Oslas. Miltligė – plačiai paplitusi grybelinė liga, galinti užkrėsti daugelį žemės ūkio augalų. Mokslininkai kartu su inžinieriais ieško būdų, kaip su šia liga kovoti nenaudojant chemikalų.
Klasikinis grybinių ligų kontrolės metodas yra cheminiai fungicidai. Dažniausiai tai būna brangios ir aplinkai kenksmingos medžiagos, kurias panaudoti nėra taip paprasta, nes prireikia ir laiko, ir žinių bei technikos.
Be to, ligų sukėlėjai grybeliai po tam tikro laiko prisitaiko prie tų pačių medžiagų, ir jos tampa neefektyvios. Reikia nepamiršti ir aplinkosaugos, siekių mažinti naudojamų pesticidų kiekius, ypač auginant vaisius ir daržoves.
Žemės ūkio automatizacijos specialistai ieško naujų metodų prieš grybelius ir jų sukeliamas ligas – išbandytas robotų su ultravioletinėmis lempomis naudojimas. Pasak biologų, grybai turi natūralų mechanizmą, apsaugantį juos nuo saulės ultravioletinės spinduliuotės, o mėlyna šviesa suaktyvina apsauginį jų „skydą“.
Norvegų „SAGA Robotics“ įmonės specialistai, bendradarbiaudami su tėvynainiais ir užsienio mokslininkais, sukūrė prietaisą, kuris švitina augalus tamsoje, nes šiuo laikotarpiu natūralus grybelių apsaugos nuo ultravioletinės spinduliuotės mechanizmas neveikia. Kūrėjų teigimu, mažas radiacijos intensyvumas neturi įtakos augalų vystymuisi – prietaisai jau įrodė savo efektyvumą kovojant su tikrąja ir netikrąja miltlige, taip pat su kai kurių rūšių vabzdžiais.
Sukurtos dvi „Thorvald“ robotų sistemos tiriamos vynuogynuose prie Niujorko. Projekto darbe dalyvauja Kornelio bei Floridos universitetų, Renselero politechnikos instituto ir Norvegijos bioekonominių tyrimų instituto ekspertai. Tyrėjai tikisi sukurti tokius robotus, kurie galėtų automatizuotai nustatyti kiekvieno konkretaus augalo užkrėtimo laipsnį ir sureguliuoti optimalų radiacijos, naikinančios užkrato grybelius, intensyvumą.
Yra įvairių tokių robotų variantų: vieni jų gali dirbti lauke, pavyzdžiui, braškynuose, vynuogynuose, kiti – tuneliuose arba šiltnamiuose, kur auginami agurkai ar pomidorai. Apie šiuos tyrimus rašo portalas sagarobotics.com.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Derlių rinks į rožės žiedą panašus robotas
2024-11-08 -
Šilto rudens išbandymas ūkininkams – padidėjusi kenkėjų ir ligų rizika žiemkenčiuose
2024-10-14 -
JAV skinasi kelią genetiškai modifikuoti kviečiai
2024-09-20
Skaitomiausios naujienos
-
Kyla grūdų supirkimo kainos
2024-10-18 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28 -
Žemdirbiai galės įsigyti dirbamos valstybinės žemės
2024-10-16
(0)