Basf 20 03 23 Basf 2023 03 20 m1
Mokslas
Išrastas būdas stebėti sausros poveikį augalams

Vašingtonas. Amerikiečių botanikų ir elektros inžinierių komanda sukūrė ant lapo klijuojamą jutiklį, kuris vertina augalo aprūpinimą vandeniu ir padeda nustatyti sausrai atsparesnes veisles.

Atsižvelgiant į šylantį planetos klimatą, didėja kultūrų, kurios geriau tvertų vandens trūkumą, poreikis. Kadangi genetiniai tyrimai yra brangūs ir trunka ilgai, ieškoma būdų, kaip stebėti vandens apykaitos procesus augaluose realiu laiku.

JAV Ajovos valstybinio universiteto mokslininkai sukonstravo prietaisą, kuris vizualiai primena lipnią juostelę. Jis gaminamas iš grafeno – ploniausios kada nors dirbtiniu būdų gautos medžiagos, kuri sudaryta iš vieno sluoksnio anglies atomų, išsidėsčiusių šešiakampėje gardelėje. Per lipduką, taip atradimą vadina jo autorius prof. Liangas Dongas (Liang Dong), paleidus silpną elektros srovę ir matuojant jos impulsų pokyčius, galima pasakyti, kaip greitai augalas garina vandenį per lapų poras. O šis procesas yra tuo intensyvesnis, kuo sparčiau augalas siurbia vandenį iš dirvos.

Bioversija 23 01 16 + Agrokoncernas 23 02 06

Įrenginys jau išbandytas su keliomis skirtingomis kukurūzų veislėmis. Mokslininkai matavo, kiek laiko užtrunka perduoti vandenį iš šaknų į apatinius ir viršutinius lapus. Nustatyta, jog vieniems augalams reikėjo vidutiniškai 80 min., kad vanduo pakiltų stiebu iš ketvirto į devintą lapą. Tuo tarpu, kitų veislių kukurūzuose tai užtruko tik 28 min. Rezultatai rodo, kad esant sausrai, kai kurie augalai gali uždaryti savo poras, sumažinti garinimą per lapus ir taip taupyti vandenį.

Grafenas yra milijonus kartų plonesnis už žmogaus plauką ir tai labai padidina jutiklio jautrumą. „Tai yra įspūdingiausias iš iki šiol išbandytų juostinių elektrinių jutiklių augalams. Jis yra toks nedidelis, jog registruoja procesus lapo porose, tačiau neturi įtakos augalo augimui. Be to, kainuoja centus“, – teigė prof. Liangas Dongas.

Surinkta informacija padėtų selekcininkams atrinkti tas veisles, kurios yra atspariausios sausrai ir geba išlikti esant minimaliam vandens kiekiui.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar reikėtų riboti žemės ūkio paskirties žemės įsigijimą?
Visos apklausos