Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Mokslas
Į lenkų pasėlius grįžta rugiagėlės

Varšuva. Manoma, kad intensyvėjantis žemės ūkis ir mažėjantis apdulkinančių vabzdžių skaičius gali būti priežastis, dėl kurios Europoje mažėja rugiagėlių populiacija, tačiau šios piktžolės rado būdą susigrąžinti teritoriją – jos tampa atsparios kai kuriems herbicidams.

Šiuolaikiniame žemės ūkyje piktžolių atsparumas herbicidams kelia rimtą grėsmę tiek pasėlių derliui, tiek biologinei įvairovei. Mokslininkų duomenimis, nustatyti 1094 unikalūs piktžolių atsparumo herbicidams atvejai.

Europoje dažniausiai stebimas vienaskilčių piktžolių atsparumas herbicidams. Pavyzdžiui, šiaurės vakarų Europoje herbicidams atsparūs tampa pašiaušėliai, o Vidurio bei Rytų Europoje – smilguolės.

Bioversija 2024 07 09 m7

Lenkijos mokslininkai pastebi, kad šalyje situacija yra kitokia, nes dauguma atsparumo atvejų yra susiję su dviskiltėmis piktžolėmis (12 skirtingų rūšių) ir tik keturiomis vienaskilčių augalų rūšimis, kurios kartu sudaro 25 skirtingus atsparumo herbicidams atvejus šalyje.

Pirmieji piktžolių atsparumo herbicidams atvejai Lenkijoje buvo nustatyti devintojo dešimtmečio pradžioje, kuomet aptiktas tokių plačiai paplitusių šalyje dviskilčių piktžolių, kaip kanadinės konyzos (kanadinės šiušelės), baltosios balandos, trikertės žvaginės bei burnočių atsparumas tam tikroms veikliosioms medžiagoms.

Pastaruoju metu nerimą rugiagėlės (Centaurea cyanus L.), kurios išdygsta rudenį ir konkuruoja su žieminiais javais, mokslo žurnale „Agronomy 2021“ rašo lenkų mokslininkai.

Apie tai, kad vystosi rugiagėlių atsparumas herbicidams (ALS inhibitoriams), pirmą kartą pranešta 2006 m. O pastaraisiais metais lenkų ūkininkai pradėjo skųstis, kad herbicidai nebeveikia rugiagėlių.

Nuo 2017 iki 2020 m. mokslininkai visoje šalyje surinko 159 rugiagėlių sėklų mėginius iš skirtingų laukų ir atliko biologinius tyrimus šiltnamiuose.

Rezultatai parodė, kad 47 mėginių augalai buvo kryžminiai atsparūs tiek tribenuronui, tiek florasulamui, 28 ir 8 mėginių augalai buvo atsparūs atitinkamai tribenuronui ir florasulamui, o 3 mėginių augalams buvo išsivystęs daugkartinis atsparumas tiek ALS inhibitoriams, tiek sintetiniams auksinams, t.y. 2,4-D ir dikamba veikliosioms medžiagoms.

Atsparios rugiagėlių populiacijos dažniausiai aptinkamos šiaurės Lenkijoje, taip pat rytinėje ir vakarinėje šalies dalyse.

Remiantis lenkų ūkininkų apklausa, atsparios rugiagėlių populiacijos buvo rastos žiemkenčių laukuose, nepriklausomai nuo juose taikomos žemės dirbimo sistemos (77 proc. laukų, kuriuose aptikta atsparių herbicidams rugiagėlių, buvo ariami).

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos