimą vandeniu ir padeda nustatyti sausrai atsparesnes veisles.
Atsižvelgiant į šylantį planetos klimatą, didėja kultūrų, kurios geriau tvertų vandens trūkumą, poreikis. Kadangi genetiniai tyrimai yra brangūs ir trunka ilgai, ieškoma būdų, kaip stebėti vandens apykaitos procesus augaluose realiu laiku.
JAV Ajovos valstybinio universiteto mokslininkai sukonstravo prietaisą, kuris vizualiai primena lipnią juostelę. Jis gaminamas iš grafeno – ploniausios kada nors dirbtiniu būdų gautos medžiagos, kuri sudaryta iš vieno sluoksnio anglies atomų, išsidėsčiusių šešiakampėje gardelėje. Per lipduką, taip atradimą vadina jo autorius prof. Liangas Dongas (Liang Dong), paleidus silpną elektros srovę ir matuojant jos impulsų pokyčius, galima pasakyti, kaip greitai augalas garina vandenį per lapų poras. O šis procesas yra tuo intensyvesnis, kuo sparčiau augalas siurbia vandenį iš dirvos.
Įrenginys jau išbandytas su keliomis skirtingomis kukurūzų veislėmis. Mokslininkai matavo, kiek laiko užtrunka perduoti vandenį iš šaknų į apatinius ir viršutinius lapus. Nustatyta, jog vieniems augalams reikėjo vidutiniškai 80 min., kad vanduo pakiltų stiebu iš ketvirto į devintą lapą. Tuo tarpu, kitų veislių kukurūzuose tai užtruko tik 28 min. Rezultatai rodo, kad esant sausrai, kai kurie augalai gali uždaryti savo poras, sumažinti garinimą per lapus ir taip taupyti vandenį.
Grafenas yra milijonus kartų plonesnis už žmogaus plauką ir tai labai padidina jutiklio jautrumą. „Tai yra įspūdingiausias iš iki šiol išbandytų juostinių elektrinių jutiklių augalams. Jis yra toks nedidelis, jog registruoja procesus lapo porose, tačiau neturi įtakos augalo augimui. Be to, kainuoja centus“, – teigė prof. Liangas Dongas.
Surinkta informacija padėtų selekcininkams atrinkti tas veisles, kurios yra atspariausios sausrai ir geba išlikti esant minimaliam vandens kiekiui.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ar verta naudoti azoto jutiklius
2024-12-12 -
Pasėlius nuo ligų apsaugos į muilą panašios augalinės medžiagos?
2024-12-11 -
Sorgai ir soros atrandami kaip nauji augalai
2024-12-06
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)