JAV. Šiaurės Karolinos universiteto inžinieriai sukūrė ant lapų klijuojamą pleistrą su jutikliais, kuris apie augalų infekcijas įspėja gerokai anksčiau, nei išryškėja ligos simptomai.
Technologijos pagrindas – senesnės kartos pleistras, kuris atpažindavo ligas pagal augalų išskiriamus lakiuosius organinius junginius. Patobulintas pleistras pagal šių junginių cheminę sudėtį gali nustatyti ne tik infekcijas, bet ir tai, kiek augalas gauna (per mažai ar per daug) vandens, druskos, šviesos.
Pleistrai yra 3 cm ilgio, jie pagaminti iš lanksčios medžiagos, kurioje yra jutiklių ir elektrodų. Jis klijuojamas po lapu, kur yra daug porų, per kurias augalas kvėpuoja, rašo „Science Daily“.
Mokslininkai įvairias jutiklių kombinacijas testavo šiltnamiuose, kur pomidorus užkrėtė trimis skirtingais patogenais: dėmėtojo vytulio virusu, juodojo vaisių puvinio grybeliu ir kenkėju, sukeliančiu fitoftorozę.
Pomidorai buvo perlaistomi, paliekami be vandens ar šviesos, laistomi sūriu vandeniu. Gautus duomenis specialistai perkėlė į dirbtinio intelekto programą, kad nustatytų, kuris jutiklių derinys veikė geriausiai.
„Visais atvejais rezultatai buvo daug žadantys. Pavyzdžiui, trijų jutiklių kombinacija leido nustatyti dėmėtojo vytulio virusą praėjus keturioms dienoms po užkrato. Tai didelis privalumas, nes įprastai pomidorai pradeda rodyti infekcijos simptomus po 10–14 dienų“, – teigia chemijos ir biomolekulinės inžinerijos prof. Qingshan Wei.
Mokslininkų teigimu, iki platesnio pleistrų naudojimo trūksta dviejų žingsnių. Pirmiausia, juos reikia padaryti bevielius – palyginti nesunki užduotis. Antra, technologiją reikia išbandyti atvirame lauke, kur paaiškės, ar ji veikia realiomis sąlygomis.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ar verta naudoti azoto jutiklius
2024-12-12 -
Pasėlius nuo ligų apsaugos į muilą panašios augalinės medžiagos?
2024-12-11 -
Sorgai ir soros atrandami kaip nauji augalai
2024-12-06
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)