Basf 22 07 19 Lytagra 22 07 04
Mokslas
Europos dirvose daugėja mikroplastiko
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Kardifas. Europos dirbama žemė, tikėtina, yra didžiausia pasaulyje mikroplastiko talpykla. Jo kasmet į Europos dirvožemį patenka nuo 31 iki 42 tūkst. t, rašo „Science Daily“.

Naujame tyrime mokslininkai paskaičiavo, kad nuotekų valymo įrenginiuose išgaunamas dumblas turi maždaug 1 proc. mikroplastiko, vertinant pagal svorį.

Nuotekų dumblas plačiai naudojamas Europoje kaip tvarus ir atsinaujinantis trąšų šaltinis. Europos Sąjungos direktyvos taip pat skatina dumblo neužkasti ir nedeginti, o panaudoti žemės ūkyje ir gaminant energiją.

Bioversija 22 02 02

Labiausiai mikroplastiku užteršta Jungtinės Karalystės dirbama žemė: čia vienam kvadratiniam metrui tenka 500–1000 dalelių per metus.

Toliau rikiuojasi Ispanija, Portugalija ir Vokietija. Mokslininkai neskaičiavo mažesnių nei 1 mm dalelių, todėl realus dirvos užterštumas gali būti gerokai didesnis.

Mikroplastikas kelia pavojų gyvajai gamtai, nes yra lengvai praryjamas. Be to, su juo gali būti pernešami ir kiti teršalai, nuodingi chemikalai ir patogenai. Šios dalelės iš dirvožemio ilgainiui grįžta atgal į natūralius vandens takus. 

Tyrimo vadovo Jamesʼo Lofty (Džeimso Lofčio) teigimu, šiandien Europoje nėra įstatymų bazės, kuri apribotų ar reglamentuotų, kaip kontroliuoti, kiek mikroplastiko lieka perdirbtame nuotekų dumble.

Tad, norint tikslesnių duomenų apie Europos dirvų užterštumą, reikėtų standartizuoti mikroplastiko koncentracijos stebėseną nuotekų dumble ir dirvožemyje.

Šaltinis: sciencedaily.com
Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar Lietuvos žemės ūkis geba prisitaikyti prie klimato kaitos?
Visos apklausos