Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Mokslas
Augalų biologinis laikrodis padeda taupyti vandenį

Londonas. Augalai, kaip ir žmonės, turi biologinius laikrodžius, nuo kurių priklauso gyvybinė veikla, taigi - ir vandens apykaita. Britų genų inžinerijos ir botanikos ekspertai planuoja kurti mažiau reiklias maistines kultūras.

Augalai yra priklausomi nuo saulės šviesos, todėl jų biologiniai laikrodžiai reguliuoja fotosintezės, dujų mainų, vandens tekėjimo per stiebus ir garinimo iš lapų procesus. John Innes centro (Jungtinė Karalystė) mokslininkai išsiaiškino, kad augalų cirkadiniai ritmai padeda efektyviau panaudoti iš dirvos išgaunamus išteklius, rašoma mokslo leidinyje „Plant Physiology“.

Laboratorijoje tyrėjai atliko daugybę eksperimentų su augalais, keitė jų genus, atsakingus už cirkadinius ritmus. Dėl kai kurių pokyčių augalai sunaudodavo daugiau vandens, tačiau netikėtai tyrimai atskleidė, jog tam tikri paros ritmo pokyčiai leido žalumynams išaugti sveikais ir stipriais, tuo pačiu sunaudojant mažiau vandens. Mokslininkai patvirtino, jog vandens naudojimo efektyvumui turi įtakos ne viena konkreti dalis, o tačiau visa cirkadinė sistema.

Bioversija 2024 04 15 m7

Šis tyrimas suteikia vilties, jog ateityje būtų galima auginti augalus, kurie „sumaniai“ taupo vandenį ir praranda jo mažiau, kol auga. „Mes samprotavome, kad biologinis laikrodis gali turėti įtakos vandens kiekiui, kurį naudoja augalas. Mūsų eksperimentai rodo, kad taip ir yra, – teigė projekto autorius dr. Entonis Dodas (Antony Dodd) iš Johno Innes mokslo centro. – Pagrindinis darbo tikslas yra mažinti vandens kiekį, reikalingą augalams laistyti, siekiant pagerinti žemės ūkio maisto produktų gamybos tvarumą.“

Ateityje planuojama ištirti ląstelinius mechanizmus, paaiškinančius kaip iš tikrųjų biologinis laikrodis reguliuoja vandens netekimą, ir pritaikyti įgytas žinias, tobulinant maistines kultūras. Taip pat norima išanalizuoti cirkadinių ritmų poveikį vandens naudojimui, priklausomai nuo aplinkos temperatūros.

Apie 80 proc. visame pasaulyje sunaudojamo gėlo vandens tenka žemės ūkio sektoriui. Taigi, norint atrasti maistines kultūras, kurios gerai auga ir dera, sunaudodamos mažiau vandens, gyvybiškai svarbu suprasti procesus, susijusius su apykaitos reguliacija.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos