Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Mokslas
Grybines augalų ligas naikina robotai

Oslas. Miltligė – plačiai paplitusi grybelinė liga, galinti užkrėsti daugelį žemės ūkio augalų. Mokslininkai kartu su inžinieriais ieško būdų, kaip su šia liga kovoti nenaudojant chemikalų.  

Klasikinis grybinių ligų kontrolės metodas yra cheminiai fungicidai. Dažniausiai tai būna brangios ir aplinkai kenksmingos medžiagos, kurias panaudoti nėra taip paprasta, nes prireikia ir laiko, ir žinių bei technikos.

Be to, ligų sukėlėjai grybeliai po tam tikro laiko prisitaiko prie tų pačių medžiagų, ir jos tampa neefektyvios. Reikia nepamiršti ir aplinkosaugos, siekių mažinti naudojamų pesticidų kiekius, ypač auginant vaisius ir daržoves.

Bioversija 2024 04 26 m7

Žemės ūkio automatizacijos specialistai ieško naujų metodų prieš grybelius ir jų sukeliamas ligas – išbandytas robotų su ultravioletinėmis lempomis naudojimas. Pasak biologų, grybai turi natūralų mechanizmą, apsaugantį juos nuo saulės ultravioletinės spinduliuotės, o mėlyna šviesa suaktyvina apsauginį jų „skydą“.

Norvegų „SAGA Robotics“ įmonės specialistai, bendradarbiaudami su tėvynainiais ir užsienio mokslininkais, sukūrė prietaisą, kuris švitina augalus tamsoje, nes šiuo laikotarpiu natūralus grybelių apsaugos nuo ultravioletinės spinduliuotės mechanizmas neveikia. Kūrėjų teigimu, mažas radiacijos intensyvumas neturi įtakos augalų vystymuisi – prietaisai jau įrodė savo efektyvumą kovojant su tikrąja ir netikrąja miltlige, taip pat su kai kurių rūšių vabzdžiais.

Sukurtos dvi „Thorvald“ robotų sistemos tiriamos vynuogynuose prie Niujorko. Projekto darbe dalyvauja Kornelio bei Floridos universitetų, Renselero politechnikos instituto ir Norvegijos bioekonominių tyrimų instituto ekspertai. Tyrėjai tikisi sukurti tokius robotus, kurie galėtų automatizuotai nustatyti kiekvieno konkretaus augalo užkrėtimo laipsnį ir sureguliuoti optimalų radiacijos, naikinančios užkrato grybelius, intensyvumą.

Yra įvairių tokių robotų variantų: vieni jų gali dirbti lauke, pavyzdžiui, braškynuose, vynuogynuose, kiti – tuneliuose arba šiltnamiuose, kur auginami agurkai ar pomidorai. Apie šiuos tyrimus rašo portalas sagarobotics.com.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
  Visos apklausos