Tokijas. Gyvūnai dažnai naudoja specifinius signalus, kad įspėtų gentainius apie artėjančius plėšrūnus. Paaiškėjo, kad panašus elgesys būdingas ir florai.
Kai žolėdžiai kenkėjai pažeidžia lapus, išsilaisvina lakūs cheminiai junginiai, kurie aktyvuoja gretimų augalų apsauginę reakciją.
Laukinėje gamtoje daugelis gyvūnų rūšių, ypač būdami grobiu, praneša vieni kitiems apie gresiantį pavojų įvairiais būdais – nuo kvapo iki garso. Daugybė naujausių tyrimų leidžia manyti, jog augalai naudoja panašias perspėjimo sistemas.
Anksčiau žinota, jog šalia mėtų augantys augalai stiprina apsaugą nuo žolėdžių kenkėjų . Paprasčiau tariant, pažeidus mėtų lapus netoliese esantys augalai aktyvuoja mechanizmus, padedančius apsiginti nuo pažeidėjų.
Tokijo mokslo universiteto (Japonija) specialistai ištyrė kolektyvinius augalų apsigynimo mechanizmus, kaip pavyzdį naudojo baltažiedį vairenį (Arabidopsis thaliana), o rezultatus pristatė leidinyje „Plant Physiology“.
Pasak vieno iš tyrimo autorių Gen-Ichiro Arimura‘o (Gen-Ichiro Arimura), gynybinių genų indukcija į lakias medžiagas aplinkoje – esminis veiksnys, lemiantis augalų reakciją. Mokslininkai iškėlė hipotezę, kad atsparumo mechanizmas susijęs su epigenetiniu reguliavimu.
Pirma, mokslininkai paveikė augalus beta ocimenu – lakiu organiniu junginiu, kuris išsiskiria užpuolus medvilnės lapų kirmėlei (Spodoptera litura). Vėliau analizuotas tikslus lakiųjų cheminių medžiagų aktyvuotos apsaugos veikimo mechanizmas.
Nustatyta, kad baltažiedžio vairenio lapuose kilusios gynybinės reakcijos susijusios su genų reguliavimu, atsirandančiu dėl išorinės aplinkos įtakos. Šiuo atveju pažeistų augalų lakios cheminės medžiagos sustiprino histono acetilinimą ir gynybos genų reguliatorių, įskaitant etileno atsako faktoriaus genų ERF8 ir ERF104 ekspresiją. Už atsparumo kenkėjams indukciją ir palaikymą atsakingas specifinis histono acetiltransferazės fermentų rinkinys (HAC1, HAC5, HAM1).
Pasak specialistų, plačiau tyrinėjant, kaip augalai geba palaikyti ryšį naudodami lakiuosius junginius, taps aiškiau, kaip tai panaudoti ekologiniame žemės ūkyje, didinti augalų atsparumą kenkėjams ir veiksmingai sumažinti priklausomybę nuo pesticidų.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Agronomų nepritrūks
2024-09-06 -
Rado būdą kiaušinių kilmei nustatyti
2024-09-02 -
Žemės ūkio inžinerijai teko podukros vaidmuo?
2024-08-30
Skaitomiausios naujienos
-
Žemės ūkio bendruomenė neteko aktyvaus ūkininko
2024-08-26 -
K. Starkevičius: tiesioginės išmokos turėtų pasiekti tik ūkininkaujančius
2024-08-20 -
Ministras stabdo ūkio veiklos žurnalų pildymą
2024-08-30
(0)