Vašingtonas. Per didelis kritulių kiekis gali lemti augalų ligų paūmėjimą. JAV Mičigano valstijos universiteto agronomai ištyrė, kaip bakterijos pakeičia lauko kultūrų savybes ir atsparumą.
Pastebėta, kad drėgnomis sąlygomis, pavyzdžiui, lietingą vasarą, nuimtas derlius būna prastesnės kokybės ir blogiau laikosi sandėliuojant. Amerikiečių mokslininkai Kinya Nomura ir Xiu-Fang Xin įsitikinę, kad krituliai atveria kelią bakterinėms ligoms. „Aplinkos sąlygos gali lemti augalų ligų protrūkius, todėl globali klimato kaita kelia susirūpinimą", - rašoma mokslo žurnale „Nature".
Mokslininkai atrado tam tikras virulentiškas bakterijas, kurios suleidžia į augalo ląstelę baltymą ir padidina vandens kaupimąsi. „Nustatėme naują mechanizmą, kuris leidžia ligų sukėlėjams okupuoti augalą. Be gebėjimo slopinti imuninę sistemą, bakterijos sutrikdo vidinę vandens apykaitą, o tokiomis aplinkybėmis augalas tampa itin neatsparus patogenams. O jei prie visų šių veiksnių prisideda lietingos oro sąlygos, turite pilną receptą augalų ligoms plisti", - teigė mokslininkai.
Įvairių sukėlėjų visada būna aplinkoje, tačiau jie ne visada sukelia ligas. Ankščiau buvo manoma, kad liga pasireiškia, jei augalas yra jautrus arba pasitaiko labai virulentiškas patogenas. Tyrimo autoriai įrodė, kad vien tik šių veiksnių nepakanka. Drėgmė iš oro reikalinga, kad bakterijos priverstų augalą kaupti vandenį lapų viduje, todėl ligų protrūkiai pasireiškia sezoniškai, priklausomai nuo klimato sąlygų.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ar verta naudoti azoto jutiklius
2024-12-12 -
Pasėlius nuo ligų apsaugos į muilą panašios augalinės medžiagos?
2024-12-11 -
Sorgai ir soros atrandami kaip nauji augalai
2024-12-06
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)