Basf m1 2024 06 14
Mokslas
Aspirinas padidina sėjos efektyvumą

Kanbera. Australijos mokslininkai atrado būdą, kaip įveikti galvos skausmą dėl nykstančių augalų ekosistemų ir prasto ganyklų našumo. Apdorojus sėklas salicilo rūgšties junginiais pagerėja daigumas ir žolynų atsparumas stresui.

Naujasis Kurtino universiteto tyrimas atskleidė, jog lengvai prieinami ir saugūs naudoti produktai, pavyzdžiui, natūraliai gluosnio žievėje esantis salicilas ar medicinoje pritaikomas aspirinas (acetilsalicilo rūgštis), yra raktas į sėkmingą ekosistemų atkūrimą ne tik laukinėje gamtoje, bet ir žemės ūkyje.

Dėl savo gydomųjų savybių salicilo rūgštis naudojama medicininiais tikslais daugiau kaip 4 000 metų, o šiuolaikinė versija – aspirinas – vienas plačiausiai vartojamų vaistų pasaulyje. Nustatyta, kad salicilo rūgštis padidina augalų, tokių kaip pomidorai, kviečiai, atsparumą stresui, tačiau nebuvo žinomas medžiagos poveikis laukinėms rūšims.

Bioversija 2024 04 26 m7

Pasak projekto vadovės prof. Simone Pedrini (Simonos Pedrini), ankstesni tyrimai patvirtino, jog esant nepalankioms aplinkos sąlygoms, pavyzdžiui, sausrai, sudygsta tik 10 proc. sėklų. Todėl paplito praktika padengti sėklas veikliosiomis medžiagomis, kurios apsaugo nuo žalingų veiksnių arba stimuliuoja daigumą.

Kurtino universiteto mokslininkai ištobulino technologiją, kurios dėka vietinių, paplitusių žolinių augalų sėklas padengė aspirino sluoksniu. Metodika padidino sėjos efektyvumą (daigumą, sėjinukų augimą, įsitvirtinimą dirvoje), skelbiama recenzuojamame mokslo žurnale „PLOS ONE“.

Planuojama išbandyti salicilo rūgštį kuo didesnei rūšinei įvairovei, siekiant nustatyti, ar tokia technologija apsaugo augalus nuo ekstremalių aplinkos veiksnių: aukštos oro temperatūros, sausros, patogenų, herbicidų.

Tikimasi, jog apdorojant sėklas aspirinu pavyktų atkurti nualintas pievas ir pagerinti kraštovaizdį, išsaugoti dėl žmogaus veiklos bei klimato atšilimo nykstančias rūšis.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos