Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Mokslas
Ateities augalams nebereikės fotosintezės?
Asociatyvi Freepik nuotr.

Vašingtonas. Amerikiečių bioinžinieriai siūlo naują maisto gamybos metodą, vadinamą „elektriniu žemės ūkiu“. Jis pakeistų augalų vykdomą fotosintezę. Panaudojant saulės energiją ir anglies dioksidą cheminių reakcijų metu būtų gaunama organinė molekulė, kurią įsisavintų genetiškai modifikuoti augalai. 

Kalifornijos universiteto mokslininkai apskaičiavo, kad jei JAV visas maistas būtų gaminamas remiantis tokiu metodu, žemdirbystei reikalingo ploto kiekis sumažėtų 94 proc., rašoma leidėjo „Cell Press“ mokslo žurnale „Joule“. Pakeitus fotozintezę, pavyktų atsieti žemės ūkį nuo aplinkos ir nokinti derlių patalpose. Taip žemės ūkis pereitų į naują technologinį etapą, nepriklausomą nuo gamtinių sąlygų. 

Išradimo autoriai rašo futuristinį scenarijų – pasėlių laukus pakeistų dangoraižiai. Saulės baterijos, įrengtos ant pastato ar šalia jo, sugertų saulės spinduliuotę, o ši energija dalyvautų cheminėse reakcijose tarp anglies dvideginio ir vandens susidarant actetato molekulei. Ši organinė medžiaga būtų panaudojama hidroponiškai auginamiems augalams. Metodas tiktų ir kitiems maistui skirtiems organizmams, nes acetatą natūraliai panaudoja grybai, mielės, dumbliai.

Bioversija m7 2024 11 19

Atliekant bandymus patvirtinta, kad pasitelkus naują metodą įmanoma panaudoti 4 proc. saulės energijos ir tai 4 kartus daugiau nei augalų fotosintezės metu. 

Papildoma projekto dedamoji – genetiškai modifikuoti augalai, kurie geba įsisavinti acetatą. Mokslininkai remiasi medžiagų apykaitos keliu, kaip dygstantys daigai panaudoja sėklose sukauptas medžiagas. Procesas baigiasi, kai pradedama vykdyti fotosintezė.

Siekiama grąžinti šį maisto medžiagų pasisavinimo būdą augalams ir vėlesniuose jų raidos etapuose, kad jie galėtų panaudoti tiekiamą acetatą kaip energijos ir anglies šaltinį. 

Pradiniai eksperimentai atliekami su pomidorais ir salotomis, tačiau ateityje planuojama praplėsti kultūrų asortimentą iki maniokų, saldžiųjų bulvių, grūdinių augalų. Kol kas pavyko sukurti GMO, kurie gali vykdyti ir fotosintezę, ir pasisavinti acetatą. Tačiau galutinis tikslas – augalai, kuriems nereikia jokios šviesos.

Parengta: pagal užsienio spaudą
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
Visos apklausos